-
Novembrski spletni dogodek
Svet se očitno obrača le še zaradi denarja. Kar se je pred sedmimi leti na Kitajskem začelo kot odgovor na ameriško vsiljevanje praznovanja valentinovega, se je do letos prelevilo v največji spletni prodajni dogodek na svetu.
Valentinovo sredi februarja je praznik zaljubljenih, trgovci si manejo roke. A Kitajska je dežela, ki je ni mogoče primerjati ne z Ameriko ne Evropo. Tam je že desetletja zakonsko prepovedano imeti več kot enega otroka, in ta naj bi bil moškega spola. Na Kitajskem je število moških srednje generacije že za 40 milijonov večje od števila žensk. Tako je 11. 11. postal simbol iskanja para. Dva para enic, v mandarinščini Guanggun Jie, simbolizirata samsko osebo, ki išče drugo samsko osebo, da bi se združili na ta posebni dan, poln enic na koledarju. Že prvo leto je največji kitajski spletni trgovec Alibaba zasnoval strategijo spletne prodaje, jo patentiral in tudi preganjal vsakogar, ki je poskušal na enak način priti do zaslužka. Alibaba je podvojil popuste, prodaja na spletu je cvetela, letos je prodajna skupina Alibaba dosegla 1,3 milijarde evrov.
-
Akcija nekdanjih funkcionarjev nogometa
Starost prej ali slej dohiti vsakogar, nekdanji nogometaši in ljudje, ki so življenje preživeli v ozadju nogometa, skrbeli za priliv denarja, za nakupe dobrih nogometašev, funkcionarji, niso izjeme.
Nekaterim od nekdanjih funkcionarjev švedskega nogometnega kluba AIK je prišlo na misel, da bi iz ozadja lahko naredili nekaj dobrega zase in svoj nekdanji klub.
Na Švedskem je navada, da otroci na začetek tekme za roko pripeljejo vsak svojega tekmovalca. Otroci so maskota, ki nogometašem prinaša srečo. Ne pa tudi denarja. Zato so nekdanji funkcionarji, znani iz zgodovine švedskega nogometa, nadomestili otroke in sami pripeljali svoje varovance kluba AIK na tekmo prve švedske nogometne lige. In jim prinesli srečo oziroma zmago.
-
Mladost brez meja
Slogan, ki poskuša spremeniti ustaljene predstave o nemoči starejših, si je omislila mednarodna multinacionalka Nike, ki jo poznajo športniki po vsem svetu. Zvezda reklamnega slogana je 86 let stara nuna, sestra Madonna Buder, tekmovalka najtežje fizične atletske preizkušnje – triatlona, ki je v angleškem svetu znan kot ironman (železni mož).
Železna nuna, kot jo imenujejo, bo 8. oktobra na Havajih najprej preplavala 3,8 km, nato prekolesarila 180,2 km in takoj v tekaških copatih pretekla še cel maraton (42,195 km). Zanjo to pomeni garaški atletski podvig, dolg najmanj 16 ur. Nekaj minut več je tekla pred tremi leti, ko je postavila tudi svoj rekord.
-
Protest v bikinkah
Konec junija je Kitajka Ye Wen na spletu objavila svoje fotografije v kopalkah. Osupljivo lepo telo ženske, ki je že davno prekoračila 50 let in ima odraslega sina, je dobilo nekaj sto milijonov srčkov in všečkov z vsega sveta. Na vprašanja, s katero metodo je ohranila lepoto, je zapisala, da je po dve uri na dan intenzivno telovadila, tekla ali plavala vse od svojega 30. leta. Ogledate si jo lahko sami, v brskalnik vpišite Ye Wen in se čudite. Na Kitajskem pa so fotografije prelepe Ye sprožile ogorčenje starejših žensk.
-
SVET IN MI
Nova raziskava, objavljena v znani reviji American Medical Association, pri kateri je sodelovalo več raziskovalcev, ki so pregledali življenjske navade in razmere 1,4 milijona ljudi, zajetih v poročilih socialnega zdravstva in davčne službe, je izluščila osem pravil, ki zagotavljajo daljše življenje.
- V ugledni mestni četrti
Tudi revnejši, ki prebivajo v bogataškem okolju, živijo najmanj po tri leta dlje od tistih, ki živijo v revnih četrtih. Menda zato, ker je v takem okolju veliko višja zavest o pravilni prehrani, vzdrževanju zdravih navad, opustitvi kajenja in vsakodnevnih telesnih aktivnostih.
Zemlja in glina, ena sama lepota
SPOZNAJMO JIH
Jeseni smo obirali oljke pri Ivanu Skubinu in Ivi Sivec na terasah pod njuno briško hišo. Nad nami sta nas nemo opazovala čuvarja. On v beli, ona v šamotni glini. Po urah dela, ko smo imeli roke že dobro naoljene, smo na trati jedli. Iva je prinesla velikansko skledo pisane solate, ki jo je krasilo ognjičevo cvetje. Pa tudi pod njim so se našla presenečenja, rastline, ki jih še nisem jedla surovih. Presenetljiva solata, zato je vse drugo, kar je bilo zraven, šlo v pozabo. Iva je veganka. Ivan pa »samo« vegetarijanec. Ampak to sta postala, še preden sta v zrelih letih postala neločljiv par. Poznajo ju od severa Nemčije do Španije, da ne omenjam Dalmacije, Italije in seveda slovenskega zaledja. Najbolj zaradi keramike, vedno nagrajenega olivnega olja in estetike …
-
Stuart Hodes, 91-letni ameriški plesalec, koreograf, učitelj modernega plesa in pisatelj ne miruje. Nekdanji partner Marthe Graham – plesalke, ki je spremenila klasični balet v moderni ples in jo na tem področju primerjajo s Picassom, Stravinskim in drugimi svetovnimi preoblikovalci umetnosti - je še aktiven. Zadnje tedne ga omenjajo številne spletne strani namenjene plesu ali starejšim, kajti v New Yorku je plesni projekt imenovan Feniks, tik pred premiero, Hodes pa je koreograf in hkrati najstarejši med plesalci.
-
Po liberalizaciji prodaje konoplje v medicinske namene v nekaterih državah ZDA, se njena poraba strmo dviga. Kot so pričakovali, si z marihuano najbolj pomagajo starejši, ki imajo težave z bolečimi sklepi, posledično pa tudi z gibanjem. Med starejšimi je poraba marihuane predlani poskočila za 53 odstotkov v primerjavi z letom prej, Posledično se je drastično zmanjšala uporaba analgetikov, kar farmacevtske industrije prav nič ne veseli.
V absolutnih številkah kažejo zadnji podatki, da so Američani starejši od 55 let porabili v letu 2013 2,8 milijona dolarjev, v letu 2014 pa že 5.3 milijona. V Kaliforniji, kjer je prodaja marihuane dovoljena, imajo starejši na voljo dispanzerski informacijski sistem, kjer jih naučijo vse o dobrobitih in tudi nevarnostih jemanja droge. Toda, le redko kdo se odloči za nadaljnje jemanje analgetikov. Osemdesetletna Eva Aguillara je povedala za TV mrežo CBS:« Vsako zdravilo ima stranske učinke, jaz sem se odločila sama, kaj je zame boljše.«
-
Zlagana podoba starosti
Majavi stol: manifest proti staromrzništvu je naslov knjige, ki je izšla pred nekaj tedni in takoj postala nepričakovana globalna uspešnica. Obnorela je predvsem starejše, tako imenovane ameriške bumerje. To je generacija upokojencev, rojenih po končani ekonomski krizi v ZDA in drugi svetovni vojni, v času od leta 1946 do 1964, ko so si ameriški pari dveh generacij končno lahko privoščili otroke, tako da se jih je v tistem času rojevalo dvakrat več kot v povprečju pred tem.
-
Zveza društev upokojencev Slovenije je bila na začetku maja gostiteljica letnega srečanja evropske organizacije starejših EURAG. Predstavniki iz različnih držav so razpravljali zlasti o učinkovitosti in vplivu organizacij starejših v družbi. Če ustvarimo take življenjske razmere, da se bodo ljudje lahko mirno in lepo starali, če zagotovimo, da se počutijo spoštovane in niso spregledani, so srečni, saj vedo, da ima vse, kar delajo, neko vrednost, pravi Dirk Jarré, predsednik EURAG-a. Zato podpira idejo, da bi v 15 do 20 letih izginila meja, v kateri bo določena fiksna starostna meja, ko se je treba upokojiti. Komaj sva se pozdravila in si stisnila roki, in še preden sem lahko zastavila prvo vprašanje, je rekel: »Vaš minister za zunanje zadeve me je popolnoma prevzel. Karl Erjavec je naredil name močan vtis! Kajti minister za zunanje zadeve običajno nima opraviti z zadevami civilne družbe.«