Seminar za tajnike in tajnice DU
V Ljubljani je bil prvi od petih enodnevnih seminarjev za tajnike in tajnice društev upokojencev, ki jih je pripravila ZDUS. Enak tečaj so ponovili še v Mariboru, v mesecu novembru bosta v Celju in Novi Gorici, v decembra pa še v Novem mestu oz. na Ptuju.
Strokovnjaki Centra nevladnih organizacij Slovenije, podjetja ORPO, d. o. o. in ZDUS bodo udeležence seznanili s normativno-pravno ureditvijo poslovanja DU, usposobili tečajnike za samostojno uporabo računalniškega programa za poenoteno poslovanje vseh DU, pogovarjali pa se bodo še o problematiki, s katero se srečujejo tajniki in tajnice DU, dobili bodo nasvete za delo in si izmenjali izkušnje.
Zveza društev upokojencev Slovenije je proti zamrznitvi pokojnin
Zveza društev upokojencev Slovenije že od prvih objav v medijih o mogoči zamrznitvi pokojnin ohranja nespremenjeno stališče: razmišljanje o zamrznitvi pokojnin zavrača kot nepremišljeno in neutemeljeno.
ZDUS prav tako zavrača trditve predstavnikov ministrstva za delo, družino in socialne zadeve, da so pokojnine naraščale celo hitreje kot plače. Omenjeno trditev namreč zanikajo uradni podatki Zavoda za pokojninsko zavarovanje Slovenije in Statističnega urada RS in s katerimi razpolaga tudi MDDSZ. V sedanjih razmerah je potrebno utemeljevati restrikcije na področju pokojnin z verodostojnimi podatki in preprečiti, da bi se ponovile ugotovitve in ocene, ki se podrejajo interesom posameznih strank, v aktualnem primeru nameravane restrikcije pokojnin.
Skupščina Vzajemne zaprta za ZDUS
Zvezi društev upokojencev Slovenije je za sodelovanje na skupščini zavarovalnice Vzajemna v nekaj dneh uspelo zbrati 3.801 pooblastilo lastnikov in zavarovancev Vzajemne. Kljub temu pa je 24. avgusta njihovih 13 predstavnikov ostalo pred zaprtimi vrati športne dvorane v Laškem. Tam je v imenu 900 tisoč lastnikov Vzajemne kakih 30 (ubogljivih) uslužbencev zavarovalnice in trije t. i. predstavniki malih delničarjev s skromnimi 412 glasovi (!) potrjevalo letno poročilo Vzajemne za lansko leto in delilo...
Delegacija ZDUS pri predsedniku države
Predsednik republike dr. Danilo Türk je sredi minulega meseca sprejel delegacijo ZDUS, ki so jo sestavljali predsednica dr. Mateja Kožuh Novak, podpredsednik Mirko Miklavčič in član posvetovalne skupine predsednice Aldo Ternovec.
Predstavniki upokojencev so predsednika seznanili s potekom projekta Vzajemna, poudarili vlogo civilne iniciative in predstavili načrte, povezane z Vzajemno. Predsednik dr. Danilo Türk je v odgovoru izrazil zaskrbljenost zavoljo premajhne navzočnosti upokojenih menedžerjev v nadzornih svetih javnih zavodov in bank ter napovedal posvet, na katerega namerava povabiti mlade in že upokojene menedžerje.
Po letu dni zvišanje transferjev
Socialni transferji, kamor uvrščamo tudi nekatere prejemke iz pokojninskega in invalidskega zavarovanja, so se letos prvič zvišali s 1. julijem, in to za 2,3 odstotka, kolikor so se v obdobju januar - junij letošnjega leta povečale cene življenjskih potrebščin.
Neposredno iz proračuna se izplačujejo otroški dodatki, ki po zadnji uskladitvi znašajo od največ 135,55 do najmanj 19,64 evra, odvisno pač od števila otrok v družini in dohodka na družinskega člana, zatem dodatek za nego otroka in dodatek za nego prizadetega otroka, dodatek družinam s tremi otroki (386,96 evra) in družinam s štirimi in več otroki (471,90 evra), pomoč ob rojstvu otroka znaša 276,11 evra, starševski dodatek 193,24 evra, materialni stroški za rejenca 268,23 evra in plačilo dela rejniku 121,47 evra.
Enotno za ločitev javnega in zasebnega zdravstva
Kako daleč (in kako blizu) so Dolenjske Toplice in Slovenija od »urejenega« zdravstva? To vprašanje so si na različne načine zastavljali udeleženci okrogle mize Vzajemnosti, predvsem tudi skozi prizmo novega zakona o zdravstveni dejavnosti, o katerem teče javna razprava.
Čeprav je razprava zadevala predvsem konkretne izkušnje in želje, je v marsičem samo še dodatno potrjevala načelna stališča predstavnikov Zveze društev upokojencev Slovenije, sindikatov, humanitarnih in invalidskih društev, da mora novi zakon zagotoviti vsem ljudem enak dostop do dogovorjenih zdravstvenih storitev. To pa tudi pomeni, da bi moral predvsem vnovič utrditi javno zdravstvo in preprečevati nekontroliran vdor zasebnega zdravstva v javno zdravstvo. Razprava je potrdila, da je treba pot do »urejenega zdravstva« iskati predvsem v nedvoumni odločitvi za javno zdravstvo, v njegovi krepitvi, v jasni razmejitvi, kaj je javno in kaj zasebno zdravstvo. Anka Tominšek je opozorila, da lahko nadaljnje »mešanje« javnega in zasebnega še dodatno oteži dostop do zdravstvenega varstva, medtem ko bodo imeli čedalje več prednosti tisti, ki imajo denar.
Končno možni izračuni letošnjih pokojnin!
Za preračunavanje plač, ki se upoštevajo v pokojninsko osnovo, morajo biti znani količniki, saj njihova višina odseva gibanja povprečnih plač in pokojnin v državi do konca koledarskega leta pred letom uveljavitve pravice do pokojnine. Kot določa zakon, morajo biti količniki vsako leto določeni na novo. Določa jih minister za delo v soglasju z ministrom za finance. Letos so bili količniki objavljeni šele 5. junija v 42. številki Uradnega lista RS. Pokojninski zavod je zato moral letošnjim upokojencem izdajati začasne odločbe, ki pa jih bo zdaj po uradni dolžnosti nadomestil z novimi, dokončnimi.
Letos posebni dodatek socialno ogroženim?
Vlada Republike Slovenije je 17. junija letos sprejela predlog zakona o posebnem dodatku za socialno ogrožene in ga poslala v sprejem državnemu zboru, ta pa naj bi o zakonu odločal po nujnem postopku. Na podlagi tega zakona naj bi z dodatnimi sredstvi vsaj delno omilili težak gmotni položaj socialno najbolj ogroženih.
Do posebnega dodatka naj bi bilo po ocenah upravičeno približno 120 tisoč socialno ogroženih oseb. Predvidene so štiri različne višine posebnega dodatka, in sicer 200, 160, 120 in 80 evrov. Najvišji znesek, 200 evrov, naj bi dobila družina, ki je upravičena do denarne socialne pomoči. Če je do tega prejemka upravičen posameznik, pa naj bi dobil 160 evrov posebnega dodatka. Drugim upravičencem pa naj bi se izplačala posebna dodatka v višini 120 oziroma 80 evrov. Višji znesek naj bi bil izplačan upravičencem, katerih prejemki so nižji od 268 evrov, nižji dodatek pa tistim, katerih prejemki so višji od 268 evrov, ne presegajo pa 313 evrov.
Prostovoljno delo s starejšimi
Kot sestavni del projekta Starejši za večjo kakovost življenja doma je Zveza društev upokojencev Slovenije v sodelovanju s Slovensko filantropijo in zavarovalnico Vzajemna izdala Priročnik za prostovoljno delo s starejšimi, katerega avtorica je Angelca Žiberna, predsednica projektnega sveta projekta Starejši za večjo kakovost življenja doma. Iz priročnika, ki je namenjen koordinatorkam in koordinatorjem v društvih, ki vodijo prostovoljce, povzemamo nekaj najzanimivejših misli in ugotovitev.
Zakaj razlike med najvišjimi pokojninami?
Tisti, ki jim je bila pokojnina odmerjena od najvišje pokojninske osnove, dokaj pogosto sprašujejo, zakaj so med temi pokojninami razlike kljub temu, da imajo uživalci polno pokojninsko dobo, in zakaj stare pokojnine zaostajajo za novimi.
Zakonska ureditev, veljavna od 1. 1. 2000 dalje, je prinesla veliko več možnih razlik. Način odmere pokojnine od najvišje pokojninske osnove se ni spremenil. Od take osnove se pokojnina odmeri tedaj, ko od dejanske pokojninske osnove odmerjena pokojnina s pripadajočimi uskladitvam preseže pokojnino, do katere bi bil njen prejemnik upravičen, upoštevaje pri tem dopolnjeno pokojninsko dobo in starost.