Na premoženjska in druga pravna vprašanja odgovarja mag. Janez Tekavc
DEDOVANJE PARTNERIČINEGA OTROKA
Bralec živi v zakonski zvezi s partnerico, ki ima otroka iz prvega zakona, skupaj pa imata še dva otroka. Bralec je dobil od svojih staršev v dar hišo. Zanima ga, ali lahko partneričin otrok deduje del te hiše.
Partneričin otrok po njem praviloma ne deduje. Dedič bi lahko postal le, če bi tako bralec določil v svoji oporoki. Dediči so namreč v prvi vrsti krvni otroci, posvojenci in zakonec ali zunajzakonski partner.
Partneričin otrok bi lahko dedoval delež na tej hiši, če bi bralec umrl pred partnerico in bi ta skupaj s skupnimi otroki po njem dedovala del hiše. Po smrti partnerice bodo namreč praviloma dediči vsi njeni otroci, torej tudi otrok iz prvega zakona.
-
ZDUS je civilna družba, ki združuje več kot 220 tisoč članov ne glede na njihovo politično opredeljenost, zato si zaslužimo, da nas politika jemlje resno, je na novinarski konferenci poudaril podpredsednik ZDUS Janez Sušnik. Poudaril je zlasti uskladitev pokojnin, ki se ni zgodila že nekaj let, in slabšanje materialnega položaja upokojencev.
Usklajevanje pokojnin je tisti inštitut, ki ohranja vrednost pokojnin, ne le nominalno, ampak tudi realno, je bila odločna Anka Tominšek, predstavnica upokojencev v svetu ZPIZ. Ob tem se je vprašala, ali bi s sredstvi za uskladitev, ki znašajo 1,6 milijona evrov na mesec ali približno 19 milijonov evrov na leto, resnično ogrozili javnofinančne izdatke države. Upokojenci na pobudo o uskladitvi pokojnin pričakujejo odgovor vlade v nekaj mesecih, drugače bodo po besedah Anke Tominšek ukrepali v skladu z ustavo.
Primere iz psihološke svetovalnice predstavlja Zdenka Peloz
SMEH JE POL ZDRAVJA
Na podlagi dolgoletnih izkušenj pri delu s strankami vedno znova ugotavljam, da jim je skupnih več dejavnikov, med drugim ubadanje s težavami, zaskrbljenost in negativen pogled na življenje in svet. Na koncu dneva si zapomnijo pretežno samo tisto, kar jim ni šlo ali ni uspelo, ne opazijo pa vsega lepega, kar se je zgodilo. Lepo vreme, pojoče ptice, zdravje, ki ga imajo, svoboda, prijazni sosedje … To je menda nekaj, kar je samo po sebi umevno, kot da jim pripada, in o tem ne velja sploh razmišljati. Pa ni res. Vsak bi moral gojiti hvaležnost, da mu je bil podarjen še en dan, saj nihče ne ve, koliko časa mu je še ostalo. In živeti je lepo, če se odločimo, da bomo na življenje pogledali s svetle strani in se kdaj pa kdaj nasmejali. Ne samo drugim, tudi samim sebi.
-
Obvezno starostno zavarovanje kmetov je bilo v Republiki Sloveniji uveljavljeno 1. 1. 1972 z Zakonom o starostnem zavarovanju kmetov (ZSZK). Izvajali so ga v posebni samoupravni interesni skupnosti.
Navedeni zakon je omejenemu krogu kmetov zagotavljal minimalno pokojnino za starost, po smrti osebe, izenačene z zavarovancem, pa njegovemu zakoncu, ko je dopolnil predpisano starost, družinsko pokojnino. Obe pokojnini sta bili enotni za vse upravičence in neodvisni od dolžine zavarovanja. Kmetje borci NOV pa so bili upravičeni tudi do varstvenega dodatka. Zavarovanje je temeljilo na načelih vzajemnosti in solidarnosti kmetov samih ter solidarnosti delavcev in drugih delovnih ljudi, izraženi s sofinanciranjem.
-
VRAČILO STROŠKOV POGREBA
Bralec Ciril se je obrnil na uredništvo z vprašanjem, zakaj država več ne vrača stroškov pogreba družinskih članov. Pred tremi meseci je poskrbel za pogreb očeta, ki ni imel prihrankov. Starša sta namreč ob preselitvi v dom starejših občanov prodala stanovanje in s tem denarjem doplačevala oskrbnino v domu. Kot je napisal bralec, nima najnižje pokojnine, vendar so pogrebni stroški visoki, ker je edinec, je moral vse stroške kriti sam. Poleg tega pa se tudi materi zdravstveno stanje hitro slabša in lahko se zgodi, da bo moral poskrbeti še za en pogreb v tem letu.
Na vprašanja s področja pacientovih pravic odgovarja mag. Boštjan J. Turk
PACIENTOVA PRIVOLITEV V ZDRAVSTVENI POSEG
Bralca zanima, ali je za zdravstveni poseg (operacijo) vselej potrebna pacientova privolitev ali obstajajo kakšne izjeme na tem področju. Kot piše, so namreč njegovega očeta operirali na srcu, domnevno zaradi življenjske ogroženosti, čeprav svojci menijo, da bi lahko prav zaradi te operacije izgubil življenje.
Po pravilu je pacientova privolitev vselej potrebna, pri čemer zadošča, da je privolitev ustna, z dejanjem oziroma z ravnanjem, iz katerega je mogoče zanesljivo sklepati, da pomeni privolitev, oziroma pisna, kadar zakon to izrecno zahteva.
Uresničevanje pokojninske reforme
Te dni potekajo zbori naših društev upokojencev. To je priložnost, da med drugim spregovorimo tudi o uresničevanju zadnje pokojninske reforme, uveljavljene z ZPIZ-2, ki velja od 1. 1. 2013 naprej. Nenehno poslušamo očitke svojih članov, da ZDUS oziroma PZDU premalo storita za ohranitev ter izboljševanje pravic upokojencev, še posebej pa na področju pokojninskega in zdravstvenega zavarovanja. Takšni očitki niso povsem na mestu! Dejstvo je, da si tako organi ZDUS kot tudi vodstva PZDU aktivno prizadevajo za izboljšanje gmotnega in tudi družbenega položaja upokojencev, žal pa naše pobude in predlogi pri pristojnih prepogosto nimajo zadostne podpore.
Na pokojninska vprašanja odgovarja Milena Paulini
PONOVNI VSTOP V ZAVAROVANJE
Bralec A. B. z Gorenjskega navaja, da se je leta 2010 starostno upokojil, leta 2014 se mu je ponudila priložnost za zaposlitev po 4 ure dnevno, zato mu zdaj poleg plače izplačujejo tudi polovico starostne pokojnine. Glede na spremembo zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju mu je delodajalec predlagal, da bi bil zaposlen le po dve uri dnevno oziroma 20 ur tedensko, saj se je tudi potreba po opravljanju njegovega dela zmanjšala. Zanima ga, kaj to pomeni zanj tako glede obdavčitve kot izplačevanja pokojnine.
Na premoženjska in druga pravna vprašanja odgovarja mag. Janez Tekavc
DEDOVANJE PO SESTRIČNI
Bralka skrbi za sestrično, ki je v domu za starejše. Sestrična nima otrok, bratje in sestre so pokojni, ima pa veliko nečakov, ki nekako pričakujejo, da bodo po njej dedovali. Sestrična se je odločila, da bo vse svoje premoženje namenila bralki, zato jo zanima, ali lahko nečaki to izpodbijajo ali pa morda uveljavljajo nujne dedne deleže.
Nujni dediči so v prvi vrsti zapustnikovi potomci, torej otroci, vnuki, pravnuki ter zapustnikovi posvojenci in njihovi potomci. Kot posvojenci se štejejo le tisti otroci, ki so bili dejansko pravno posvojeni, se pravi, da je bila glede posvojitve izdana odločba. Poleg njih so nujni dediči še starši zapustnika in zakonec oziroma zunajzakonski partner. Zakonec je dedič in tako tudi nujni dedič le, če zakonska zveza traja do smrti zapustnika. Bivši zakonci zato niso dediči in tako tudi ne nujni dediči. Dedki in babice ter bratje in sestre zapustnika so nujni dediči le tedaj, če so trajno nezmožni za delo in nimajo potrebnih sredstev za življenje.
-
Manifest za ohranitev javnega zdravstvenega sistema
Po posvetih med upokojenkami in upokojenci je ZDUS oblikoval zahteve, da starejši dejavno sodelujejo pri nastajanju zdravstvene reforme in da v Sloveniji nadaljujemo razvoj javnega zdravstvenega sistema. ZDUS želi pridobiti čim širšo podporo med članicami in člani ter v vsej družbi. Le tako bo pripomogel k čim bolj solidarnemu, pravičnemu, dostopnemu in kakovostnemu javnemu zdravstvenemu sistemu po meri ljudi in za ljudi.
Zahteve ZDUS so:
- Obdržati in razvijati moramo javni zdravstveni sistem, ki mora temeljiti na vrednotah solidarnosti, enakosti, pravičnosti financiranja, kakovosti in varnosti ter biti enako dostopen vsem prebivalkam in prebivalcem Slovenije ne glede na njihovo premoženjsko stanje. Sredstva za financiranje javnega zdravstvenega sistema mora upravljati samo ena zavarovalnica z enim samim obveznim zdravstvenim zavarovanjem, ki se polni iz več virov (prispevki, proračun, davki, trošarine …), kar najbolj ustreza majhnemu številu prebivalcev in njihovi finančni...