Upokojenski odlet v tople kraje
KAM NAS PELJE ŽIVLJENJE
Prej ali slej nas čas dohiti in potem pristaneš med upokojenci. Največkrat se šele takrat zavemo, da smo končno na tisti točki, ko lahko z življenjem počnemo, kar hočemo. Nekateri obžalujejo, da je obveznosti konec, izgubljeni v času in prostoru se mukoma iščejo. Drugim je upokojenski načrt že zdavnaj jasen. Miro in Tatjana Klun sta med temi, ki vedo, kaj s seboj in časom.
Miroslav Klun je ime, ki se ga marsikdo spomni: bil je zelo uspešen podjetnik in še uspešnejši župan Sežane, vrsto let predsednik Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije in potem še poslanec državnega zbora. Miro Klun je človek, ki so ga imeli krajani radi in ga spoštovali, pa ne le v Sežani, ampak tudi v Sloveniji in onstran meje. Zgodbe o njegovem vplivu in prijateljevanju na primer s tržaškim županom Illyjem so med Sežanci pa tudi med slovenskimi politiki legendarne …
-
KAM NAS PELJE ŽIVLJENJE
Pred dobrim mesecem je Dragica Motik pripeljala skupino deklet in žena iz Istre, ki so na zboru članov Društva upokojenih pedagoških delavcev Slovenije zaigrale kratek skeč iz knjige Butalci Frana Milčinskega, ki govori o tem, kako so se naši slavni rojaki po pameti peljali po vino na Hrvaško. Amaterske igralke so navdušile zbrane upokojene učiteljice in profesorice. Dragica Motik je upokojena aktivna svetovalka Zavoda RS za šolstvo, ki jo plačuje Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport za izvajanje dopolnilnega pouka slovenskega jezika in kulture v dveh sosednjih županijah na Hrvaškem. Otroke in odrasle izobražuje in vzgaja na Reki, v Pulju, Buzetu in Čabru.
-
»Staranje je čudovit proces, v katerem postaneš tisto, kar bi moral vedno biti,« je nekoč, ne tako dolgo tega, rekel David Bowie. Tudi Maggie Kuhn je nekoč, ne tako dolgo tega, razkrila šest popolnoma zgrešenih mitov o starosti: da je bolezen, da so stari nespametni, da so aseksualni, da so neuporabni, da so nemočni in da so si vsi podobni.
Kdo je Maggie Kuhn? Kdor ne ve, to je ustanoviteljica militantnega gibanja, imenovanega Sivi panterji. Gibanja, ki se bojuje nenasilno že peto desetletje. Maggie Kuhn je ustanovila gibanje davnega leta 1970 skupaj s petimi kolegi, ko se jim je zgodila prisilna upokojitev in so poskušali najti nove poti, prek katerih bi opozorili na socialne težave, s katerimi so se spopadali v času svoje delovne kariere.
-
Letos mineva desetletje, odkar so se v ZDA pojavile prve delavnice za starejše, večinoma osamljene ženske, na katerih so jih mladi fantje poučevali programerske veščine, seveda so se morale prej naučiti tudi programski jezik. Programiranje je postalo glavna zabava starejših, in to sploh ne samo v Silicijevi dolini.
Zadnji dve leti mediji ne poročajo več o delu starejših žensk, ki so same sprogramirale telefonsko aplikacijo, namenjeno starejšim, kot o čudežnem dosežku – največkrat z naslovom Predpasnik zamenjala za tipkovnico ali kaj podobnega.
-
Pri 83. letih je Savojec Claude Jaccoux verjetno najstarejši gorski vodnik na svetu, vsekakor je v Franciji postal legenda že pred desetimi leti. Francoski športni časopis L'Equipe je objavil čudovit portret moža, ki je kljub visokim letom za to delo še vedno aktiven. Kot otrok je s starši hodil vsako poletje k babici v Servoz blizu Chamonixa, tam se je rodila njegova strast do gora in tako je pri 14 letih prvič preplezal do vrha Mont Blanca.
Visokogorski vodnik je postal pred 56 leti. Claude pravi, da je pri 78. letih prvič začutil, da je star. Morda je to res pozno, visokogorski vodniki namreč nehajo opravljati to delo nekako pri 60. letih, vendar Claude prej ni čutil nobenih fizičnih težav. Pri 78 letih pa je postajal zelo hitro utrujen, telo se mu je nekako zmehčalo. Vzponi, ki jih je prej opravljal mimogrede, so postali zanj skoraj pretežki, tako da je svoje vzpone krajšal in vsakokrat, ko je z muko dosegel cilj, si je rekel, prišel sem na vrh, ampak sem nazaj ne bom več prišel. Kljub vsemu Claude še vedno opravlja svoje delo, njegov moto pa je: manj visoko, manj daleč in manj naporno.
Vozniško menjaj za krožnik rezancev
Japonska se spopada z najhitrejšim naraščanjem števila starejših, kar državi prinaša vrsto problemov. Zdravstveno hiranje se s staranjem stopnjuje, na Japonskem, kjer je lokalni javni promet izgubil boj z zasebnim, so ceste preplavljene s starejšimi vozniki. Oskrbovalni centri so v mestih, tja je treba tudi kdaj pa kdaj iti, najlaže gre z osebnim avtomobilom. Ti vozniki slabo slišijo in vidijo, na dogajanje se odzivajo z upočasnjenim reakcijskim časom. Številni med njimi imajo kognitivne težave, zato bi se že zdavnaj morali odpovedati vozniškemu dovoljenju. Posledica so upočasnjen promet in številne nesreče.
-
Masako Wakamiya je živahna 81-letnica, ki je v začetku marca izdala aplikacijo za pametne telefone, namenjeno starejšim za ohranjanje spomina in za hitrejše obvladovanje pametnega telefona. Programiranja se je naučila sama prek You Tuba, računalnik pa je začela uporabljati v času, ko je negovala svojo ostarelo in dementno mater. Takrat ni imela časa za druženje, pa se je pridružila Srebrnemu klubu, v katerem so starejše učili uporabljati družabna omrežja.
Potrebovala je pol leta, da je ugotovila, kako priključiti računalnik, kako vzpostaviti internetno povezavo, kako se pridružiti socialnemu omrežju.
-
marec '17Ljudje Zdravje Oskrba
SVET IN MI
Julija lani je na svetu živelo 7,4 milijarde ljudi, med njimi približno 9,5 odstotka starejših od 65 let. Pri osemdesetih letih starosti ima v povprečju eden od petih demenco ali eno njenih oblik, kot je alzheimerjeva bolezen. Zdravilo ali pomoč zoper demenco in alzheimerjevo bolezen iščejo v pomembnih raziskovalnih centrih na univerzah in laboratorijih farmacevtskih multinacionalk. Čeprav ne poznamo niti vzroka za nastanek te bolezni, je jasno, da lahko razvoj bolezni nekoliko zavremo z zdravili, predvsem pa z intenzivno možgansko in telesno vadbo.
-
Zdi se, da se ljudje v starosti spremenimo, zahteve in interesi moža in žene so pogosto zelo različni, toleranca pa mnogo manjša, tako da se mnogi zakonci odločijo za ločitev. V Franciji je to postal pereč problem, sodišča so preobremenjena z ločitvenimi pravdami, podoben trend pa opažajo tudi drugje v Evropi. V starosti zakonci pogosto nimajo več ničesar skupnega, in ker se zavedajo, da je pred njimi le še nekaj let življenja, zapustijo partnerja in si najdejo novega.
V Franciji je nekaj dni pred začetkom novega leta stopil v veljavo odlok o sporazumni ločitvi s soglasjem moža in žene, za katero ni več treba pred sodnika. Ločitveni sporazum je ugotovitev o svobodni želji, v katero zakonec ni bil prisiljen, podpišeta ga vsak pri svojem odvetniku in potrdita pri notarju, ne da bi za veljavnost razveze bila potrebna prisotnost sodnika. Tak odlok je po dveletni javni razpravi potrdila francoska odvetniška zbornica, v novoletnem nagovoru pa pojasnil francoski pravosodni minister Jean-Jacques Urvoas.
-
Še tuš je vzburjen
Baddie Winkle je nekdanja manekenka, ki je dopolnila 88 let in še vedno opravlja manekenski poklic. To je ženska, ki živi z modo in za modo, tako se v slogu tudi stara. A le navzven, gube so, uplahnjene mišice tudi, ampak vse drugo – od oči do smeha in iskrivega duha – ostaja, kot je bilo pri njenih 22 letih, ko so jo »odkrili«. Odtlej se ni pustila izriniti z modnih pist, njen slogan je vedno bil: Ne puščajte svojih moških blizu mene! Pri meni se celo tuš vzburi, ko se mu zvečer gola približam.