Na vprašanja s področja pacientovih pravic odgovarja mag. Boštjan J. Turk
PRAVICA DO SPREMSTVA
Bralko iz okolice Celja je njen osebni zdravnik napotil na operacijo kolena v Ljubljano. Ker zaradi poškodbe hrbta težko hodi, poleg tega ima še druge zdravstvene težave, jo zanima, ali ima pravico, da jo na operacijo spremlja sin. Prav tako jo zanima, ali ima pravico do spremstva tudi v primeru odobrenega zdraviliškega zdravljenja in ali je njen sin v tem primeru lahko opravičeno odstoten z dela.
Pravica do spremstva vam je v tem primeru zagotovljena. V skladu s pravili obveznega zdravstvenega zavarovanja ima namreč zavarovana oseba, ki je napotena k izvajalcu zunaj kraja prebivališča, pravico do spremstva na poti, če zaradi svojega zdravstvenega stanja ali drugih razlogov ni sposobna sama potovati.
Na kaj paziti pri prodaji nepremičnin
Hitro spreminjajoča se zakonodaja, ki je v določenih segmentih – resnici na ljubo – tudi preveč zapletena, pomanjkanje pravnega znanja in sodelovanje z ne prav poštenimi ali nestrokovnimi »nepremičninskimi strokovnjaki« lahko marsikaterega posameznika, ki se je odločil izpeljati projekt prodaje nepremičnine, drago stane.
Še posebej ranljiva skupina so upokojenci, saj pogosto niso kos nepremičninskim posrednikom ali odvetnikom, namazanim z vsemi »žavbami«. Na kaj torej paziti, ko prodajate svoje stanovanje, stanovanjsko hišo, počitniško hišo, zemljišče?
Na vprašanja s področja pacientovih pravic odgovarja mag. Boštjan J. Turk
ČAKALNA DOBA ZA OPERACIJO LEDVIČNIH KAMNOV
Bralcu je osebni zdravnik dejal, da lahko na operacijo ledvičnih kamnov čaka tudi več kot leto dni, obenem mu je izdal napotnico za specialista. Pri pregledu pa je specialist ugotovil, da bi operacijo potreboval čim prej. Njegov osebni zdravnik se s tem ni strinjal. Bralca zanima, kdo ima prav in koliko časa bo moral čakati na operacijo.
V skladu s pravilnikom o najdaljših dopustnih čakalnih dobah za posamezne zdravstvene storitve in o načinu vodenja čakalnih seznamov (Uradni list RS, št. 63/10) se stopnje nujnosti pri zdravstvenih posegih razvrščajo v kategorije nujno, hitro in redno. Zdravstvena storitev, ki je označena s stopnjo nujnosti nujno, je izvedena takoj, najpozneje v 24 urah, in ni predmet čakalne dobe oziroma čakalnega seznama. Zdravstvena storitev, ki je označena s stopnjo nujnosti hitro, je izvedena najpozneje v treh mesecih. Zdravstvena storitev, ki je označena s stopnjo nujnosti redno, je izvedena najpozneje v šestih mesecih.
-
FINANCE IN MI
Ob nizkih najemninah je za številne upokojence oddajanje stanovanj v najem zelo dobrodošel dodatni vir dohodka. Nekateri izmed njih imajo namreč poleg nepremičnine, v kateri stanujejo, še dodatno stanovanje, ki so ga podedovali ali so si ga kupili – običajno na osnovi kredita ali dolgoletnega varčevanja.
Če nimajo otrok ali vnukov, ki bi to stanovanje (trenutno) potrebovali, se pogosto odločijo, da ga bodo oddajali v najem. Vendar pa je oddajanje stanovanja v najem vse prej kot lahek pravni posel, saj so z njim povezane številne pravne (in tudi davčne) pasti.
Na vprašanja s področja pacientovih pravic odgovarja mag. Boštjan J. Turk
PRAVICA DO PREVOZA Z REŠILNIM AVTOMOBILOM
Mož je utrpel možgansko kap in je negiben. S sorodniki smo se dogovorili, da ga bomo premestili v enega izmed domov za upokojence, kjer bo deležen najboljše mogoče oskrbe. Zanima nas, ali mu v tem primeru pripada pravica do prevoza z rešilnim avtomobilom. Slišali smo, da pacientom ta pravica pripada samo v nujnih primerih.
Ne, to ne drži. Poleg primerov, ki so označeni kot nujni, imajo namreč določene osebe pravico do prevoza z reševalnim vozilom tudi v nekaterih drugih primerih. Po zakonu sicer velja, da so do prevoza z reševalnimi vozili upravičene zavarovane osebe. Taka oseba ima pravico do prevoza z reševalnim vozilom, kadar zaradi zdravstvenih ali drugih razlogov ni mogoče opraviti prevoza z javnim prevoznim sredstvom.
-
FINANCE IN MI
Številni upokojenci zaradi bolezni in s starostjo povezanih težav razmišljajo o angažiranju družinskega pomočnika, ki bi jim lahko olajšal nujna in malo manj nujna opravila, ki jih terja vsakdanje življenje. Prednosti instituta družinskega pomočnika je veliko, na tem mestu pa bi poudarili predvsem možnost, da invalidna oseba z njim pridobi več osebnega stika, individualnosti, solidarnosti, domačnosti in topline, ki je zanjo še posebej pomembna.
Vendar pa marsikoga skrbi, da ne bi angažma družinskega pomočnika zanj predstavljal prevelikega finančnega bremena, saj vemo, da je večina pokojnin v državi nizka. Te upokojencem omogočajo le kritje najosnovnejših življenjskih potreb, včasih pa še teh ne.
Na vprašanja s področja pacientovih pravic odgovarja mag. Boštjan J. Turk
DOPUSTNOST ZDRAVNIŠKE STAVKE
Bralko zanima, ali je zdravniška stavka v času, ko lahko zaradi slabšega vremena pričakujemo več »sezonskih« obolenj, etična in pravno dopustna.
Vprašanje glede etičnosti zdravniške stavke je preveč kompleksno, da bi nanj lahko enoznačno odgovoril. Namreč vprašati se moramo, zakaj je do zdravniške stavke sploh prišlo. Problem preobremenjenosti zdravnikov in zdravniškega osebja je v Sloveniji kroničen in za razloge zanjo bi lahko nedvomno povprašali tudi vlado, ki očitno svojega odnosa z zdravniškim sindikatom nikakor ne zna rešiti v dobro vseh, predvsem pa ne v dobro pacientov.
-
FINANCE IN MI
Upokojenci za banke sicer ne veljajo za najzanimivejšo ciljno populacijo, saj svoje kreditne proizvode raje tržijo pri tistih, ki jih najbolj potrebujejo (predvsem sta to mlajša in srednja generacija), a kljub temu se delež upokojencev pri najemanju kreditov povečuje. Pokojnine so namreč večinoma nizke in posledično si mnogo upokojencev ne more privoščiti izrednih stroškov, ki jih prinese življenje (na primer obnova strehe, beljenje hiše, nakup vozila ipd.). V tem prispevku bomo opisali nekaj specifik, na katere naj bodo pozorni upokojenci, ki najemajo kredit.
Na vprašanja s področja pacientovih pravic odgovarja mag. Boštjan J. Turk
ZDRAVLJENJE V TUJINI
Bralca zanima, ali se lahko odloči za zdravljenje v Avstriji, ne glede na to, da v Sloveniji za konkretno zdravljenje še ni presežena najdaljša čakalna doba.
Evropska direktiva 2011724/EU je vsem državam članicam, med njimi seveda tudi Sloveniji, naložila, da v svojo zakonodajo umestijo določila, ki bodo državljanom omogočila, da se svobodno odločajo za zdravljenje v tujini (v drugi državi članici EU). To pomeni, da imate, če se odločite za zdravljenje v tujini, pravico do povračila stroškov zdravstvenih storitev, ki so pravica iz obveznega zavarovanja v Sloveniji in jih uveljavljate v drugi državi članici EU, in sicer bodisi na podlagi predhodno izdane napotnice izbranega osebnega zdravnika ali...
Plačevanje domov za starejše občane
FINANCE IN MI
Velika večina upokojencev si kljub slabšemu zdravstvenemu stanju želi, da bi starost preživela doma, kar se le da dolgo. To je povsem razumljivo, saj še tako kakovostna in profesionalna oskrba v domu ne more nadomestiti oskrbe, ki jo starostnikom lahko dajejo njihovi sorodniki. Emocionalna toplina in občutek domačnosti sta vendarle nenadomestljiva.
A včasih je odhod v dom za starejše občane neizbežen. Predvsem v tistih primerih, ko starostnik zaradi bolezni ali onemoglosti potrebuje celovito podporo za to usposobljenega osebja. V takih primerih še tako nesebična družinska pomoč običajno ni dovolj, saj zdravstveno stanje starostnika zahteva, da skrb zanj prevzamejo izkušeni strokovnjaki.