-
Spoznajte jih
Amalija Umek iz Tržišča oziroma Mlinarčkova Malči je pred kratkim praznovala 101. rojstni dan. Kleno gospo, ki živi sama in se s svojim avtom fiatom avtomatikom še vedno sama zapelje do trgovine, banke ali na kavico v bližnji gostilni, je praznovanje nekoliko utrudilo. »Vse sem že povedala, nimam ničesar novega dodati, pa še zdravje mi je začelo malo nagajati,« potoži. To pri stoprvem letu in razburkanem življenju, ki ga je imela, niti ni čudno.
Amalija se je rodila v Preski pri Dobrniču kot deveta od enajstih otrok. Pet njenih sorojencev zaradi bolezni ni dočakalo petega leta starosti. Izučila se je za trgovko in nekaj časa delala v domačem kraju. Po nasvetu prijateljice, češ da ni dobro obtičati doma in je treba malo pogledati v svet, je odšla v službo v Celje. To je edina stvar, ki jo v življenju obžaluje. Namesto da bi si ji obzorja razširila, sta jo v Celju doletela druga svetovna vojna in izgnanstvo.
-
Slovenski šolski muzej letos praznuje 125. obletnico ustanovitve, saj ga je 2. avgusta 1898 ustanovila zveza takratnih učiteljev. Domuje v prostorih ob Slovenski cesti v središču Ljubljane, ki so bili že v preteklosti tesno povezani s šolstvom; najprej so tu delovale uršulinske šole, nato šola za medicinske sestre.
Bogato razvojno pot dediščine izobraževanja in vzgoje na Slovenskem skozi čas predstavlja nova interaktivna stalna razstava Slovenskega šolskega muzeja, poimenovana Šola je zakon!
Mozaik življenja v spominih in pesmih
Skozi življenje vsakdo potuje po svoji poti, na katero se radi vračamo v spominih. Konrad Kot iz Griž, ki je pred kratkim stopil v 98. leto življenja, jih je zapisal, nekaj pa jih je delil z nami.
Rodil se je v Pongracu pri Grižah. »Po končani osnovni šoli mi je oče, rudar v rudniku Zabukovica, uredil prakso oziroma izobraževanje za strojnega ključavničarja. Dodelili so me nekemu strugarju iz Savinjske doline. Leta 1940 smo preživljali zelo mrzlo zimo. Od doma sem si za malico prinesel samo kos kruha, medtem ko si je strugar kuhal meseno klobaso. Ponudil mi je vročo juho od klobase ter dejal, da si lahko vanjo nalomim svoj kruh. Z velikim ponižanjem, predvsem zaradi hudega mraza, sem to sprejel. Ja, tako je bilo v moji mladosti, krivice se ponavljajo. Tudi v tem desetletju se je že zgodilo, da reven otrok v šoli ni imel plačane malice in je zato ostal lačen,« je kritičen Konrad. Po strokovnem izpitu je kot kvalificirani strojni ključavničar delal v rudniku Zabukovica vse do 23. aprila 1944, ko je odšel v partizane.
V prikupni pohorski vasi že 270 let proizvajajo bučno olje
ODSTRTE PODOBE – FRAM
Gručasto središčno naselje leži na jugovzhodnem vznožju Pohorja, v izteku doline Framskega potoka. Po okoliškem pretežno vinorodnem gričevju ga obdajajo razloženi zaselki Krčovine, Belina, Črešnjovec, Varta in Širboke. Na prisojnih pobočjih so vinogradi, proti vzhodu pa se ob novejšem delu naselja razprostirajo travniki in njive. »V času nastanka objavljenih razglednic ob koncu 19. stoletja in v obdobju med svetovnima vojnama se je Fram ponašal z živahno gospodarsko dejavnostjo. Poleg vinogradništva, poljedelstva in živinoreje so bili v vasi dobro razviti tudi žagarstvo, mlinarstvo, oljarstvo, kovaštvo in lesna trgovina,« je najprej poudaril Framčan, 68-letni upokojeni novinar Srečko Trglec.
-
Kam nas pelje
Dve veliki ljubezni spremljata Vladimirja Perkiča, rojenega leta 1949 v Ljubljani, a v Prekmurju povsem prilagojenega inženirja elektrotehnike, za prijatelje in znance Vlada oziroma Miša. To sta ljubezen do žene Albine in ljubezen do starodobnih avtomobilov oziroma starih telekomunikacijskih sprejemnikov in oddajnikov.
Njegov oče Vladimir Perkič iz Gornje Radgone je bil še študent medicine, mama Nada Accetto iz Ljubljane pa je ravno končala srednjo farmacevtsko šolo in se zaposlila v lekarni v Ljubljani, ko je sredi decembra prijokal na svet. Ko je bil Mišo star štiri leta, so se preselili najprej v Mursko Soboto, nato pa v Beltince, kjer je preživel vsa otroška in mladostniška leta. Oče zdravnik je želel sina čim prej uvesti v »medicinski svet«, a je sedemletniku ob pogledu na pacientovo odprto rano postalo slabo in je pobegnil iz ordinacije. Tako je družina za vse čase opustila misel na še enega zdravnika v hiši.
Za pletarstvo vse manj zanimanja
Iz zgodovine
Na Ptuju in v njegovi širši okolici je bilo nekoč pletenje z vrbovimi šibami, trstiko, rogozom in slamo priložnost za zaslužek zlasti revnejšega podeželskega prebivalstva, razvilo pa se je tudi v uspešno gospodarsko panogo. Za pletarstvo namreč ne potrebujemo posebnega prostora in tudi posebnega orodja ne, temveč le ročno spretnost.
Leta 1906 je bila na pobudo nadučitelja in šolskega upravitelja Antona Ogorelca in s privolitvijo dunajskega cesarsko-kraljevega ministrstva za uk in bogočastje v takratni občini Sv. Barbara, zdaj Cirkulane, ustanovljena enoletna pletarska šola. Z učenjem pletarstva je bil položen temelj domači obrtni dejavnosti predvsem za viničarje in kočarje. Leta 1909 je ministrstvo šolo preimenovalo v dveletno z nazivom Državna učna delavnica za pletarstvo, v šolo so bila prvič vpisana tudi dekleta. Uredili so tudi vrbov nasad.
Odeje, ki grejejo še po petdesetih letih
Nekoč smo imeli
Almira Radovljica, Sukno Zapuže in Vezenine Bled so bili tri gorenjska tekstilna podjetja, ki še vedno živijo v spominu starejše in srednje generacije. In pri mnogih ženskah se v omari še vedno najdejo brezčasne Almirine pletenine, čudovite bluze blejskih Vezenin in tople odeje ter krila Sukna. Nobenega teh podjetij danes žal ni več.
V Mestnem muzeju Radovljica so lani izdali zbornik z naslovom Tovarne v vrtincu podob, v katerem so iz pozabe iztrgali nekdanje tukajšnje tovarne. Kustosinja Katja Kreutz Praprotnik se je posvetila nekdanjim tekstilnim tovarnam na širšem radovljiškem območju, kjer je imela tekstilna dejavnost dolgoletno tradicijo. Med drugim v prispevku preberemo, da je bilo konec 19. stoletja v Begunjah in njegovi okolici kar deset suknarn, večina je zaradi hude konkurence kmalu propadla.
Z ovčjo volno od tradicije do inovacij
Iz roda v rod
Ko sta zakonca Leon in Marija Srblin leta 1996 v Selnici ob Dravi ustanovila podjetje Soven, si nista mogla misliti, da bodo danes njihove izdelke iz ovčje volne izvažali v kar 30 držav in da bodo povabljeni v Strasbourg, kjer so edini iz Slovenije predstavili svoj program v sklopu evropske naravne in umetne obrti. Do tako srečnega zaključka pa je bila dolga in naporna pot.
Marija in Leon sta zdaj že upokojena, podjetje pa uspešno vodi in razvija sin Žiga. Marija je bila rojena v družini s petimi otroki. Na veliki kmetiji v Koritnem pri Oplotnici je bilo vedno veliko dela, med otroki pa tudi veliko želje po znanju. Dva od sinov sta ostala na kmetiji, drugi pa so si kruh poiskali v različnih poklicih in vsi po vrsti so zelo uspešni. Marija, ki se je po srednji šoli zaposlila v Tovarni dušika Ruše, je že kot dijakinja razmišljala, da bo morda imela nekoč svoje podjetje. Pri tem je imela v mislih proizvodnjo, ne storitev, kar je za mlado dekle, ki je doštudirala ekonomijo, precej nenavadno. Kasneje je sicer na to idejo pozabila, toda kljub temu se ji je uresničila.
Ideje sledijo meni, ne jaz njim
Spoznajte jih
»Če ne spoštujemo preteklosti, si tudi spokojne sedanjosti in prihodnosti ne zaslužimo. Zato je prav, da se spominjamo svojih prednikov, raziskujemo njihova življenja in izvemo čim več o njih,« je prepričana Vlasta Cah Žerovnik, ki je pred kratkim izdala medgeneracijski roman o svoji družini. Tudi zato, da bi prek svojih prednic še bolje spoznala sebe.
Oblikovalka, novinarka in publicistka, ki sodeluje tudi z Vzajemnostjo, je prepričana, da lahko iz izkušenj prednikov, ne glede na to, ali so bili dobri ali slabi, črpamo navdih za naš danes in jutri ter za jutri naših otrok. »Pri tem je treba upoštevati tudi negativne lastnosti, saj ni bilo kar vse idealno, še zdaleč ne. V rodbinah se dogaja marsikaj: spori, podtikanja, grde stvari. Sicer sem nepopravljiva optimistka, vendar ne maram govorjenja o tem, da moramo misliti samo pozitivno. Dajte no, v življenju se vendar zgodi marsikaj. Vsaka družina ima kako skrivnost, ki slej ko prej pride na dan. Prav je, da jih poznamo, da se iz njih česa naučimo.«