Na vprašanja s področja pacientovih pravic odgovarja mag. Boštjan J. Turk
IZGUBA KARTICE ZDRAVSTVENEGA ZAVAROVANJA
Bralka je pred kratkim izgubila kartico zdravstvenega zavarovanja. Zanima jo, ali lahko brez nje uveljavlja pravico do zdravstvenega pregleda. Ker je upokojenka z nizko pokojnino, bi jo vsak strošek, ki bi ga morala plačati iz svojega žepa, precej prizadel.
V primeru izgube kartice zdravstvenega zavarovanja svetujem, da čim prej naroči novo. To lahko naredi na najbližji izpostavi ali območni enoti ZZZS, še hitreje pa lahko to stori na spletu. Nova kartica bo po pošti prišla kot priporočena pošiljka najkasneje v dveh tednih, za ta čas pa bo prejela pisno potrdilo o zdravstvenem zavarovanju. Potrdilo je povsem enakovredno kartici zdravstvenega zavarovanja in zadošča, če ga pokažete zdravniku ob zdravstvenem pregledu. Morate pa zaradi izgube kartice novo plačati iz svojega žepa, in sicer po ceniku listin.
Začasno in občasno delo upokojencev
FINANCE IN MI
Že od leta 2013 so upokojenci na osnovi novele zakona o urejanju trga dela (ZUTD- A) upravičeni do opravljanja tako imenovanega začasnega in občasnega dela. Tako delo lahko opravljate poleg tega, da prejemate pokojnino.
Začasno ali občasno delo se opravlja na podlagi (civilne) pogodbe o opravljanju začasnega ali občasnega dela. Gre torej za civilnopravno razmerje, ki pa ima tudi nekatere elemente delovnega razmerja.
Če upokojenci opravljate določena dela po tej pogodbi, to ne vpliva na vaša morebitna druga pogodbena razmerja, ki ste jih že sklenili. Če ste na primer z naročnikom že sklenili avtorsko pogodbo o prevajanju knjižnega dela, to ni nobena omejitev za to, da bi z delodajalcem podpisali še dodatno pogodbo o opravljanju začasnega dela – na primer za lektoriranje priročnikov. Enako velja v primeru, če ste z nekim naročnikom že sklenili podjemno pogodbo o čiščenju stanovanja – to vas ne ovira, da ne bi z drugim naročnikom sklenili še dodatne pogodbe o občasnem čiščenju hotelskih sob (torej pogodbe o občasnem delu).
-
Marsikdo se sprašuje, zakaj je treba v dobi velike konkurence tudi na področju telekomunikacijskih in internetnih storitev še vedno plačevati RTV-prispevek. Znesek naročnine, ki je nekaj nad 12 evrov mesečno, za marsikoga sicer ne predstavlja prevelikega stroška, so pa tudi taki, ki morajo gledati na vsak evro, da preživijo mesec. Med zadnjimi je še posebej veliko upokojencev.
Poglejmo torej, kako je z obveznostjo plačevanja RTV-prispevka. Gre za posebno obliko javne dajatve, ki je predpisana z zakonom o Radioteleviziji Slovenija (ZRTVS-1). Posledično je zavezanec za plačilo RTV-prispevka vsak, ki ima doma radijski ali televizijski sprejemnik oziroma drugo napravo, ki omogoča sprejem radijskih oziroma televizijskih programov, in kjer so zagotovljeni pogoji za sprejem vsaj enega programa RTV Slovenija. Dejstvo, da sploh ne gledate nobenega programa RTV Slovenija, ne vpliva na vašo dolžnost plačevanja RTV-prispevka, saj je ta vezana na samo imetništvo televizijskega oziroma radijskega sprejemnika.
Na vprašanja s področja pacientovih pravic odgovarja mag. Boštjan J. Turk
ZASTOPNIK PACIENTOVIH PRAVIC
Že pred časom je bil sprejet zakon o pacientovih pravicah, ki je uvedel tudi zastopnika pacientovih pravic, vendar bralki njen zdravnik še ni omenil, da se lahko za pomoč obrne tudi nanj. Rada bi vedela, katere pravice ima v primeru bolezni in hospitalizacije.
Zakon o pacientovih pravicah je bil sprejet že skoraj pred desetletjem in je med drugim uvedel tudi pravico do brezplačne pomoči pri uresničevanju pacientovih pravic, za katero je pristojen zastopnik pacientovih pravic. Do njegove pomoči ste torej upravičeni po zakonu, pomoč pa mora biti brezplačna.
Rezervni sklad v večstanovanjskih stavbah
V večstanovanjskih objektih obstaja veliko različnih tolmačenj, nesoglasij in tudi sporov v povezavi s samim načinom upravljanja teh objektov. Veliko neenotnih razlag se pojavlja predvsem v povezavi s posli rednega in izrednega upravljanja, v zvezi s pooblastili upravnika pri najemanju izvajalcev, v zvezi z obratovalnimi stroški ipd. Zelo pereč problem, s katerim se srečujejo številni stanovalci, pa je tudi režim rezervnega sklada.
Etažni lastniki morajo obveznost mesečnega vplačila v rezervni sklad določiti s podzakonskim predpisom (v povezavi s 119. členom stvarnopravnega zakonika), in sicer je njegova višina odvisna od ocenjene vrednosti vzdrževalnih del in tudi od samega načrta vzdrževanja.
-
FINANCE IN MI
Domišljija nekaterih spornih podjetnikov pri pridobivanju strank oziroma nakupih blaga ali storitev je neskončna. Trikov, kako privabiti nove stranke, kar mrgoli, številni prebrisani podjetniki pa se zavedajo, da možnost, da bodo vzbudili zanimanje strank, narašča premo sorazmerno z možnostjo nenadejanega zaslužka teh strank. Seveda tudi stranke niso povsem nedolžne, saj je med njimi precej naivnežev, ki se jim ob obljubah visokih zneskov zamegli razum. A to je že druga tema.
Nagradne igre same po sebi niso nezakonite. Slovenska zakonodaja jih sicer ureja precej na splošno, kar pa še ne pomeni, da dopušča katero koli vrsto nagradne igre. Obligacijski zakonik nagradne igre ureja v oddelku o javni obljubi nagrade.
Na vprašanja s področja pacientovih pravic odgovarja mag. Boštjan J. Turk
VOZILA S PREDNOSTJO
Ob nedavni tragični nesreči v Ljubljani, v kateri je bilo udeleženo tudi reševalno vozilo, bralca zanima, kako je pri nas urejeno srečanje z vozili s prednostjo. Ali je lahko tudi voznik reševalnega vozila kriv za nesrečo?
Vozila s prednostjo morajo uporabljati modro svetilko skupaj s sireno. Taka vozila lahko uporabljajo tudi svetlobni znak z dolgima žarometoma, ki enakomerno izmenično utripata, vendar le podnevi. Vozilo s prednostjo sme med vožnjo izjemoma uporabljati tudi samo posebne svetlobne znake brez sirene, kadar je ob zadostni vidnosti tega vozila zagotovljena varnost udeležencev cestnega prometa.
-
Zadnje čase številne banke oziroma hranilnice v svojih oglaševalskih sporočilih nagovarjajo upokojence za odprtje tako imenovanih upokojenskih računov. Ti naj bi služili prav potrebam upokojencev, predvsem pa naj bi bili v primerjavi z ostalimi klasičnimi računi tudi ekonomsko ugodnejši, zato bomo v tem prispevku prikazali osnovne značilnosti teh računov in njihove morebitne prednosti oz. slabosti.
V bankah in hranilnicah so začeli razmišljati o upokojenskih računih tudi zato, ker upokojenci predstavljajo čedalje večjo skupino komitentov, saj jih je po nekaterih statističnih podatkih že krepko čez 600.000. Zaradi tega so očitno presodili, da bi bila dobra poslovna poteza, če bi jih začeli obravnavati privilegirano. Tako bi pokazali tudi nekaj več družbene odgovornosti do skupine ljudi, katerih dohodki so nižji od dohodkov aktivnega dela prebivalstva.
Na vprašanje s področja pacientovih pravic odgovarja mag. Boštjan J. Turk
VAROVANJE POKLICNE SKRIVNOSTI
Bralkinega moža, ki prihaja iz manjšega kraja, je pred kratkim zadela kap, kar naj bi bilo povezano tudi s prekomernim pitjem alkohola. Skrbi jo za moževo zdravje, poleg tega pa ji ni vseeno, če bi se v vasi razvedelo, da je bil mož alkoholik. Zanima jo, ali imajo zdravniki dolžnost, da molčijo o zdravstvenem stanju svojih pacientov.
Vsi zdravstveni delavci ter tudi osebe, ki so jim zaradi narave njihovega dela podatki o pacientovem zdravstvenem stanju dosegljivi, so dolžni kot poklicno skrivnost varovati vse, kar pri opravljanju svojega poklica ali dela izvedo o pacientu, zlasti pa informacije o njegovem zdravstvenem stanju kot tudi njegovih osebnih, družinskih in socialnih razmerah ter informacije v zvezi z ugotavljanjem, zdravljenjem in spremljanjem bolezni.
Kaj moramo vedeti, ko sestavljamo oporoko
FINANCE IN MI
Čeprav sestava oporoke marsikoga spominja na konec življenja, pa razumski ljudje v pripravi tega pravnega akta vidijo odgovorno dejanje, s katerim bodo sami poskrbeli za usodo svojega premoženja in drugih pravic (in dolžnosti) v času, ko jih ne bo več.
Ena izmed pogostejših nejasnosti v zvezi z oporoko je, v kakšni obliki mora biti ta sestavljena. Marsikdo meni, da je pri oporoki potrebna določena formalna obličnost, čeprav v resnici to ni tako. Oporoka je namreč veljavna že tedaj, ko jo oporočitelj lastnoročno sestavi in jo podpiše.