Na vprašanja o oskrbi na domu odgovarja delovna terapevtka Petra Boh
Dobro je vedetidecember '23Oskrba
DIHALNE VAJE
Bralec, ki okreva po respiratorni okužbi, sprašuje, kako lahko izboljša pljučno kapaciteto, saj je ob vsakodnevnih dejavnostih še vedno zelo zadihan in hitro utrujen.
Dihanje je za življenje nujno potrebno in je pri zdravih ljudeh nezavedno. Pri tistih, ki se spopadajo z eno izmed respiratornih bolezni ali okrevajo po preboleli okužbi, pa tako dihanje ni več nezavedno, saj imajo težko sapo, dihanje je lahko nesproščeno, plitvo in hitro, kar lahko zaradi občutka primanjkovanja zraka vodi v začarani krog stresnega stanja.
Na pokojninska vprašanja odgovarja Milena Paulini
Dobro je vedetidecember '23Starejši Pokojnine
DODATNI ODMERNI ODSTOTEK ZA OTROKE
Bralka navaja, da bo pogoje za starostno pokojnino izpolnila približno čez štiri leta pri starosti 61 let in 11 mesecev, ker bo takrat imela tudi 40 let pokojninske dobe brez dokupa. Glede na to, da ima tri otroke, jo zanima, ali bi lahko otroke za dodatni odmerni odstotek uveljavil mož, ki se bo drugo leto starostno upokojil. Ima namreč pomislek, ali je ta odločitev res najboljša, čeprav bo imel mož kar precej višjo pokojnino, in sicer iz razloga, če se bo starostna meja za upokojitev v naslednjih letih povečala in bi takrat lahko uveljavila znižanje starostne meje zaradi otrok.
Na premoženjska in druga pravna vprašanja odgovarja Janez Tekavc
STIKI VNUKA S STARIMI STARŠI
Bralka nam je zaupala žalostno družinsko zgodbo. Sin in snaha (bila sta v zunajzakonskem razmerju) sta se precej »burno« razšla. Snaha se je odselila na drugi konec države in s sabo odpeljala štiriletnega vnuka. Babica in dedek z njim že več kot pol leta nimata nobenih stikov, sam je še premajhen, da bi telefoniral, snaha večinoma ne odgovarja na klice ali najde izgovor, zakaj ne moreta govoriti z vnukom. Zabrusila jima je celo, naj ju pustita na miru. Tudi sin ga je v tem času videl samo dvakrat. Vnuk je bil na babico in dedka zelo navezan, saj je bil pri njiju večkrat v varstvu, tudi prespal je pri njiju. Zelo ga pogrešata in zagotovo tudi on njiju, pravi bralka. Zato jo zanima, kakšne pravice sploh imata z možem kot babica in dedek in kako jih lahko uveljavljata.
-
Dobro je vedetidecember '23Starejši
CELJE
V Društvu upokojencev Slavko Šlander v Celju pod vodstvom Petra Hribernika deluje tudi športna sekcija. Vanjo je vključenih vse več upokojencev, med katerimi je najstarejši 90-letni Franci Jonke. Športniki se redno srečujejo vsak ponedeljek in četrtek od 10. do 12. ure. Ob lepem vremenu se pomerijo v kegljanju na vrvici, ob slabem vremenu pa v prostorih mestne četrti tekmujejo v pikadu, dobro pa se je prijela tudi igra »štrbunk«. (Besedilo in fotografija: Marjan Vižin)
Na zdravstvena vprašanja odgovarja zdravnica internistka prim. Tatjana Erjavec
Dobro je vedetidecember '23Zdravje
ODVAJANJE MEHKEGA BLATA
Triinosemdesetletni bralec ima sladkorno bolezen. Ker je imel pri jemanju zdravil neželene učinke, se v zadnjem letu zdravi samo z dieto. Vrednosti krvnega sladkorja so okoli 7 mmol/l. Njegova glavna težava je pogosto odvajanje redkega blata. Barva in vonj blata sta normalna, ni videti krvi ali sluzi. Ker se to pojavlja že ves mesec, ga skrbi. Apetit ima dober, pije veliko tekočine, za sladkanje uporablja sladila.
Najpogostejši vzroki drisk so virusne in/ali bakterijske okužbe. Navadno so kratkotrajnejše, povezane še z drugimi splošnimi simptomi (vročina, slabost, bruhanje, bolečine in krči v trebuhu). V starosti je kar pogosto pomanjkanje encima, ki razgrajuje laktozo, tako da nastane driska po uživanju mleka ali živil, ki vsebujejo laktozo. Drisko lahko povzroča tudi preobčutljivost za gluten. Včasih smo mislili, da je to samo bolezen mlajših, vendar jo zdaj kar pogosto odkrijemo tudi v starosti. Tudi različne alergije se lahko kažejo z drisko. Driska je lahko povezana z različnimi boleznimi črevesja, vendar so običajno prisotni še drugi simptomi, spremljani s sluzavim ali krvavim blatom, hujšanjem in bolečinami.
Na vprašanja iz delovnega prava odgovarja Dušan Bavec
DENARNO NADOMESTILO IN UPOKOJITEV
Bralcu je pred dnevi delodajalec dal odpoved iz poslovnih razlogov. Ko se mu bo iztekel odpovedni rok, bo star 58 let in štiri mesece, delovne dobe pa bo imel 38 let in en mesec. Kolikšno denarno nadomestilo lahko pričakuje? Ali na znesek vpliva dejstvo, da bo čez slabi dve leti že izpolnil pogoje za starostno upokojitev?
Glede na navedeno delavčevo starost in delovno dobo, ki se za potrebe upokojevanja šteje kot pokojninska doba brez dokupa, ima delavec tako status starejšega delavca kot tudi status delavca pred upokojitvijo, toda niti prvi niti drugi status v danem primeru ne predstavljata ovire za zakonitost odpovedi iz poslovnega razloga. Na podlagi prve alineje drugega odstavka 114. člena zakona o delovnih razmerjih (ZDR-1) je namreč mogoče podati popolnoma zakonito odpoved iz poslovnih razlogov, če je delavcu zagotovljena pravica do denarnega nadomestila iz zavarovanja za primer brezposelnosti do izpolnitve pogojev za starostno pokojnino, po pokojninskem zakonu ZPIZ-2 60 let starosti in 40 let pokojninske dobe brez dokupa. Delavcu bi glede na njegovo starost in pokojninsko dobo pripadalo denarno nadomestilo v trajanju 25 mesecev, kar nedvoumno pomeni, da bi v tem času izpolnil pogoje za starostno upokojitev.
-
Dobro je vedetidecember '23Starejši
Zdusove strani
Predsednik vlade Robert Golob je 13. novembra sprejel predsednico Zveze društev upokojencev Slovenije Zdenko Jan in nekdanjega predsednika zveze Janeza Sušnika. Na krajšem srečanju so se pogovarjali o položaju upokojencev v Sloveniji in vladnih ukrepih na tem področju.
Ob tem so poudarili pomen dolgotrajne oskrbe in nadaljevanje projekta e-oskrbe, ki lajša težave starejših v domačem okolju. Nadaljevanje projekta omogoča, da e-oskrba ostane brezplačno dostopna za najmanj 5.500 upravičencev do 30. junija 2025, do uveljavitve pravice do e-oskrbe iz zakona o dolgotrajni oskrbi. Strinjali so se o pomembnosti uvedbe instituta zagotovljene vdovske pokojnine, ki bo začel predvidoma veljati 1. januarja 2024 in bo zajel približno 10.000 posameznic in posameznikov. Govorili so tudi o uskladitvi pokojnin, kar se bo po zagotovilu predsednika vlade zgodilo v začetku prihodnjega leta, in sicer za predvidoma 8,2 odstotka, sredstva za ta namen pa so rezervirana v proračunu.
Spremembe, ki se z novim letom obetajo na pokojninsko-invalidskem področju
Dobro je vedetidecember '23Pokojnine
Ob koncu leta je pestro dogajanje tudi na področju pokojninskega in invalidskega zavarovanja. Srečevali smo se z mnogimi izzivi, med drugim so nas doletele poplave, poleg tega pa se nadaljujejo trendi rasti življenjskih stroškov, vse to pa vpliva na življenje vseh nas, v še večji meri pa prizadene posameznike z nizkimi dohodki. Da bi bilo upokojencem malo lažje, se je vlada odločila, da v predlog zakona o izvrševanju proračunov za leti 2024 in 2025 vključi tudi delno uskladitev pokojnin že januarja. Po novem letu pa se obetajo še nekatere druge spremembe, in sicer pri odmeri pokojnin delovnih invalidov in uvaja se zagotovljena vdovska pokojnina.
Primere iz psihološke svetovalnice predstavlja Zdenka Peloz
Dobro je vedetidecember '23Zdravje
UPANJE IN OBUP
Z naročnico sva se pogovarjali o žalovanju po izgubi moža. Vse odraslo življenje sta bila skupaj, v dolgoletni zvezi sta načrtovala in ustvarila marsikaj, zdaj pa je ostala sama in njeno življenje se ji zdi iz dneva v dan samo še životarjenje. Rutina jo spravlja v obup. Je dejavna med ljudmi, zna se zaposliti, skrbi za živali in rože. Pa vendar se počuti tako, kot da je v njej ugasnila luč, ki ji je dajala voljo do življenja.
Tisto, kar nas vodi k uresničevanju kratkoročnih ali oddaljenih ciljev in nam daje energijo, so želje. Ko uresničimo neko željo, občutimo zadovoljstvo ali celo srečo. Če pa se to ne zgodi, občutimo frustracijo, nezadovoljnost in prikrajšanost. Zaradi tega se oziramo v preteklost, vendar gledamo tudi v prihodnost. Želje pa so usmerjene ravno v neko želeno stanje v prihodnosti. Obstajajo želje, katerih uresničitev je odvisna od nas in naših dejanj, in pa take, na katere nimamo nobenega vpliva. Kar pa ne pomeni, da naj si ne želimo, da bi se dogodki razpletli nam v dobro. Temu čustvu rečemo upanje. Upanje pomaga ljudem, da zdržijo v obdobjih neprijetnih dogodkov, na katere nimajo vpliva. Zaradi tega v težkih razmerah bližnji drug drugemu pomagajo, da ohranijo upanje in se izognejo obupu ali ga vsaj odložijo. To počnejo starši z otroki in zdravi z bolnimi. Upanje namreč pomaga posamezniku, da vztraja pri svojem pogledu na svet tudi takrat, ko v realnosti nič ne podpira njegovega stališča.
O plačilu obveznega zdravstvenega prispevka
Dobro je vedetidecember '23Starejši
Novela Zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju je od 1. januarja 2024 dalje uvedla plačilo obveznega zdravstvenega prispevka. Za uživalce prejemkov, ki jih izplačuje Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije kot glavni izplačevalec, bo zavod dolžan od prejemkov odtegniti znesek obveznega zdravstvenega prispevka v višini 35 evrov. Ta odtegljaj bo v januarju 2024 prikazan na obvestilu o nakazilu.
V primerih, ko bo za določene uživalce dolžna obvezni zdravstveni prispevek plačati Republika Slovenija, tega zneska ne bo odtegnil. Podatke bodo pridobili na zavodu, zato upravičencem ni potrebno pošiljati dokazil ali posebnih vlog.