Na zdravstvena vprašanja odgovarja zdravnica internistka prim. Tatjana Erjavec
Dobro je vedetiapril '24Zdravje
ZAPLETI PO OPERACIJI
Bralka je v zadnjem času veliko prebrala o zdravniških napakah. Najbolj jo je prizadela smrt bolnice po operaciji žolčnika, saj tudi sama čaka na laparoskopsko odstranitev le-tega. Zanima jo, kakšni so lahko zapleti. Ker so bolečine pod desnim rebrnim lokom stalne, slabost in bruhanje pa dokaj pogosta, verjetno druge izbire nima.
Pri dobrem načrtovanju, upoštevanju vseh podrobnosti klinične poti in v rokah skrbnega in veščega terapevta je možnost za hude zaplete majhna, vendar obstaja. Tudi še tako odlično opravljen poseg ne pomeni veliko, če mu ne sledita ustrezna nega in prepoznavanje zapletov. Sprašujem, ali je eno- ali dvodnevno opazovanje po takšnih posegih dovolj za vse bolnike. Ali je hitra jutranja vizita kirurgov, ki so z eno nogo že v operacijski dvorani, res tisto, kar bolnika pomiri? Če stoji ob kirurgu tim, ki dobro pozna in ljubi svoje delo, potem verjetno je. Njihova dolžnost je, da zaplete prepoznajo in pravočasno reagirajo. Vedno je najtežje zdraviti bolnike, ki imajo, čeprav smo »naredili vse po veljavnih priporočilih«, še vedno znova in znova težave. Prehitro jih označimo kot normalne in pretirane. Za takšne bolnike je nujno najti prostor v bolnišnicah, kjer imajo največ izkušenj, najboljšo diagnostiko in možnost posvetovanja z različnimi strokovnjaki.
Zdravje ne sme postati tržno blago
Dobro je vedetiapril '24Starejši
Zdusove strani
Ministrstvo za zdravje je v javno obravnavo posredovalo strategijo razvoja zdravstvene dejavnosti na primarni ravni zdravstvenega varstva do leta 2031. Zdus je posredoval pripombe, predloge ter mnenja, ki jih je pripravila komisija za zdravstveno in socialno varstvo. V nadaljevanju podajamo kratek povzetek.
Ključna pomanjkljivost strategije je, da ne določa nosilcev za izvedbo posameznih aktivnosti in nalog ne rokov izvedbe. Pogrešamo tudi cilje, ki jih lahko merimo, saj je le na ta način mogoče slediti, ali uresničevanje strategije poteka v pravi smeri.
Na vprašanja iz delovnega prava odgovarja Dušan Bavec
Dobro je vedetiapril '24Pravni nasvet
IZPOLNITEV POGOJEV ZA UPOKOJITEV IN PREKINITEV POGODBE
Bralec bo čez dva meseca izpolnil pogoje za upokojitev (star bo 58 let). Pravi, da bi želel delovno razmerje podaljšati in si tako zvišati osnovo za pokojnino. Ali lahko takemu delavcu delodajalec prekine pogodbo o zaposlitvi brez kakršnih koli posledic in mu ponudi opravljanje dela po podjemni pogodbi kot občasno delo upokojenca?
Najprej opozorilo, da morata biti za starostno upokojitev izpolnjena oba pogoja, tako pogoj starosti, ki v izhodišču znaša 60 let, kot tudi pogoj 40 let pokojninske dobe brez dokupa. Pri starosti 58 let se bo ta delavec upokojil le, če bo v upokojitvenem postopku lahko uveljavljal znižanje upokojitvene starosti na račun katere izmed osebnih okoliščin. Če ostane delavec še naprej polno zaposlen vsaj šest mesecev po izpolnitvi upokojitvenih pogojev, si ne bo dvignil le osnove z dodatnimi odstotki (to Zpiz upošteva po uradni dolžnosti), ampak lahko na podlagi svoje vloge vsak mesec prejme tudi 40 odstotkov pokojnine.
Primere iz psihološke svetovalnice predstavlja Zdenka Peloz
Dobro je vedetiapril '24Zdravje
DOLGO IN LEPO ŽIVLJENJE
Za dolgo, zdravo in prijetno življenje obstaja kar nekaj receptov, ki jih poznajo starejši ljudje in so jih predajali iz roda v rod. Ni vse odvisno samo od tega, kakšen genetski zapis imamo, kje smo se rodili in kakšna usoda nam je namenjena, veliko je dejavnikov, ki so odvisni od našega razmišljanja in posledično vedenja. Tukaj je nekaj namigov.
Ukvarjajmo se s stvarmi, ki nas osrečujejo. Srečni in zadovoljni ljudje so odpornejši proti različnim boleznim. Če se znamo tudi v težkih položajih usmeriti v razmišljanje o lepih stvareh in dogodkih, imamo dobre možnosti, da se naše razpoloženje res obrne na bolje. Sami smo tisti, ki lahko svoj svet obarvamo ali rožnato ali sivo. Bodimo iskreni do tistih, ki jih imamo radi. Površen poljub na obraz ne more nadomestiti toplega objema, prav tako kot običajno rokovanje ne more nadomestiti roke, ki se nežno dotakne in poboža.
Na premoženjska in druga pravna vprašanja odgovarja Janez Tekavc
Dobro je vedetimarec '24Pravni nasvet
RAZDELITEV PREMOŽENJA PO LOČITVI
Bralka je s prvim možem na zemljišču, ki so ji ga dali starši, zgradila hišo. Po ločitvi je hiša pripadla bralki. Čez nekaj let se je drugič poročila in mož se je priselil k njej v to hišo. Kasneje sta skupaj kupila še vikend na morju. Žal tudi ta zakon ni uspešen in bralka se namerava ločiti. Drugi mož ji razlaga, da tokrat hiša ne bo ostala njej, češ da je tudi on vlagal v obnovo in da zato hiša pripada tudi njemu. Glede vikenda pa se sploh noče pogovarjati in misli, da je v celoti njegov. Bralko skrbi, kako bo s tem. Ne bi rada izgubila vsega, vendar pa tudi v zakonu ne bi rada vztrajala le zaradi tega, ker imata skupno premoženje.
Na vprašanja o oskrbi na domu odgovarja delovna terapevtka Petra Boh
Dobro je vedetimarec '24Zdravje
AROMATERAPIJA
Bralka se je na nas obrnila z vprašanjem o možnostih uporabe eteričnih olj v terapevtske namene.
Z uporabo naravnih eteričnih olj iz aromatičnih rastlin si lahko odlično pomagamo pri prehladu, kašlju ali težavah s sinusi, saj zelo hitro sprostijo dihalne poti. Ker pa imajo olja različne lastnosti, priporočam posebno previdnost pri otrocih, nosečnicah, starejših in osebah, ki okrevajo po boleznih ali imajo oslabljen imunski sistem.
Obstaja več načinov uporabe. Najlažji način je neposredna inhalacija – odprto stekleničko olja pridržimo blizu obraza in vdihujemo ali pa kanemo eno do dve kapljici na dlan, pomanemo dlani, jih pridržimo pred obrazom in globoko vdihnemo. Ena od možnosti je uporaba difuzorja, v katerega nalijemo vodo in dodamo tri do pet kapljic eteričnega olja. Prižgan naj bo vsako uro 20 minut. Če ga nimamo, si pomagamo z izparilnikom s svečko, vendar pazimo, da je dovolj vode, saj se v nasprotnem primeru le-ta začne močno segrevati, tako pa olje izgubi terapevtske učinke. Lažji način je, da kanemo kapljico ali dve eteričnega olja na mokro brisačo in jo položimo na radiator ali pa kanemo kapljico olja na robček, ki ga imamo ves dan pri sebi in ga po potrebi povonjamo (na primer pred stresno situacijo, pri prehladu). Ali pa preprosto zaparimo kopalnico z vročo vodo in v umivalnik/kad kanemo kapljico eteričnega olja za podporo dihalom.
Na zdravstvena vprašanja odgovarja zdravnica internistka prim. Tatjana Erjavec
Dobro je vedetimarec '24Zdravje
KORISTNOST STATINOV
Bralki je ob kontroli holesterola zdravnica svetovala jemanje statinov. Pred tremi meseci je bila skupna vrednost holesterola 5,9 mmol/l, zdaj je 7,2 mmol/l. Povišana sta tako holesterol HDL (1,9 mmol/l) kot tudi holesterol LDL (4,2 mmol/l). Redno jemlje zdravila za zdravljenje sladkorne bolezni in visokega krvnega tlaka. S hrano se ne obremenjuje in tudi ni pozorna na morebitne težave. Ker je slišala že veliko slabega o statinih, se za jemanje še ni odločila.
Na vprašanja iz delovnega prava odgovarja Dušan Bavec
Dobro je vedetimarec '24Pravni nasvet
ODPRAVNINA OB UPOKOJITVI
Bralka se namerava starostno upokojiti. Dela v večjem trgovskem podjetju na odgovornem delovnem mestu in ima zato tudi višjo plačo. Zanima jo, do kakšne odpravnine bo upravičena. Sodelavka jo je opozorila, da ni nujno, da znaša tovrstna odpravnina dve njeni plači, kot to določa zakon.
Po določbi 132. člena zakona o delovnih razmerjih (ZDR-1) je delodajalec delavcu, ki je bil pri delodajalcu zaposlen najmanj pet let in se upokoji, ob prenehanju pogodbe o zaposlitvi dolžan izplačati odpravnino v višini dveh povprečnih mesečnih plač v RS za pretekle tri mesece oziroma v višini dveh povprečnih mesečnih plač delavca za pretekle tri mesece, če je to za delavca ugodnejše, če s kolektivno pogodbo na ravni dejavnosti ni določeno drugače.
Na pokojninska vprašanja odgovarja Milena Paulini
Dobro je vedetimarec '24Pokojnine
ZAČASNO IN OBČASNO DELO UPOKOJENCEV
Bralka navaja, da se ji je kot starostni upokojenki ponovno ponudila priložnost za opravljanje dela čistilke po dve uri dnevno. Sprašuje, ali obstaja še druga možnost za opravljanje tega dela kot po podjemni pogodbi. Slišala je namreč, da takšnega dela pač ne bi smela opravljati vsakodnevno in daljše časovno obdobje, saj bi jo moral delodajalec prijaviti v zavarovanje iz naslova delovnega razmerja s polovičnim delovnim časom.
Na podlagi določb novele zakona o urejanju trga dela lahko upokojenci začnejo opravljati začasno ali občasno delo in jim je tako omogočen ponovni vstop na trg dela. Upravičenci do začasnega ali občasnega dela so torej osebe, ki imajo v Republiki Sloveniji status upokojenca, razen tistih upokojencev, ki so pridobili pravico do dela starostne ali predčasne pokojnine, ki se izplačuje zavarovancu, ki ostane v zavarovanju, v višini sorazmerja s skrajšanjem ur opravljanja dela.
Uskladitev pokojnin v letošnjem letu
Dobro je vedetimarec '24Pokojnine
Letos je z vidika usklajevanja pokojnin posebno leto. Že ob koncu preteklega leta je namreč državni zbor na predlog vlade sprejel Zakon o izvrševanju proračunov RS za leti 2024 in 2025 (ZIPRS2425), ki določa poseben način uskladitve pokojnin in drugih prejemkov v letu 2024. Določeno je, da se uživalcem že januarja 2024 izplačajo višji prejemki. Uskladitev se je tako delno že opravila, in sicer za odstotek, ki je bil določen glede na tedaj predvidene rasti cen življenjskih potrebščin ter rasti povprečnih bruto plač v višini 8,2 odstotka.