-
Zveza društev upokojencev Slovenije tudi letos sodeluje oziroma bo sodelovala na dogodkih mednarodnih nevladnih organizacij, med drugim tudi pri pobudi ADA in odprti delovni skupini Združenih narodov za staranje (OEWGA).
Predstavniki Zdusa se bodo udeležili generalnega sveta EURAG in sodelovali na njihovih konferencah; udeleževali se bodo sestankov upravnega sveta, zasedanj generalne skupščine in mednarodnih konferenc AGE Platform Europe. Zdus si bo prizadeval za vključitev nekaj svojih strokovnjakov v organizirane delovne skupine v okviru AGE Platform Europe. Prav tako bo še naprej vzdrževal stike z organizacijo EUROCARERS.
Na vprašanja s področja pacientovih pravic odgovarja mag. Boštjan Turk
NAROČANJE PO TELEFONU
Bralka je razočarana nad neodzivnostjo osebne zdravnice. Pravi, da se je na pregled pri njej skoraj nemogoče naročiti po telefonu – telefon je nenehno zaseden ali pa je vključena telefonska tajnica. Če pride do nje osebno, pa mora dolgo čakati, saj zdravnica pravi, da imajo naročeni pacienti prednost pred nenaročenimi. Zanima jo, ali je telefonsko naročanje v našem zdravstvu sploh še mogoče.
Slišim veliko pritožb pacientov v zvezi z neodzivnostjo nekaterih osebnih zdravnic oziroma zdravnikov Vsaj delno je neodzivnost posledica njihove velike obremenjenosti, to pa še ne pomeni, da jo opravičujem, saj se s takim ravnanjem občutno posega v osnovne pravice pacientov. Pacienti imajo namreč po zakonu pravico, da se njihov čas spoštuje, izvajalec zdravstvene dejavnosti pa mora svoje delo organizirati tako, da jim zagotovi čim hitrejšo zdravstveno obravnavo.
Na pokojninska vprašanja odgovarja Milena Paulini
ODMERNI ODSTOTEK ZA STAROSTNO POKOJNINO
Bralec I. Š. iz okolice Vrhnike navaja, da se je starostno upokojil leta 2012 s 40 leti pokojninske dobe. Po razgovoru z bivšim sodelavcem, ki se je starostno upokojil pri 63 letih starosti z 42 leti pokojninske dobe konec lanskega leta, je prepričan, da je njegova pokojnina prenizka. Zanima ga, zakaj je njegova pokojnina nižja, saj je bil njegov odmerni odstotek višji od sodelavčevega, plačo pa je imel sodelavec vseskozi malenkost manjšo.
Na vprašanja iz delovnega prava odgovarja Dušan Bavec
BOLNIŠKI DOPUST IN DENARNO NADOMESTILO
Bralec je zaposlen za določen čas 12 mesecev in delodajalec mu ne namerava podaljšati zaposlitve. Že slab mesec je na bolniškem dopustu in po vsej verjetnosti bo tudi še po izteku pogodbe. Zanima ga, ali mu delovno razmerje lahko preneha, čeprav bo na bolniškem dopustu, in ali lahko po izteku pogodbe uveljavlja denarno nadomestilo na zavodu za zaposlovanje ter bolniško nadomestilo na zavodu za zdravstveno zavarovanje.
Za pravilni odgovor je treba pogledati v različne zakone, in sicer v zakon o delovnih razmerjih, (ZDR-1), zakon o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju (ZZVZZ) kot tudi v zakon o urejanju trga dela (ZUTD). Obstoj bolniškega staleža ob izteku pogodbe o zaposlitvi za določen čas dejansko ne predstavlja nikakršne ovire za prenehanje delovnega razmerja, in to ne glede na razlog bolniškega dopusta. Delodajalec namreč tudi v takem primeru delavca lahko odjavi iz zavarovanja v nadaljnjih osmih dneh, kot to velja tudi za druge načine...
Lani se je ustavilo padanje pokojnin
Običajno v marčni številki Vzajemnosti namenimo več besed gmotnemu položaju uživalcev pokojnin v preteklem letu. Februarja, ko prispevek pripravljamo, so namreč na voljo vsi statistični podatki, ki omogočajo dajanje ocen o tem, ali so v njem nastale spremembe in kakšne. Tedaj razpolagamo tako s podatki o izplačilih pokojnin v preteklem letu, gibanjih cen življenjskih potrebščin v tem času in seveda ravni povprečne plače, izplačane za navedeno leto, torej s ključnimi elementi za njihovo ugotavljanje.
Primer izračuna akontacije dohodnine
Bralec M. T. iz Ljubljane je v pismu, poslanem uredništvu, zapisal, da je po prebiranju prispevka, objavljenega v prejšnji številki Vzajemnosti, z naslovom Brez sprememb lestvice in davčnih olajšav poskušal skupaj s kolegom izračunati višino akontacije dohodnine, vendar jima to ni uspelo. Zato prosita za prikaz njenega praktičnega izračuna, ki bi jima pomagal doumeti pri tem veljavna pravila. Predlagata izračun akontacije dohodnine za pokojnini v višini 1.150 in 1.250 evrov.
Ker oba predlagana zneska pokojnin spadata v drugi razred lestvice za odmero akontacije dohodnine, veljavne v letu 2019 (pokojnine od 688,44 do 1.700 evrov), bomo izračun prikazali le za prvi znesek. Način izračuna akontacije dohodnine za drugi znesek je namreč enak, njena višina pa se seveda zaradi višje pokojnine razlikuje. Pri izračunu bomo upoštevali le splošno in »posebno« upokojensko olajšavo.
Prireditev za krepitev medgeneracijskega sožitja
Zveza društev upokojencev Slovenije se je po osemnajstih letih sodelovanja in soustvarjanja na Festivalu za tretje življenjsko obdobje odločila, da pripravi novo prireditev, ki bo v ospredje postavila medgeneracijsko sodelovanje in solidarnost. Dnevi medgeneracijskega sožitja bodo potekali od 14. do 16. maja, pri pripravi pa bodo sodelovali tudi mladi, člani medgeneracijske koalicije MeKos (Študentska organizacija Slovenije, Dijaška organizacija Slovenije in Mladinski svet Slovenije), s katero so se upokojenci povezali pred enim letom.
Potrjena uskladitev pokojnin in drugih prejemkov
Na februarski seji je svet Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije potrdil redno uskladitev pokojnin za 2,7 odstotka, ki velja od 1. januarja 2019. Prav tako pa tudi uskladitev nekaterih drugih prejemkov. Po dolgem času se bodo tako uskladili dodatek za pomoč in postrežbo in invalidnine za telesno okvaro.
Namen redne uskladitve pokojnin, ki jih določa ZPIZ-2, je ohranjanje vrednosti pokojnin. Redna uskladitev je izvedena enkrat letno na podlagi rasti povprečne mesečne bruto plače in povprečne rasti cen življenjskih potrebščin v državi, oba podatka uradno objavi Statistični urad RS. Podatek glede rasti plač je bil znan le nekaj dni pred februarsko sejo sveta zavoda. Rast povprečne bruto plače, izplačane za obdobje od januarja do decembra 2018 v primerjavi s povprečno bruto plačo, izplačano za obdobje od januarja do decembra 2017, znaša 3,4...
Na zdravstvena vprašanja odgovarja zdravnica internistka prim. Tatjana Erjavec
OKUŽBE SEČIL IN URINSKI KATETER
Bralka sprašuje, na kakšen način lahko prepreči okužbe sečil pri 82-letnem možu, ki ima po preboleli možganski kapi vstavljen trajni urinski kateter. V zadnjem letu mora vedno pogosteje jemati antibiotike. Ob skrbni negi, ki mu jo nudi sama, takoj opazi spremembo v barvi, motnosti ali vonju urina in pregled v laboratoriju vedno potrdi prisotnost bakterij. Gospod se ob tem ne počuti slabše, nima povišane temperature, v zbirni vrečki je veliko seča. Poskusila je z različnimi čaji in pripravki, vendar brez uspeha.
-
Primere iz psihološke svetovalnice predstavlja Zdenka Peloz
SRAM
27-letna hčerka našega naročnika se je odločila poiskati psihološko pomoč, ker ne more najti ustreznega moškega, s katerim bi si ustvarila ljubeče razmerje in družino. Vsi partnerji, ki jih je imela do zdaj, so bili nezreli, neodgovorni in večina tudi že v razmerjih z drugo. Druženje s poročenimi prijateljicami ji je postalo neprijetno, saj niso imele več skupnih tem. Počuti se manjvredno, saj so vsi okrog nje v parih, zato se je začela izogibati še njim in se osamila.