Večja disciplina pri plačilu davkov in prispevkov
Dobro je vedetijunij '24Pokojnine
Svet Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije (Zpiz) je na aprilski seji razpravljal o poslovanju Finančne uprave RS (Furs) v preteklem letu. Lani je bilo njihovo delo še posebej uspešno, saj so za pokojninsko blagajno pobrali za 8,8 odstotka več prispevkov kot predlani.
Svet zavoda se zaveda, da je delo, ki ga opravlja Furs, zelo pomembno za uspešno delovanje sistema obveznega pokojninskega in invalidskega zavarovanja. Zakaj? Ker je njegova glavna naloga pobiranje davkov, med te pa se po veljavni zakonodaji štejejo tudi prispevki za socialno varnost vključno z obveznim prispevkom za pokojninsko in invalidsko zavarovanje. Opravlja tudi nadzor nad zakonitostjo, pravilnostjo in pravočasnostjo izpolnjevanja vseh davčnih obveznosti.
Zahteve in pričakovanja o dolgotrajni oskrbi
Dobro je vedetijunij '24Medgeneracijsko
Zdusove strani
Po dolgih letih usklajevanj je bil končno vzpostavljen tretji temeljni steber socialne varnosti, poleg pokojninskega in zdravstvenega zavarovanja še sistem dolgotrajne oskrbe (DO) s sprejetjem zakona o dolgotrajni oskrbi avgusta 2023. Zavarovanje za DO je obvezno, izvaja pa se kot javna služba, izključno v okviru javne mreže.
Povzemamo pričakovanja, zahteve in stališča Zveze društev upokojencev Slovenije do ureditve dolgotrajne oskrbe v prihodnje.
- Zagotovljeni morata biti enaka dostopnost do koriščenja storitev in enaka kakovost storitev po načelih solidarnosti, enakosti in prepovedi diskriminacije vsem upravičencem glede na njihove potrebe.
Primere iz psihološke svetovalnice predstavlja Zdenka Peloz
Dobro je vedetijunij '24Medgeneracijsko
ALI JE MOGOČE OBNOVITI ZAKONSKO ZVEZO PO NEZVESTOBI?
Naročnica je prišla na svetovanje, ker je ugotovila, da jo je mož prevaral. Opravičil se ji je, vendar ji to ne zadostuje, da bi dogodek pozabila, boli jo predvsem zlorabljeno dolgoletno zaupanje.
Ko se kaj takega zgodi, sta oba partnerja pod vplivom močnih čustev – šok, bes, izdaja, sram, krivda, očitki, zato nikar ne sprejemajmo naglih odločitev. Pomembno je, da si takrat, ko čustva bruhajo na plan, partnerja vzameta čas zase in si pustita dihati. Vsak zase naj si najde podporo. Zaupa naj se prijatelju, bližnjim ali poišče strokovno pomoč. Kdor je prevaran, naj se ne trudi za vsako ceno izbrskati vse podrobnosti o dogodku, s partnerjem naj se raje pogovori o vzroku za skok čez plot. Okrevanje po aferi je težak in dolgotrajen proces, ni pa nemogoče, da bi zakonca rešila svoj odnos in celo dodatno okrepila zvezo.
Na vprašanja o oskrbi na domu odgovarja delovna terapevtka Petra Boh
Dobro je vedetimaj '24Zdravje Oskrba
STISKE ČLOVEKA Z DEMENCO PONOČI
Bralka prosi za nasvet in pomoč pri načinih umirjanja svoje mame, ki ima demenco. Nemir se pojavlja predvsem v nočnem času, ko ne more zaspati in se sooča s številnimi strahovi in neželenimi obnašanji.
Včasih se zdi, da demenca vso svojo moč in zobe pokaže ravno ponoči, zato je bistvenega pomena prepoznati situacijo, ki človeka z demenco spravi v hudo stisko. Priprava na nočni počitek se ne začne v večernem času, pač pa že mnogo prej. Že podnevi mu ponudimo različne dejavnosti, ki bodo zaposlile njegovo telo in um ter poskrbele, da bo v nočnem času lažje zaspal. Izjemno pomembno je ustvarjanje dnevno-nočnega ritma. Zjutraj, ko vstane, ga spodbujamo, da se preobleče v dnevna oblačila, saj bo zvečer, ko ponovno obleče pižamo, lažje razumel, da je prišel čas za počitek. Če le lahko, naj obroke poje za mizo, ne v postelji. Čez dan naj se življenje odvija v običajnem ritmu, ne zatemnimo prostorov, bodimo aktivni in glasni, omejimo mu popoldanski počitek, proti večeru pa naj se aktivnosti umirjajo, govorimo tišje ter zmanjšamo jakost svetlobe.
Na premoženjska in druga pravna vprašanja odgovarja Janez Tekavc
Dobro je vedetimaj '24Pravni nasvet
Dobro je vedeti
DELITEV HIŠE PO LOČITVI
Bralka je napisala, da je bil sin lastnik stanovanja, pri nakupu sta mu skupaj z možem pomagala. Potem ko je spoznal sedanjo ženo, je stanovanje prodal in kupnino vložil v novo hišo, zemljišče za hišo sta kupila bralka in njen mož. Žena za hišo finančno ni prispevala, posojilo je najel sin, kot lastnika nepremičnine pa sta se vpisala oba z ženo (vsak do ½). Zdaj se ločujeta in snaha zahteva polovico hiše. Sin bi jo rad izplačal, tako da bi sam postal lastnik celotne hiše in bi tudi prevzel odplačilo kredita, ki se tako ali tako glasi nanj. Bralko zanima, ali je snaha res upravičena do vrednosti polovice hiše in ali se lahko njun vložek v hišo in sinovo stanovanje odšteje od snahine zahteve.
Na pokojninska vprašanja odgovarja Milena Paulini
Dobro je vedetimaj '24Pravni nasvet
VDOVSKA POKOJNINA ALI DEL VDOVSKE POKOJNINE
Vdova navaja, da ji je lani poleti umrl mož, ki je bil slovenski upokojenec. Ona sicer nima slovenske pokojnine, ker ni bila nikoli zaposlena v Sloveniji, je pa uživalka pokojnine iz nemškega socialnega zavarovanja. Dobila je informacijo, da bi sicer lahko uveljavila del vdovske pokojnine po pokojnem možu, vendar pa ji ta ne pripada, ker višina njene pokojnine presega zakonsko določeni limit. Zanima jo, ali je kot vdova sploh upravičena do pokojninskih prejemkov po smrti moža, saj je stara skoraj 80 let.
Na vprašanja iz delovnega prava odgovarja Dušan Bavec
Dobro je vedetimaj '24Pravni nasvet
ODPRAVNINA OB UPOKOJITVI
Bralec je že več kot dvajset let zaposlen v lesnopredelovalnem podjetju in čez nekaj mesecev se namerava upokojiti, zato ga zanima, do kolikšne odpravnine bo upravičen. Delodajalec mu je obljubil izplačilo najvišje možne neobdavčene odpravnine. Zanima ga še, ali bo do odpravnine upravičen tudi, če se odloči, da upokojitev odloži za nekaj mesecev in uveljavi 40 odstotkov pokojnine.
Po vpogledu v KP za lesarstvo ugotavljam, da je odpravnina določena le pri odpovedi iz poslovnih razlogov in razloga nesposobnosti, ne pa tudi odpravnina ob upokojitvi, zato v dani situaciji pride v poštev 132. člen zakona o delovnih razmerjih, ki med drugim določa, da je delodajalec, če s kolektivno pogodbo na ravni dejavnosti ni določeno drugače, delavcu, ki je bil pri delodajalcu zaposlen najmanj pet let in se upokoji, ob prenehanju pogodbe o zaposlitvi dolžan izplačati odpravnino v višini dveh povprečnih mesečnih plač v RS za pretekle tri mesece oziroma v višini dveh delavčevih povprečnih mesečnih plač za pretekle tri mesece, če je to za delavca ugodnejše.
Na zdravstvena vprašanja odgovarja zdravnica internistka prim. Tatjana Erjavec
VRTOGLAVICA
Po preboleli covidni okužbi se je pri 85-letni bralki pojavila vrtoglavica, spremljana s slabostjo in bruhanjem. Prejela je zdravila Betaserc. Potolažili so jo, da bo to minilo, a žal ni. Vrtoglavice se pojavljajo pri hitrem gibu glave, včasih pri vstajanju, v levem ušesu ji šumi in piska, pri hoji jo zanaša. Na slikanju glave so našli tri manjše kapi, na vratnih žilah ima sklerotične obloge, dobila je slušni aparat za levo uho, ki ga ne uporablja. Krvni tlak je normalen, srčni utrip med 46 in 70 utripi na minuto. Izvidi krvi so bili brez posebnosti. Jemlje še zdravila za holesterol, aspirin in B-vitamine.
Realna vrednost pokojnin se je zmanjšala
Dobro je vedetimaj '24Pokojnine
O gmotnem položaju upokojencev večkrat govorijo upokojenske in druge nevladne organizacije ter mnogi posamezniki, ki se razglašajo za borce za lepše življenje upokojencev, še zlasti pred volitvami pa o tem veliko govorijo tudi politiki. Ugotavljam pa, da nekateri podatki niso pravilno predstavljani, zato poglejmo, kaj kažejo številke iz letnega poročila pokojninskega zavoda za lansko leto.
Poudarjamo, da gre za povprečne zneske, v katerih so zajete višine pokojnin uživalcev posameznih kategorij, vendar nam tudi ti podatki omogočajo dokaj realno sliko stanja. Res je, da je bila zadnja uskladitev pokojnin, kot nekateri poudarjajo, najvišja do zdaj, toda pri tem ne pojasnijo, da je bila izvedena na podlagi formule, sprejete konec leta 2012 z ZPIZ-2. Sistem usklajevanja pokojnin je bil takrat deležen široke javne razprave in je rezultat sodelovanja mnogih udeležencev.
Letni dodatek bo pri junijski pokojnini
Dobro je vedetimaj '24Pokojnine
Tudi letos bo Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje letni dodatek večini prejemnikov izplačal skupaj z junijskimi pokojninami 28. junija.
Že v začetku decembra lani so bili z zakonom o izvrševanju proračunov Republike Slovenije za leti 2024 in 2025 (ZIPRS2425) določeni pogoji in roki za izplačilo letnega dodatka za leto 2024.
Letni dodatek bo izplačan v naslednjih zneskih:
višina pokojnine
znesek letnega dodatka
do 650 evrov
460 evrov
od 650,01 do 780 evrov
320 evrov
od 780,01 do 920 evrov
260 evrov
od 920,01 do 1.110 evrov
210 evrov
od 1.110,01 evra
150 evrov