Na zdravstvena vprašanja odgovarja zdravnica internistka prim. Tatjana Erjavec
Dobro je vedetioktober '24Zdravje
STAROSTNE SPREMEMBE
Osemdesetletna bralka je hvaležna, da ji je do zdaj zdravje dobro služilo. Z leti pa ima vse več drobnih zdravstvenih težav: bolečine v sklepih in hrbtenici, glavobole, mravljinčenje po rokah, težje dihanje ob naporu, hitro utrudljivost, težave pri odvajanju blata in pri zadrževanju vode ... Njena zdravnica jo je po pregledu in analizi krvi potolažila, da so to normalne starostne spremembe. Sprašuje, kako vedeti, da neka sprememba ni samo starostna in da potrebuje zdravljenje.
Na premoženjska in druga pravna vprašanja odgovarja mag. Janez Tekavc
Dobro je vedetioktober '24Pravni nasvet
DOBRO JE VEDETI
PRAVICA DO BIVANJA V SINOVEM STANOVANJU
Bralka živi v hiši, ki je v lasti sina. Pred leti sta tako bivši mož kot sin podpisala soglasje, s katerim ji to dovoljujeta. Pravzaprav sta podpisala kratek zapis, v katerem je navedeno, da je bralki za nedoločen čas dovoljena uporaba stanovanje skupaj z vso opremo in da ji za to ni treba plačevati nobene najemnine. Bralko zanima, ali je dokument pravno veljaven in ali bo lahko živela v stanovanju tudi v primeru, če sin stanovanje proda.
Bliža se zadnji rok za vložitev zahteve za zagotovljeno vdovsko pokojnino
Dobro je vedetioktober '24Pokojnine
Vsi upokojenci, ki so 28. decembra lani, ko je začela veljati sprememba pokojninskega zakona ZPIZ-2N, izpolnjevali pogoje za pridobitev zagotovljene vdovske pokojnine, lahko vlogo zanjo oddajo le še do 31. decembra.
Tisti, ki so na dan uveljavitve novele izpolnjevali pogoje za pridobitev zagotovljene vdovske pokojnine in hkrati pravice do lastne starostne, predčasne ali invalidske pokojnine, njihovi prejemki iz naslova pokojnin, in to ne glede na to, ali jih prejemajo iz obveznega pokojninskega in invalidskega zavarovanja v Republiki Sloveniji ali pa iz tujine, pa so nižji od zneska zagotovljene pokojnine (letos znaša 748,27 evra) imajo le še slabe tri mesece časa, da oddajo vlogo.
Na vprašanja iz delovnega prava odgovarja Dušan Bavec
Dobro je vedetioktober '24Pravni nasvet
UPOŠTEVANJE ODPOVEDNEGA ROKA
Bralec je dobil zanimivo ponudbo za zaposlitev. Skrbi pa ga, ker imam v pogodbi o zaposlitvi zapisan 60-dnevni odpovedni rok. Delodajalec zagotovo ne bo navdušen nad odhodom, saj takega kadra na trgu dela ni lahko najti. Zanima ga, kakšno tveganje prevzame, če ga ne bi upošteval.
Če že ni mogoče upoštevati celotnega odpovednega roka, ki ga je s podpisom pogodbe sprejel kot svojo obveznost, potem je vsekakor smiselno z delodajalcem skleniti sporazum o prenehanju pogodbe o zaposlitvi na dan, ki bi vsaj približno odgovarjal obema.
Mednarodni svetovalni dan s hrvaškimi strokovnjaki
Dobro je vedetioktober '24Pokojnine
Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije v sodelovanju s hrvaškim nosilcem pokojninskega zavarovanja (HZMO) organizira mednarodni svetovalni dan. Njihovi strokovnjaki vam bodo na voljo 17. oktobra od 9. do 13. ure v prostorih Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije na Kolodvorski ulici 15 v Ljubljani.
Nanje se lahko obrnete, če ste bili zaposleni na Hrvaškem in želite izvedeti, kdaj boste lahko uveljavili pokojnino. Prav tako jih lahko za nasvet vprašate tisti, ki že prejemate hrvaško pokojnino in želite dodatna pojasnila glede svojih pravic.
Analiza izhodišč pokojninske reforme
Dobro je vedetioktober '24Pokojnine Starejši
ZDUSOVE STRANI
Septembrske seje komisije za pokojninske in invalidske zadeve pri Zdusu so se udeležili še člani Medgeneracijske koalicije Slovenije (MeKoS) in Igor Feketija, državni sekretar na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. Predstavil jim je izhodišča za pripravo sprememb na področju pokojninskega in invalidskega zavarovanja.
V predstavitvi izhodišč, usklajenih na vladi, je mag. Feketija utemeljil potrebo po reformi in prilagoditvi pokojninskega sistema neugodnim demografskim spremembam v naslednjih 20 do 30 letih. V tem obdobju naj bi se delež starejše populacije pri nas bistveno povečal. Hkrati nas EU opozarja na uravnoteženost javnih financ, kar zahteva tudi relativno uravnoteženo in družbeno vzdržno pokojninsko blagajno ter s tem pogojuje tudi sodelovanje s svojimi sredstvi. Poudaril je, da se bodo dokončne rešitve usklajevale v socialnem dialogu in javni razpravi, tako da se bodo konkretne spremembe sprejemale v državnem zboru v prihodnjem letu.
Primere iz psihološke svetovalnice predstavlja Zdenka Peloz
Dobro je vedetioktober '24Nasveti
UPANJE
Vnuk ene naših naročnic je prišel na svetovanje. Kot kaže, študija ne bo dokončal niti na drugi fakulteti, na katero se je vpisal. Sicer sta bili obe fakulteti želja njegovih staršev, ne njegova. Ker nima prave motivacije, je obupal in postaja depresiven. Ne vidi izhoda, očita si, da je len in nesposoben.
Najprej sva se pogovorila o upanju, ki je povod za spremembo nekega stanja. Brez njega se samo predamo. Naj navedem zgodbo v premislek: Po pomoti so nekega moškega zvečer zaprli v hladilnico. Zavedal se je, da do naslednjega dne tja ne bo nikogar, in pomislil je, da je to njegova smrtna obsodba. Ni imel upanja, da bi pri zelo nizki temperaturi preživel vso noč. Svoji družini je napisal poslovilno pismo. Naslednje jutro so ga našli mrtvega. A pristojnim je bila njegova smrt nerazumljiva. Ponoči je prišlo do izpada hlajenja in bi pravzaprav moral preživeti. Umrl je zaradi svojega prepričanja, da nima več možnosti za preživetje – nehal je upati.
Mednarodni svetovalni dan z avstrijskimi strokovnjaki
Dobro je vedetiseptember '24Pokojnine
Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije v sodelovanju z avstrijskim nosilcem pokojninskega zavarovanja (PVA) organizira mednarodni svetovalni dan.
Njihovi strokovnjaki bodo na voljo 12. septembra od 9. do 13. ure v prostorih Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije na Kolodvorski ulici 15 v Ljubljani. Nanje se obrnite, če ste bili zaposleni v Avstriji in želite izvedeti, kdaj boste lahko uveljavili pokojnino v Avstriji in kolikšna bo njena višina. Prav tako jih lahko za nasvet vprašate tisti, ki že prejemate avstrijsko pokojnino in želite dodatna pojasnila glede svojih pravic.
Na pokojninska vprašanja odgovarja Milena Paulini
Dobro je vedetiseptember '24Pokojnine
INVALIDNINA ZA TELESNO OKVARO
Bralka za svojega moža, ki je gluh in prejema od leta 2008 invalidnino za 70-odstotno telesno okvaro, sprašuje, ali bi bil upravičen do višje invalidnine za to telesno okvaro. Od znanke je pred kratkim izvedela, da lahko njen mož zaradi izgube sluha zdaj dobi višjo invalidnino, poleg tega jo tudi zanima, od kdaj bi mu le-ta pripadala.
Odredba o določitvi vrst in stopenj telesnih okvar velja od 30. oktobra 2021, priloga k odredbi je seznam telesnih okvar, na katerem so določene vrste in stopnje telesnih okvar, torej novi seznam telesnih okvar prav tako velja od 30. oktobra 2021. Poleg tega omenjena odredba tudi določa, da se z veljavnostjo novega seznama telesnih okvar preneha uporabljati prejšnji seznam telesnih okvar, tj. samoupravni sporazum o seznamu telesnih okvar.
Na zdravstvena vprašanja odgovarja zdravnica internistka prim. Tatjana Erjavec
Dobro je vedetiseptember '24Zdravje
OBČUTEK LEDENO MRZLIH PRSTOV NA NOGAH
86-letna bralka je svoje vprašanje v pisni obliki poslala na uredništvo. Njena težava je občutek ledeno mrzlih in mravljinčastih prstov na nogah. Dokler si v postelji nog ne ovije z volnenim pletom ali ogreje z grelno blazino, ne more zaspati. Če potipa stopalo, pa je presenetljivo toplo. V zadnjem času se je občutek razširil na celotno stopalo. Tudi sploh se počuti kot v nekem bolezenskem stanju. Sprašuje, ali je mogoča povezava med dogajanji in kaj lahko stori.