Seštevanje pokojninske dobe v Sloveniji in Srbiji
Slovenija ima sklenjene sporazume o socialnem zavarovanju z vsemi državami nekdanje skupne države, razen Kosova. Sporazum s Črno goro bo stopil v veljavo v bližnji prihodnosti, s Srbijo pa velja od lanskega novembra. Sporazum na pokojninskem področju omogoča vsem, ki so bili zaposleni ali zavarovani v Republiki Sloveniji in v Republiki Srbiji, da s seštevanjem zavarovalnih dob, dopolnjenih po zakonodaji posamezne države pogodbenice, izpolnijo predpisane pogoje zavarovalne dobe za pridobitev pravice do pokojnine in si tako zagotovijo ustrezno...
Vaš svetovalec Dušan Bavec junij
Zaposlitev upokojenca Bralka piše: »V strahu pred zaostrovanjem upokojitvenih pogojev sva se konec lanskega leta upokojila oba z možem, zdaj pa ugotavljava, da najina pokojnina ne zadostuje za kritje vseh stroškov in uresničitev najinih načrtov. Ker sva še dokaj mlada ter zainteresirana za dodatno delo in zaslužek, naju zanima, kakšne so možnosti za legalno delo na način, da ne bo imel težav delodajalec, nama pa bo ostala pokojnina v celoti.« Najprej ugotavljam, da je bil vajin strah pred pokojninsko reformo popolnoma odveč.
Vaš svetovalec - Janez Tekavc junij
Skrbnik ne da obveznic Bralec je dedič po denacionalizacijskem upravičencu. Pred leti pa je pristojna upravna enota postavila skrbnika, ki naj bi skrbel za postopek denacionalizacije. Skrbnik je med drugim bedel tudi nad poslovanjem z obveznicami. Pred časom pa je sodišče odločilo o dedovanju, vendar skrbnik noče prenesti obveznic na dediče, izmika se tudi izplačilu denarja od obveznic. Bralca zanima, kaj lahko stori. Sama preknjižba obveznic z računa skrbnika na račun bralca kot dediča bi se morala praviloma opraviti že na podlagi...
Vaš svetovalec Milena Paulini junij
Vračilo dodatka za pomoč in postrežbo Bralka M. N. iz Ljubljane želi zvedeti, ali bo po novem zakonu o socialno- varstvenih prejemkih dedič moral vračati denarna sredstva, če upokojena oseba prejema dodatek za pomoč in postrežbo, ker jo je prizadela možganska kap. Prepoved odtujitve premoženja in omejitev premoženja zapustnika bo morebiti veljala le za dodatek za pomoč in postrežbo, priznan po zakonu o družbenem varstvu duševno in telesno prizadetih oseb, ne pa tudi za dodatek za pomoč in postrežbo, priznan po zakonu o pokojninskem in...
Glavne novosti pokojninskega zakona
Temelji obveznega pokojninskega in invalidskega zavarovanja se z novim zakonom ZPIZ 2 ne spreminjajo. Medgeneracijska solidarnost ostaja, prav tako tudi vzajemnost. Vrsta in obseg pravic se prilagajata finančni vzdržnosti v pričakovanih spremembah demografskih razmer. Opozoriti pa kaže zlasti na neketere novosti. Krog zavarovancev, ki bo vključen v obvezno zavarovanje, je razširjen, bistveno pa so olajšanji pogoji za prostovoljno vključitev vanj. Zaradi tega naj bi se izboljšalo razmerje med zavarovanci in upokojenci, ki se postopno slabša.
Za večino je pokojninska reforma potrebna
Mnenja o novem zakonu o pokojninskem in invalidskem zavarovanju so različna, v marsičem celo nasprotna. Ljudje, ki ne podpirajo nobenih politikov niti predlagateljev referenduma ali kakih drugih združenj, se zato sprašujejo, komu verjeti in zaupati. Da bi jim olajšali odločitev, smo nekaterim uglednim ekonomskim in pravnim strokovnjakom zastavili nekaj, po našem mnenju bistvenih vprašanj o reformi pokojninskega sistema. Kako nujna je prenova pokojninskega sistema in zakaj? mag.
-
Datum upokojitve
Bralka A. Z. iz Novega mesta piše, da se je zaposlila v drugi polovici leta 1974 in bila nato zaposlena brez prekinitev. Zanima jo, kdaj bo izpolnila pogoje za starostno pokojnino po veljavnem zakonu in z upoštevanjem znižanja upokojitvene starosti zaradi skrbi, nege in vzgoje enega otroka in kdaj brez upoštevanje znižanja starosti za nego otroka. Zanima jo tudi, kdaj se bo lahko starostno upokojila po novem zakonu, če bo prijavljena pri zavodu za zaposlovanje zaradi prenehanje delovnega razmerja iz poslovnega razloga.
Vaš svetovalec mag. Janez Tekavc - maj
Dedovanje po očimu ali očetu Bralka je nezakonski otrok, ki ga je mati, ko je odšla na delo v Nemčijo, pustila pri svojih starših. Biološki oče jo je sicer priznal, vendar bralka ni nikoli živela z njim. V Nemčiji se je mati poročila in njen mož je bralko po njenih besedah »posvojil – priženil« zato, da sta dobivala otroški dodatek. Tega denarja pa nista nikoli uporabila za preživljanje bralke, saj so zanjo skrbeli izključno stari starši. Bralko zanima, ali je upravičena od mame in očima kaj zahtevati iz naslova preživnin, ki sta jih...
Vaš svetovalec Milena Paulini - maj
Varstveni dodatek in obdavčitev pokojnine Bralka J. K. iz Avstralije želi zvedeti, kako je z izplačevanjem varstvenega dodatka v tujino. Ekonomske razmere v Sloveniji so bile vzrok, da je odšla v Avstralijo. Že v času zaposlitve doma je živela slabo, saj je bila plača kar za polovico obremenjena z dajatvami državi, zdaj pa ji še od pokojnine odtegujejo davek v višini 16 odstotkov. Po poizvedbah njena pokojnina sodi med najmanjše zagotovljene pokojnine.
Vaš svetovalec Dušan Bavec-maj
Pravice ob upokojitvi Bralec, ki je zaposlen v večjem slovenskem podjetju, se konec maja namerava upokojiti, zato ga zanima, kakšne pravice mu gredo ob zaključku delovnega razmerja. Prav tako ga zanima, kakšne pravice bi imel, če bi se delno upokojil. Na podlagi 1. odst. 162. člena zakona o delovnih razmerjih (Ur. l. RS, št. 42/02 in 103/07, v nadaljevanju ZDR) ima delavec pravico do izrabe ene dvanajstine letnega dopusta za vsak mesec dela v posameznem koledarskem letu, če mu delovno razmerje v tekočem koledarskem letu preneha pred 1.