Kdaj je ugodnejša upokojitev – letos ali prihodnje leto?
Ob izpolnjenih pogojih za pridobitev pravice do starostne oziroma predčasne pokojnine se marsikateri zavarovanec sprašuje, ali je zanj ugodnejša upokojitev v letošnjem ali prihodnjem koledarskem letu. Za konec letošnjega leta lahko napovemo že prej kot v zadnjih nekaj letih, ko smo lahko šele v decembru z večjo verjetnostjo napovedali ugodnejši datum upokojitve. Po trenutno znanih podatkih in napovedih je za vse – tako za moške kot ženske – ugodnejša upokojitev v prihodnjem letu 2024.
Na zdravstvena vprašanja odgovarja zdravnica internistka prim. Tatjana Erjavec
REZULTATI GLEŽENJSKEGA INDEKSA
Bralka in njen mož sta bila na merjenju gleženjskega indeksa. Mož je imel že posege na koronarnem žilju, bralka ima nekoliko višje vrednosti krvnega sladkorja in holesterola. Mož ima občasne bolečine v mečih, vendar zaradi težav s srcem ne hodi veliko. Vrednost GI pri bralki je bila obojestransko 1,24. Pri možu na eni nogi niso mogli izmeriti vrednosti, na drugi je bila vrednost 0,9. Zanima jo, kako nevarni so njuni izvidi in kaj menim glede jemanja prehranskih dodatkov.
Na vprašanja iz delovnega prava odgovarja Dušan Bavec
DENARNO NADOMESTILO
Bralka bo letos dopolnila 57 let starosti in 38 let delovne dobe. Nadomestilo za brezposelnost je izkoristila leta 2015 v trajanju enega leta, nato pa še tri mesece leta 2019. Ves preostali čas je bila zaposlena. Zadnja štiri leta je kmečko zavarovana (osnova 064) in pri tem plačuje tri vrste prispevkov: STV, ZZ, PIZ. Znanec obrtnik ji ponuja zaposlitev za določen čas, ki utegne trajati nekaj mesecev. Zanima jo, ali lahko po izteku ponovno uveljavlja denarno nadomestilo.
Na pokojninska vprašanja odgovarja Milena Paulini
DELNA POKOJNINA ALI 40 ODSTOTKOV STAROSTNE POKOJNINE
Bralka bo v začetku prihodnjega leta izpolnila pogoje za starostno pokojnino, in sicer starost 58 let in osem mesecev z znižanjem starosti zaradi skrbi in vzgoje dveh otrok in nekaj več kot 40 let pokojninske dobe brez dokupa. Ker je samostojna podjetnica, se še ne želi v celoti upokojiti, zanima pa jo, kaj je zanjo ugodnejše, ali delna pokojnina ali uživanje 40 odstotkov starostne pokojnine, in kako je z ugodnejšim vrednotenjem pokojninske dobe brez dokupa.
Za pokojnine prispevali več kot milijardo evrov
Na septembrski seji je svet Zpiza med drugim razpravljal o letnem poročilu Kapitalske družbe za leto 2022. Gre za skrajšan naziv Kapitalske družbe pokojninskega in invalidskega zavarovanja, ki ima že dolgo tradicijo in je kapitalsko močna in stabilna družba. Konec lanskega leta je njen kapital znašal 1,1 milijarde evrov, vrednost njenih sredstev pa je dosegla 1,3 milijarde evrov. Lani je v pokojninsko blagajno nakazala 50 milijonov evrov, v 23 letih pa skupaj več kot milijardo evrov.
Kapitalske naložbe predstavljajo domače lastniške finančne naložbe, in sicer naložbe v delnice in poslovne deleže gospodarskih družb, ki jih je Kapitalska družba večinoma pridobila v postopkih lastninskega preoblikovanja podjetij. Razvrščene so na strateške, pomembne in portfeljske. Konec lanskega leta so bili po vrednosti med največjimi Krka, Modra zavarovalnica, Petrol, Telekom Slovenije, Luka Koper, Loterija Slovenije, Sava, Hit, Union hoteli. Prevladujejo pa naložbe, v katerih ima Kapitalska družba manj kot 20-odstotni delež lastništva. Takih je bilo lani kar 24 od 32.
Evropska sredstva za aktivno staranje: izzivi in priložnosti
Zdusove strani
Ministrstvo za kohezijo in regionalni razvoj je pripravilo posvet na temo reševanja potreb starejših v okviru evropske kohezijske politike. S pomočjo kohezijskih sredstev, ki so glavna naložbena politika Evropske unije, smo v Sloveniji uresničili že številne projekte, ki so bistveno prispevali k hitrejšemu razvoju naše države.
Minister dr. Aleksander Jevšek je izrazil zadovoljstvo, da se ministrstvo tokrat ne pojavlja v vlogi investitorja v izgradnjo kolesarskih stez ali gradnjo vodovodnega omrežja, pač pa kot investitor v prihodnost, socialno sfero vsakdanjega življenja, zlasti prijaznejšega življenja starejših. Kot je povedal državni sekretar na ministrstvu in moderator mag. Marko Koprivc, je bilo do zdaj izčrpanih 60 milijonov evrov, v naslednjih mesecih pa se bo to število še podvojilo. Kot prodorne in vsebinske projekte vidijo vlaganje v socialno sfero, prilagojeno potrebam starejših.
Prvič tudi zimski letni dodatek
Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije bo upravičencem v novembru in decembru izplačal višje pokojnine in nadomestila iz invalidskega zavarovanja na podlagi zakona o izvrševanju proračunov RS za leti 2023 in 2024. Povečan del bo v obliki dodatka izplačan v višini 1,8 odstotka pokojnine ali nadomestil, izplačanih v letošnjem oktobru. Tistim, ki bodo pravico do izplačila pokojninskih ali invalidskih prejemkov pridobili po 1. novembru, povečan del prejemkov ne bo pripadal.
Dodatek bo izplačan z rednim nakazilom 30. novembra in 28. decembra. Vsem prejemnikom bo Zpiz v novembru poslal obvestilo o nakazilu s komentarjem.
Primere iz psihološke svetovalnice predstavlja Zdenka Peloz
NAJSTNIŠKA TRMA
Hčerka naročnice ima najstnico, s katero se neprestano zapletata v besedne dvoboje. Gre predvsem za to, da je dekle uporniško. Ko se odloči, da česa ne bo naredila, je nič ne more premakniti. V družini menijo, da je ta nemogoča lastnost glavni vir vseh konfliktov. Bolj ko ji dopovedujejo, naj bo razumna, bolj vztraja pri svojem vedenju.
Marsikateri menijo, da so značilnosti naše osebnosti nekaj trajnega in nespremenljivega, nekaj, kar nam je položeno v zibelko. Takšno prepričanje je omejujoče. Če dobro premislimo, se naše osebnostne lastnosti večinoma izražajo z vedenjem. Svoje vedenje pa lahko vedno spreminjamo. Če se je nekdo nekoč naučil, da večinoma samo prikimava, se lahko kadar koli v življenju nauči, da v nekaterih situacijah prikima, v drugih pa odkima. Nobena osebnostna lastnost ni dobra ali slaba sama po sebi.
Na vprašanja o oskrbi na domu odgovarja delovna terapevtka Petra Boh
PES POMOČNIK
Bralkina mama ima priznan status invalida in velike težave pri gibanju. Zasledili so, da ji pri vsakodnevnih dejavnostih lahko pomaga pes pomočnik. Kako lahko pridobi to pravico in kako ji lahko pes pomaga?
Spoštovani, pes pomočnik (ne pes vodnik!) je pes, ki je posebej izšolan za pomoč gibalno ovirani osebi. Po zakonu o izenačevanju možnosti invalidov in sprejemom pravilnika o psih pomočnikih pa lahko invalid, ki je zaradi invalidnosti težko ali najteže gibalno oviran, a ima ustrezne psihofizične lastnosti in primerne bivalne pogoje, dobi psa pomočnika. Vaša mama mora biti sposobna sama sprejeti odločitev za psa in imeti socialno mrežo v primeru, ko za psa ne zmore krajši čas poskrbeti sama.
Starejši vemo, kako je lahko lepo!
Športni veterani: Bojan Prašnikar
Letos je dopolnil 70 let. Če tega ne bi vedeli, mu jih še zdaleč ne bi pripisali. Prijatelji in znanci povedo, da velja za človeka, ki ne more biti pri miru. Bojan Prašnikar iz Šmartnega ob Paki še vedno velja za enega naših najbolj izkušenih in trofejnih slovenskih trenerjev. In bo bržkone to tudi še dolgo ostal.
Pojdimo po vrsti: Prašnikar je v treh različnih obdobjih vodil reprezentanco Slovenije, bil je trener sedmih slovenskih klubov (Olimpije trikrat, Maribora, Rudarja Velenje in Mure po dvakrat ter Elkroja, Celja in Primorja), v tujini pa Limassola na Cipru in Cottbusa v elitni bundesligi, kjer je premagal tudi sloviti Bayern in tako okusil slast treniranja v prvi nemški nogometni ligi. Največje uspehe je dosegel z Mariborom, s katerim je osvojil štiri naslove slovenskega prvaka, dva slovenska pokala, leta 1999 pa je dosegel zgodovinski uspeh s prvo uvrstitvijo v skupinski del lige prvakov. Je tudi predsednik Združenja nogometnih trenerjev Slovenije in še nekaj odborov.