-
Deveti Slovenski klekljarski dnevi, ki od 24. aprila potekajo v Žireh, so poleg klekljanih predstavili še drugačne umetnine. Na natečaj za izvirno kavno skodelico je namreč prispelo več kot 200 skodelic, ki so jih ustvarili domači in tuji umetniki. Med njimi so bili tudi člani študijskega krožka za oblikovanje gline iz Škofje Loke ter Univerze za tretje življenjsko obdobje Litija-Šmartno.
Strokovna komisija je prvo nagrado dodelila Lovorki Lukani iz Buj na Hrvaškem, drugo Božislavi Hebar iz Ljubljane in tretjo Mariji Peruci iz Senovega. Posebej pa so nagradili naklekljane skodelice, ki so jih naredile Nada Jereb, Majda Cankar in Vlasta Mezek. Tina Železnik iz Sevnice je naklekljala najlepši prtiček za pod kavno skodelico. Nagrajena sta bila tudi prtička Rozine Rum iz Straže in Tončke Stanonik iz Ljubljane.
Bralci Vzajemnosti na izletu v Bosni
Minuli vikend je Turistična agencija Palma peljala avtobus bralcev Vzajemnosti na izlet v Bosno. Po Nacionalnem parku Una, kjer turiste navdušuje neokrnjena narava in prečudovite brzice ter mogočni slapovi reke Une, nas je popeljal lokalni vodič Anel.
Cesta do teh lepot pri Kulen Vakufu je bila bolj slaba, je pa bil toliko lepši pogled na čudovite mojstrovine narave. Ogledali smo si še brzice in slapove pri Martin Brodu, ki ga radi obiskujejo tudi ribiči, potem pa smo se v poznih popoldanskih urah pripeljali še v Drvar in si ogledali Titovo pečino. Čeprav smo bili že precej utrujeni, se je velika večina podala po ozki, kamniti in strmi stezi do barake, kjer se je maja 1944 pred Nemci umaknil Tito z vrhovnim štabom.
Ob dnevu upora proti okupatorju
Dan upora proti okupatorju ohranja spomin na ustanovitev Osvobodilne fronte slovenskega naroda (OF), osrednje odporniške organizacije Slovencev v drugi svetovni vojni. Osrednja proslava, v organizaciji Zveze združenj borcev za vrednote NOB-ja Slovenije, je potekala v ljubljanski Festivalni dvorani.
Nekdanji član Osvobodilne fronte Bogdan Osolnik je v slavnostnem nagovoru poudaril pomen narodnoosvobodilnega boja za našo državo. Poudaril in opozoril je da, bi morali Slovenci strniti vrste in ne bi smeli dovoliti, da nas deli sovraštvo druge svetovne vojne.
-
Tito – foto je potujoča razstava Muzeja zgodovine Jugoslavije v Beogradu, ki si jo lahko do 24. maja ogledate v Mali galeriji Cankarjevega doma (vstop prost). Znano je, da je Tito rad fotografiral. V fondu Muzeja zgodovine Jugoslavije v Beogradu hranijo okoli trideset tisoč Titovih posnetkov od leta 1960 do 1979. Izbor približno sedemdesetih fotografij, ki so na ogled v Ljubljani, kaže, da gre za izključno zasebne podobe, ki so nastajale spontano in zunaj pravil o kompoziciji, planih, kadriranju ipd., po drugi strani pa avtor hote ali nehote čuti duh časa in s takšno (amatersko) izkušnjo niza delčke iz osebnega življenja.
Ugovor zoper odločbo pošljite čim prej
V prvem svežnju informativnih izračunov dohodnine za leto 2014, ki so jih zavezanci za dohodnino prejeli v začetku aprila, je bilo 4.276 upokojencev, ki jim je Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije (ZPIZ) lani izplačal tudi 80 odstotkov razlike pokojnine po zakonu o odpravi posledic t.i. ZUJF-a. Izplačana razlika pri izračunu dohodnine predstavlja znesek, ki se povpreči, kar je zavod pri mesečnem obračunu in izplačilu te razlike izvedel, vendar pri posredovanju podatkov o izplačilih na FURS tega ni posebej označil. Zaradi tega so izračuni dohodnine pri uživalcih teh pokojnin nepravilni.
-
Od ponedeljka, 20. aprila, do vključno petka, 24. aprila bodo v Ljubljani potekali že dvajseti Slovenski dnevi knjige. Na stojnicah pred mestno hišo, na Mestnem trgu in na Stritarjevi ulici boste vsak dan med 10. in 20. uro lahko brskali med knjigami, jih kupovali, brali in tako sledili letošnjemu sloganu (IZ) BERIMO.
Zanimiv bo obsejemski program: pogovori z domačimi in tujimi avtorji, založbe bodo predstavljale knjižne novosti, srečali se bodo člani krožkov Beremo z Manco Košir, člani Improlige bodo brali z megafoni, za otroke bodo potekale različne delavnice, z njimi se bosta družila Eva Škofič Maurer in Matjaž Pikalo;
-
Zadnjo nedeljo v aprilu se lahko odpravite na Bloke in se sprehodite po poteh, po katerih je bojda v preteklosti hodil Martin Krpan s svojo kobilico.
Pohodniki se bodo zbrali v nedeljo, 26. aprila 2015 med 8. in 10. uro pri Bloškem jezeru na Volčjem in se odpravili na 18 kilometrov dolgo pot, ki je zložna in primerna za vsakogar, vodi pa mimo dvajsetih posebej označenih pojavov naravne in kulturne dediščine. Kdor si bo želel ogledati še povirje Iške, bo moral prehoditi dodatne štiri kilometre.
-
Tudi dobrodelnost je del nas - s tem sloganom v podjetju Krka d. d. že četrtič vabijo svoje zaposlene, da se čim bolj množično udeležijo prostovoljskih dejavnosti v krajih, kjer imajo svoje obrate. Ugotavljajo namreč, da če stopijo skupaj, naredijo več dobrega. Teden humanosti in prostovoljstva pripravljajo že četrtič, odziv zaposlenih je vsako leto večji, doslej je v prostovoljskih dejavnostih sodelovalo že več kot 2300 zaposlenih ali kar vsak drugi krkaš v Sloveniji.
V dneh od 13. do 18. aprila bodo zaposleni tako zbirali oblačila, obutev, higienske potrebščine, knjige in hrano za živali ter v sodelovanju z Rdečim križem in Karitasom pripravljali in delili pakete socialno ogroženim. Priskočili bodo na pomoč tudi tistim, ki potrebujejo pomoč pri hišnih ali vrtnih opravilih. Čeprav ima krvodajalstvo med zaposlenimi v Krki že dolgo tradicijo, bodo v tem tednu lahko darovali kri še drugi in sicer v Novem mestu, Ljubljani, Murski Soboti in v Krškem.
Neusklajenost ministrstev zavira zakon
Predstavniki Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS), Sindikata upokojencev Slovenije (SUS) ter Zveze društev upokojencev Slovenije (ZDUS) so na skupni novinarski konferenci opozorili na predolgo odlašanje s sistemsko ureditvijo dolgotrajne oskrbe. Od prvih osnutkov zakonodaje je namreč minilo že več kot desetletje.
Družba, v kateri je medgeneracijska solidarnost pomembna vrednota, si ne bi smela dovoliti takega zavlačevanja pri enem najpomembnejših področij, saj naj bi že leta 2020 pomoč drugih oseb pri vsakdanjih življenjskih opravilih potrebovalo najmanj 60 tisoč prebivalcev. Sedanja ureditev ni dobra, predvsem pa ni humana, so opozorili na konferenci. Skrb za kronično bolne in ostarele ljudi je večinoma prepuščena njihovim družinam, storitve socialne in zdravstvene oskrbe, ki jo sofinancirajo občine, niso vsem enako dostopne, za marsikoga so tudi predrage.
-
Sredi marca so se v Ženevi zbrali ministri za zdravje, da bi na najvišji ravni razpravljali o globalnemu izzivu, ki ga povzroča hitro naraščanje števila ljudi, obolelih za demenco. Na ministrski konferenci o globalni akciji proti demenci, ki jo je organizirala svetovna organizacija za zdravstvo, so se ministri v takem številu prvič srečali z eksperti in hkrati s predstavniki civilnih organizacij. Na začetku jih je nagovorila Rosa Kornfeld Matte, prva neodvisna strokovnjakinja Združenih narodov za človekove pravice starejših. Spomnimo, pred letom je, ko je bila postavljena na ta položaj, obiskala tudi Slovenijo.