Na pokojninska vprašanja odgovarja Milena Paulini
DOKAZOVANJE POKOJNINSKE DOBE S PRIČAMI
Bralca A. L. s Primorskega zanima, ali še lahko uveljavlja pokojninsko dobo s pričami. Šele zdaj je dobil naslove prič, ki bi lahko potrdile njegovo zaposlitev, ki ni bila upoštevana pri upokojitvi. Navedeno zaposlitev ob upokojitvi sploh ni uveljavljal, saj ni bila vpisana v delovno knjižico niti niso obstajala nobena dokazila.
Bralec še vedno lahko uveljavlja pokojninsko dobo tudi le s pričami, če ne razpolaga z delnimi listinskimi dokazi. Postopek za ugotovitev zaposlitve se začne na pisno zahtevo bralca, v kateri poleg podatkov o sporni zaposlitvi navede še naslove vsaj dveh prič, ki bi lahko potrdili njegovo zaposlitev. Pomembno je, da bralec predlaga takšni priči, ki jima je na podlagi lastnega védenja in opažanja znana njegova zaposlitev z vsemi elementi delovnega razmerja, kot so delovni čas, plačilo za opravljeno delo, vnaprej določene delovne naloge, odgovornost za opravljeno delo, nadrejenost, pravica do dopusta … Pričama morajo biti elementi delovnega razmerja neposredno znani, zato naj bi bili zaposleni pri omenjenem delodajalcu v času, ki ga uveljavlja bralec. Če pa bralec ne more predlagati takšnih prič, naj predlaga priče, ki bodo lahko na podlagi lastnih zaznav in sklepanj verodostojno potrdile njegovo zatrjevano zaposlitev.
Na vprašanja iz delovnega prava odgovarja Dušan Bavec
BOLNIŠKI DOPUST IN PRENEHANJE DELOVNEGA RAZMERJA
Delavka je zaposlena za določen čas 9 mesecev. Delodajalec ji je že omenil, da pogodbe ne namerava podaljšati. Zanima jo, ali je delodajalec dolžan podaljšati pogodbo o zaposlitvi, če bo morda ob njenem izteku na bolniškem dopustu zaradi rizične nosečnosti.
Časovna komponenta pogodbe o zaposlitvi za določen čas predstavlja bistveno sestavino pogodbe o zaposlitvi. Morebiten obstoj bolniškega dopusta ob izteku časa, za katerega je bila sklenjena pogodba o zaposlitvi za določen čas, zato v ničemer ne vpliva na prenehanje delovnega razmerja, ki ga delodajalec lahko brez zadržkov zaključi, kar bi veljalo tudi v primeru, če bi bila delavka že na porodniškem dopustu.
-
Na premoženjska in druga pravna vprašanja odgovarja mag. Janez Tekavc
POROŠTVO ZA KREDIT
Bralka je bila porok za hčerkin kredit pri banki. Hčerka in zet kredita nista vračala, zato je banka zahtevala izvršbo na bralkino hišo in z njo tudi uspela. Bralka pa je šla v osebni stečaj. Kupec zahteva, da se iz prodanega in nekdaj njenega stanovanja izseli, bralka pa želi imeti vsaj majhno stanovanje.
Izračun letos uveljavljenih pokojnin
Zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (ZPIZ-2), ki je začel veljati 1. 1. 2013, določa drugačna pravila za izračun pokojninske osnove, kot so veljala pred tem. Spremenil je tudi vrednotenje pokojninske dobe, ki praviloma vpliva na višino večine pokojnin. Kljub temu pa ohranja več desetletij veljaven način ugotavljanja višine starostne, predčasne ali invalidske pokojnine. Pripadajočo pokojnino namreč odmerijo od pokojninske osnove v odstotku, odvisnem od dolžine dopolnjene pokojninske dobe zavarovanke oziroma zavarovanca.
-
Za priznavanje določenih pravic iz obveznega zavarovanja je treba vsako leto na novo izračunati osnove in zgornje meje, zahtevane v zakonu. Na podlagi predpisanih elementov jih ugotovi svet zavoda. Sklep o najnižji in najvišji pokojninski osnovi, najnižji pokojnini, najnižji osnovi za odmero nadomestil iz invalidskega zavarovanja in najvišjem znesku nadomestila za poklicno rehabilitacijo ter Sklep o zgornjih mejah za izplačilo dela vdovske pokojnine, iz katerih so zneski, veljavni v letošnjem letu razvidni, sta objavljena v Uradnem listu št. 23 z dne 3. aprila 2015. V nadaljevanju zneske povzemamo in komentiramo njihovo uporabo.
Primere iz psihološke svetovalnice predstavlja Zdenka Peloz
SREČA
Pri svojem delu vedno znova srečujem ljudi, ki si poleg razrešitve trenutne večje težave želijo biti predvsem srečni. Zdi pa se, da je sreča neulovljiva, vedno znova se jim izmika in hrepenenje ostaja. Naročnica, s katero zdaj delam, trdi, da ji je življenje namenilo samo slabe stvari, izgube, slabo partnersko zvezo, tudi prijatelji so se z leti odtujili. Za nameček se je je lotila še kronična bolezen, ki prav nič ne prispeva k njenemu veselejšemu in kakovostnejšemu bivanju.
Vsi si želimo živeti srečno in zadovoljno, čeprav vemo, da je to nemogoče, saj nam življenje prinaša tudi neprijetne stvari. Recimo, da pri vzgoji otrok mislimo, da bodo srečni, če jim bomo uresničevali vse želje. Posledično bodo imeli čarobno otroštvo, ampak ali jih tako pripravimo na samostojno življenje? Tudi zato imamo veliko telesno odraslih otrok, ki tudi čustveno nočejo odrasti, ostajajo doma in se pustijo še naprej razvajati. Kaj pa je s tem narobe? Starševska vloga je namreč v tem, da svoje otroke naučijo, da so za svojo srečo in...
-
Novi predsednik ZDUS je Anton Donko
Zveza društev upokojencev Slovenije (Zdus), največja nevladna organizacija v državi, je dobila novo vodstvo. Po osmih letih je predsednico dr. Matejo Kožuh Novak, prvo žensko, ki je vodila Zdus, zamenjal dosedanji podpredsednik Anton Donko. Na volilnem zboru članov Zdus, ki je bil 24. junija v Ljubljani, je dobil soglasno podporo.
V dveh mandatih je dr. Mateji Kožuh Novak z odlično ekipo upokojenih strokovnjakov uspelo Zdus iz skorajda anonimne organizacije z več kot 200.000 člani spremeniti v pomembno nevladno organizacijo, ki je politika, stroka in družba ne morejo več prezreti.
Še vedno premalo pobranih prispevkov
Svet ZPIZ-a je ponovno razpravljal o problematiki prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje in po izčrpnih pojasnilih predstavnic finančne uprave (FURS) posebno pozornost posvetil realizaciji sklepov, ki jih je v zvezi s tem sprejel lani. Ugotovil je, da je poročilo dobro pripravljeno in kritično ocenjuje nekatere pojave kot tudi pravno ureditev tega področja. Opozoril je na nujnost priprave zakona, ki bo celovito uredil to področje. Sedanji sistem je kompleksen in nepregleden in tudi zato ne omogoča učinkovitega pobiranja prispevkov in nadzora nad tem.
Pogoji za starostno pokojnino in njeno odmero pred 40 leti
Pogoji za pridobitev pravice do starostne pokojnine so bili pred štiridesetimi leti drugačni, kot so danes, določal jih je Temeljni zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju enotno za vso nekdanjo državo SFRJ. Ženske so se lahko upokojevale prej, z manj delovne dobe, starostna pokojnina pa se je odmerila od pokojninske osnove zadnjih desetih let zavarovanja ali katerih koli zaporednih desetih let zavarovanja po izbiri zavarovanca.
Zavarovanec oziroma zavarovanka je lahko pridobila to pravico:
-
IZPOSTAVE ZPIZ:
Ker je ptujska izpostava maloštevilna, ji pri reševanju zahtevkov iz pokojninskega in invalidskega zavarovanja, ki jih vlagajo zavarovanci oziroma prebivalci z območja njihovih občin, pomagajo tudi referenti Območne enote Maribor, katere sestavni del so. Hkrati pa opravljajo še pomembno nalogo pri pravnem svetovanju, kjer se trudijo, da stranke dobijo izčrpne informacije tako s področja pokojninskega in invalidskega kakor tudi mednarodnega zavarovanja ter matične evidence. Zato je vodja Zpizove izpostave na Ptuju Mihaela Gradišnik zadovoljna, da sta se v letošnjem januarju njihovemu kolektivu pridružili referentki z oddelka za matično evidenco območne enote, ki jim olajšujeta delo in zavarovancem omogočata, da lahko takoj dobijo izpis obdobij zavarovanja v Sloveniji.