Vaš svetovalec mag. Boštjan J. Turk november 2012
Povračila stroškov med zdravstveno preiskavo v drugem kraju Bralka iz Polzele piše, da jo je pred mesecem dni osebni zdravnik napotil na diagnostične preiskave kolka v Ljubljano. Zanima jo, ali je za pot upravičena do povračila potnih stroškov in kje lahko to uveljavlja? Da, vsaka zavarovana oseba, ki je napotena na diagnostični pregled v drugi kraj, ima pravico do povrnitve potnih stroškov, ki vključuje tako prevozne stroške, kot tudi stroške za prehrano in nastanitev med potovanjem in bivanjem v drugem kraju.
Novi predlog pokojninske zakonodaje
Novi pokojninski zakon, katerega predlog je septembra prišel v javno razpravo, naj bi po predvidevanju vlade začel veljati l. januarja 2013. Ker bomo v času trajanja postopka zakonu namenili več pozornosti, se tokrat omejujemo le na najpomembnejše novosti ter na tiste (že) znane določbe, ki zanimajo večino bralcev. Vlada Republike Slovenije je na svoji spletni strani objavila predlog novega zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (ZPIZ-2), o katerem so se v času, ko smo pripravljali ta prispevek, že začela usklajevanja med vladnimi...
-
Nova pokojninska reforma je nujna ne le zavoljo nenehnih opozoril organov in institucij EU, temveč predvsem zaradi demografskih tokov in gospodarskih razmer. Dobro je, da vsi poudarjajo, da so izhodišča reforme, predvsem pa cilji sprejemljivi.
Najpomembnejša cilja te nove pokojninske reforme sta enaka kot pri tisti, ki je bila zavrnjena na referendum. Najpomembnejša sta dolgoročna finančna stabilnost pokojninske blagajne in primerne pokojnine za zdajšnje in prihodnje upokojence. Ker vsi nenehno poudarjajo, da je pokojnina pravica na podlagi dela in plačanih prispevkov, pričakujemo, da bo tokrat to izhodišče v novi pokojninski reformi tudi dosledno uresničeno. Sistem obveznega pokojninskega zavarovanja pa mora tudi v prihodnje temeljiti na načelih medgeneracijske solidarnosti ter vzajemnosti, ki že več kot stoletje dokazujeta svojo utemeljenost.
Naj opozorimo le na nekaj temeljnih rešitev, ki vnovič razvnemajo duhove. Vaša svetovalka Milena Paulini oktober 2012
Dokup za presežne delavce Bralec S. L. iz Ljubljane piše, da je že dopolnil 60 let starosti in 34 let in 1 mesec delovne dobe. Zanima ga, ali res ne izpolnjuje pogojev za dokup za presežne delavce, ker bi moral imeti za to že 35 let pokojninske dobe brez upoštevanja časa služenja vojaškega roka. Spričo predvidenih sprememb pokojninske zakonodaje bi se želel upokojiti še letos, zato je pripravljen, če je to potrebno, dokupiti tudi čas služenja vojaškega roka. Določba 195.
Vdovska pokojnina iz Avstrije Bralka S. P. iz okolice Brežic piše, da je umrl njen zunajzakonski partner, ki je prejemal starostno pokojnino iz Avstrije. Skupaj sta živela približno 10 let, njuna zunajzakonska zveza pa je trajala vse do partnerje smrti. Zanima jo, ali je upravičena do njegove ali vsaj dela njegove pokojnine, ker je slišala, da je to urejeno podobno kot v Sloveniji. Republika Slovenija je ena redkih držav EU, ki je že leta 1984 zakonsko zvezo izenačila z zunajzakonsko zvezo, kar zadeva priznanje pravice do vdovske pokojnine.
Vaš svetovalec mag. Janez Tekavc oktober 2012
Lastništvo njiv Pokojni oče naše bralke je imel nekaj njiv, ki jih je pred kakimi štiridesetim leteti prepustil zemljiški skupnosti. Ena od njiv je bila leta zanemarjena, nato pa jo je začela obdelovati bralka. Ko je oče umrl, te njive niso bile predmet zapuščinskega postopka, zdaj pa je bralka izvedela, da so v zemljiški knjigi vpisane na očeta. Zanima jo, ali je kak način, da postane lastnica zemlje, ki jo obdeluje. Najprej bi bilo treba preveriti, ali je pokojni oče zemljišče res prenesel v last zemljiške skupnosti ali ne.
Vaš svetovalec Dušan Bavec oktober 2012
Posledice neplačanih prispevkov Bralec v kratkem pričakuje odpoved zavoljo poslovnih razlogov. Med zaposlenimi pa se širijo govorice, da delodajalec ni plačeval prispevkov, zato ga zanima, ali bi lahko ostal brez pravic na zavodu za zaposlovanje in ali bi lahko imel težave z zdravstvenimi storitvami ter kasneje s pokojninsko dobo, če se govorice potrdijo kot resnične? Pred časom je žena, ki je obrtnica, že imela težave pri uveljavljanju zdravstvenih storitev.
Vaš svetovalec mag. Boštjan Turk - oktober 2012
Preventivni pregledi na pacientovo željo V tisku pogosto zasledimo opozorila, kako pomembno je imeti pod nadzorom raven sladkorja in holesterola, da morajo moški kontrolirati raven PSA … Bralec pa piše, da ga njegov izbrani zdravnik že več let ni napotil na tovrstne preventivne preiskave. Star je 60 let in nima posebnih težav, vseeno pa ga skrbi, ali je z njim vse v redu, zato sprašuje, ali ima pravico zahtevati od zdravnika, da ga pošlje na te preiskave.
Vztrajno povečevanje števila novih starostnih upokojencev
Nadaljevanje neugodnih gospodarskih in javno-finančnih razmer ter s tem povezane težave na trgu delovne sile, izpolnitev pogojev za pridobitev pravice do starostne pokojnine brezposelnih, ki so bili dotlej upravičeni do denarnega nadomestila ali do plačila prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje, bojazen pred strožjimi pogoji za upokojitev, uveljavitev zakonodaje, ki ima za posledico prenehanje pogodbe o zaposlitvi javnim uslužbencem, ko so izpolnili pogoje za starostno upokojitev, pa tudi starostna struktura prebivalstva so glavni...
Uskladitev pokojnin po ZUJF z odločbo
Prejemniki pokojnin, ki jih je moral pokojninski zavod junija uskladiti po zakonu o uravnoteženju javnih financ (ZUJF) tako, da jih je zmanjšal za zakonsko predpisani znesek, ustrezen delu ali celotnemu znesku, zagotovljenem iz dražavnega proračuna, so o tem prejeli posebno obvestilo. To pa po mnenju Ustavnega sodišča Republike Slovenije ni dovolj. Zato je ZPIZ vsem izdal še ugotovitvene odločbe. V obrazložitvi sklepa, ki ga je ustavno sodišče sprejelo v postopku za preizkus ustavne pritožbe 12.
Številni odzivi na znižanje pokojnin nekaterim skupinam upokojencev
Varčevalni ukrepi vlade pri upokojencih, ki izhajajo iz 143. člena zakona za uravnoteženje javnih financ (ZUJF), o katerih smo pisali v junijski številki, so naleteli na burne reakcije prizadetih, pa tudi strokovne in širše javnosti. Na tisoče državljanov, ki so prejeli znižane pokojnine, se je za pomoč in nasvet kaj storiti bran svojih pravic, obrnilo na ZDUS in druge nevladne organizacije. Mnogi so si in si še vedno zastavljajo vprašanje, kako se je to lahko zgodilo v državi, katere ustava v prvem členu določa, da je Republika Slovenija...