-
Tetovaže na mladih telesih so bile nekaj posebnega morda pred 50 leti, a v tem času smo se jih navadili, ne samo to, mnogi med nami, starejšimi, ki se takrat niso bali novosti, jih nosijo ponosno kot dekoracijo na svoji usahli koži. Slednjo pač prinesejo s seboj leta in le petičnim lahko pri tem pomagajo lepotni kirurgi.
Mnogi so se, takrat, ko so podlegli modnim muham, strahoma spraševali, kakšni bodo videti, ko jih bodo leta dohitela in se navadno tolažili, da si bodo pač dali izbrisat, ko bo treba.
Dobro poslovanje in smeli načrti Hotela Delfin
Lani je Hotel Delfin v Izoli obiskalo 22.198 gostov, ki so ustvarili 109.899 nočitev (1,3 odstotka več kot leto prej). Povprečna zasedenost sob v času obratovanja je bila 80-odstotna. Med gosti prevladujejo slovenski gostje, predvsem upokojenci, beležijo pa tudi rast tujih gostov.
Družba je v letu 2014 ustvarila 5.122.396 evrov prihodkov in 394.174 evrov dobička, kar je 1,4 odstotka več kot v letu 2013. Poleg prodajnih dosežkov štejejo med uspeh tudi prihranke pri energiji, ki so jih dosegli predvsem zaradi energetske sanacije.
-
Republiški odbor Sindikata upokojencev Slovenije ponovno ugotavlja, da se socialni položaj upokojenih slabša, ker se vrednost pokojnin že leta zmanjšuje. Stanje se zato približuje kritični revščini, ki je za državo Evropske unije, v začetku 21. stoletja, sramota.
Zapisali so: "Prispevek upokojenih varčevalni politiki Vlad RS je bil in je še vedno zato velik in pomemben, saj v celoti spoštujemo zakonske omejitve izravnavanja pokojnin. Sedaj pa so izpolnjeni pravni pogoji za izredno uskladitev pokojnin. Zanjo je postopek – razen sklepa vlade – izpeljan. Predlogi za zamik uskladitve (1. januar 2016) oziroma nerazumljivo zavlačevanje obravnave na Vladi RS, kažejo na to, da se odgovorni želijo temu izogniti.
Inovacija iz Lacija - sostanovalstvo
Lacij, deveta izmed dvajsetih regij v Italiji, kjer med Toskano, Umbrijo in Abruci živi 5,5 milijona Italijanov – pokrajina, v kateri je tudi Rim - , je dobila od evropske unije 7 milijonov evrov za inovativne programe, s katerimi rešujejo socialne stiske povezane z integracijo številnih afriških priseljencev pa tudi za stiske starejših, ki jih je v tej pokrajini vse več, za matere z otroki, ki so ostale brez službe in se borijo za preživetje.
Vsak projekt, ki ga odobrijo v upravi Lacija, dobi za izvedbo 50 tisoč evrov. Med odobrenimi projekti so socialno poljedelstvo, učenje in delo pri ostarelih obrtnikih, novi modeli brezplačne pomoči, socialna ulica ali ponujanje prebivališča, projekt sostanovalstva in pomoči med družinami, solidarnostno sostanovalstvo, mestno oživljanje propadajočih stanovanj, razvoj informacijskih centrov pomoči in podobno. Med inovacijami, ki zbujajo pozornost, je poskusni projekt sostanovalstva med ostarelimi in osamljenimi mestnimi prebivalci in posamezniki ali mladimi družinami z otroki priseljencev, največkrat so to begunci iz afriških držav.
Za večjo varnost v cestnem prometu
Z namenom, da bi se starejši vozniki in voznice na naših cestah čim dlje počutili varne in da bi čim dlje ostali mobilni, so na Javni agenciji Republike Slovenije za varnost prometa v sodelovanju z Ministrstvom za infrastrukturo, Policijo, DARS-om, Zvezo društev upokojencev Slovenije, Združenjem FORTOX in drugimi, pripravili projekt Sožitje za večjo varnost v cestnem prometu, v okviru katerega bodo pripravili več preventivnih dogodkov za upokojence po celi Sloveniji.
Po podatkih je v Sloveniji več kot 195.000 imetnikov vozniških dovoljenj starejših od 64 let, kar predstavlja 14 odstotkov vseh imetnikov vozniških dovoljenj. V prihodnjih letih se bo populacija še starala in na cestah bo čedalje večji delež voznikov in voznic v tretjem življenjskem obdobju. V okviru enodnevnih preventivnih dogodkov bodo udeleženci lahko:
Čezmejno sodelovanje dnevnih centrov aktivnosti
Z včerajšnjim odprtjem slikarske razstave Stanka Sadjaka iz Šmihela pri Pliberku se je v Dnevnih centrih aktivnosti za starejše (DCA) v Ljubljani začel »Avstrijski teden«. Ves teden v prostorih DCA na Tržaški in Gosposvetski ulici potekajo dogodki, tako ali drugače povezani z Avstrijsko Koroško. Natančnejši program preberite na naslovu: www.dca-ljubljana.org.
Med drugim bo v petek, 20. marca, ob 10.30 uri, v DCA na Tržaški ulici Bernard Sadovnik govoril o današnjem položaju koroških Slovencev. Naj omenimo, da je bil Sedovnik na nedavnih lokalnih volitvah na avstrijskem Koroškem izvoljen za župana Globasnice. Poleg Franca Jožefa Smrtnika, ki že drugi mandat županuje v Železni Kapli-Beli, sta zdaj dva župana iz vrst koroških Slovencev.
-
Turistično društvo Tuhinjska dolina v nedeljo, 22. marca 2015, med 10. in 16. uro prireja 10. velikonočni sejem. Vabljeni ljubitelji tradicije, rokodelskih izdelkov in domačih dobrot, saj se bodo predstavila različna društva in spretni posamezniki.
Na stojnicah pred termami Snovik ne bo manjkalo domačega kruha iz krušne peči, potic, peciva, medu, rezancev, kisa, likerjev, pa tudi sira, skute in suhih mesnih izdelkov …
Skupaj z učenci OŠ Šmartno v Tuhinju boste lahko izdelovali okraske z velikonočnimi motivi in si ogledali izdelovanje košev in košar ter drobnih izdelkov iz lesa, pletenje copat in predpražnikov iz ličkanja, pletenje nogavic iz domače volne, kvačkanje prtov ter izdelovanje pirhov in velikonočnih butaric. Izdelki bodo tudi na prodaj.
O kolektivnem dodatnem pokojninskem zavarovanju za javne uslužbence
Vlada je na današnji seji sprejela predlog novele zakona o kolektivnem dodatnem pokojninskem zavarovanju za javne uslužbence, s katerim se usklajujejo določbe zakona o kolektivnem dodatnem pokojninskem zavarovanju za javne uslužbence z določbami novega zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju. Dana je tudi možnost, da se zaprti vzajemni pokojninski sklad za javne uslužbence preoblikuje v podsklad krovnega pokojninskega sklada, ki bo izvajal naložbeno politiko življenjskega cikla.
-
Smeh je pol zdravja, najslajši pa je smeh na svoj račun. Kdor to zmore, seveda. Znana francoska fotografinja Marie Baronnet je dve leti obiskovala in fotografirala upokojene artistke in komediantke, ki so na odrih z našpičeno besedo, s plesom in telesom zabavale občinstvo. Čeprav upokojene, se ne dajo, še vedno rade pokažejo, kaj znajo, če jih le povabijo.
Marie Baronnet je prišla na idejo leta 2011, ko je spoznala 85-letno veteranko burleske Dixie Evans, ki je z s svojimi nastopi dolga leta zabavala gledalce in ustanovila svoje burleskno gledališče v Las Vegasu. Evansova jo je povezala z drugimi, še živečimi legendami burleske, ki so delovale v 60. in 70. letih prejšnjega stoletja in se skozi smeh z grotesko lotevale kriminala, drog, alkohola, nasilja in pornografije. Baronettova je te ženske v poznih letih svojega življenja občutila kot umetnice in proto-feministke. O njih je izdala je knjigo fotografij in zapisov s srečanj z naslovom »Legende: živeti umetnost tveganja«. Nekaj neverjetnih fotografij teh žensk, ki so se upirale konformizmu in ukalupljanju ženske lepote je tudi na spletu, najdete jih pod Legends na Facebooku, ali na spletni strani avtorice Marie Baronnet, kjer je tudi naslovnica knjige Legends, the living art of risque.
Poceni potovanje za pametne seniorje
Hostel je v besednjaku starejših največkrat sinonim za prenočišče mladih popotnikov, opremljenih le z nahrbtnikom, ki si z malo denarja, skoraj zastonj ogledujejo svet. Večina starejših je prepričana, da so hostli opremljeni s skupnimi ležišči in stranišči ... skratka primitivno, polno mladih, ki so največkrat neprijazni, ko se med njimi pojavijo starejši turisti s tanko denarnico.
Vendar, časi se spreminjajo, prebivalstvo se povsod stara, a večina upokojence ima redne dohodke, čeprav ti niso veliki. Številni lastniki hostlov so se prilagodili, trdijo, da imajo pogosto več starejših kot mladih obiskovalcev.