-
Prezračevanje, razkuževanje in maske v zaprtih prostorih
Po mnenju zdravstvenega ministra Danijela Bešiča Loredana se bomo sčasoma navadili živeti s covidom-19, kljub temu pa na ministrstvu spremljajo razmere in so pripravljeni na morebitno povečanje okužb v jesensko-zimskem času. Trenutno pri nas prevladuje različica virusa, ki se hitro širi in pri večini obolelih ne povzroča težjega poteka bolezni. Zato epidemiologi priporočajo do zdaj znane ukrepe za omejitev širjenja okužb, zlasti skrb za higieno, redno zračenje prostorov in uporabo mask v zaprtih javnih prostorih (trgovinah, knjižnicah,...
-
Če bi pri nas komu rekli, da je najboljši zdravnik tisti, ki ga ne vidite, bi vas precej čudno gledali. V starih časih cesarske Kitajske so bili namreč zdravniki plačani odvisno od tega, koliko zdravih ljudi oskrbujejo, kako skrbijo za svoje varovance. Torej ne le za bolne, kot je navada danes. Prisegali so na preventivo. Ta pa vključuje skrb posameznika za zdravje. Zadnja kitajska cesarica Cixi je imela navado reči: »Kultiviraj samega sebe.« Zavzemala se je za daoistični qigong.
Vsaka odločitev je dobra, če je moja
Psihologija
Vedno znova pa se nam zgodi, da zelo podobno živimo iz dneva v dan – vstajamo ob istem času, preživimo dan podobno kot včeraj, razmišljamo o stvareh, ki nas obremenjujejo oziroma nam povzročajo stisko, in še celo jemo podobno hrano, izbiramo enako rekreacijo, z najbližjimi razpravljamo o istih temah. Točno vemo, s kom se o nečem ne bomo strinjali, pa se vseeno spustimo v besedni dvoboj in že petdesetič po vrsti doživimo podoben razplet dogodkov. Koliko tako ravnanje velja tudi za nas? In kje je naš prispevek k temu, da se nam življenje v določenih segmentih vedno znova ponavlja?
Pri shrankih je na delu domišljija
Vrtičkarji imamo v poznem poletju in jeseni precej dela s pripravljanjem shrankov. In čeprav se delo velikokrat zavleče pozno v noč, je ves napor kmalu poplačan. Izbrala sem recepte, pri katerih porabim plodove, ki ob koncu sezone ostanejo nedozoreli, kot so buče, paradižniki. Poskusite vse in se poigrajte še vi.
Sušenje poznamo. Najbolj se obnese pri zeliščih in dišavnicah. Če imate natančno pečico, jo nastavite na največ 50 stopinj in sušite vsaj tri ure (po potrebi čez noč) pri priprtih vratcih. Zagotavljam, da bodo posušeni listki bazilike prav lepo zeleni. Za sušenje paradižnika izberemo manjše plodove, prerežemo jih na pol in razporedimo po pekaču. Sušenje traja nekaj ur več in pri 100 stopinjah, medtem ko krhlje jabolk, hrušk sušimo pri največ 60 stopinjah. Po želji jih pred tem potopimo v raztopino vode in limoninega soka, da manj potemnijo.
-
MODA
Če je vaša postava majhna in drobna, ni nujno, da se počutite nekako izgubljeno. Tudi igralki Judy Garland in Elizabeth Taylor v višino nista merili več kot 158 centimetrov, vendar zaradi tega na velikem platnu nista bili videti majhni, ravno nasprotno. Za dobro počutje ni pomembna višina, temveč oblačila in dodatki, ki so skladni z vašo postavo in vašim slogom oblačenja.
Oblačila poiščite med ponudniki konfekcije, ki imajo v svojem prodajnem programu kolekcije za manjše postave. Našli jih boste pod oznako »petite«. Kakšno oblačilo več boste našli pri proizvajalcih oblačil z juga Evrope (Španija, Portugalska), saj so tam standardne višine prebivalstva nižje kot na severu Evrope. Da boste čim bolj skladni in videti višji, kot ste v resnici, pa upoštevajte še naslednje nasvete.
Izjemen napredek pri zdravljenju vnetnih revmatičnih bolezni
Boleči in otekli sklepi, jutranja okorelost, motnje gibljivosti in deformacije … Zveni znano? To so najpogostejši znaki vnetnih revmatičnih bolezni, med katerimi je najbolj znan revmatoidni artritis. Vendar pa vsako zbadanje in trganje v kosteh in sklepih še ne pomenita, da imamo katero od teh bolezni. Morda gre le za revmatične težave, ki so podobne vnetnim revmatičnim obolenjem, večinoma pa so prehodne narave in nastanejo zaradi drugih vzrokov. Revmatologi ocenjujejo, da je bolnikov z vnetnimi revmatičnimi boleznimi v Sloveniji približno 230.000.
Navadni lovor (Laurus nobilis)
Lovor je začimba, ki spremeni jed v pravo kulinarično doživetje, krepi zdravje in istočasno prispeva k dobremu in zdravemu počutju. Lovorove liste nabiramo v lepem, suhem in sončnem vremenu, najbolje je, da vsaj dva dni, preden se odločimo za nabiranje, ni deževalo. To pravilo nabiranja velja tudi za druga zelišča. Močno sonce požge vse neustrezne prašine in delce, ki jih prinese dež.
Sušimo jih v senci, da ohranijo svojo barvo in aromo. Praviloma jih hranimo v papirnatih ali bombažnih vrečkah.
-
Psihologija
Poletje je čas oddiha, veselja, odprtosti, radoživosti in predajanja užitkom. Pri tem nam pomagajo tudi topli sončni žarki, dolgi dnevi, vonj po morju in borovih iglicah, zvok škržatov … Da bi poletni čas kar najbolje izkoristili, je pomembno, da se osredotočimo nase in pogledamo, kateri deli našega telesa najbolj potrebujejo pozornost in nego, prav posebno skrb.
Kateri deli telesa potrebujejo več sveže krvi, hranil in kisika, sprostitev krča? Katera čustvena stanja potrebujejo prosto pot, da se izrazijo, jih sprejmemo in pustimo, da niso več ujeta v našem telesu? Katera področja naše duševnosti potrebujejo podporo in sprejemanje, posledično tudi pogum za drugačno reakcijo od naše ustaljene … Ni dobro pozabiti tudi na znani rek, da je smeh najboljša rekreacija za dušo. Prakticirajmo ga vsakodnevno.«
-
Nič nenavadnega ni, da s potovanj namesto spominkov prinesem kuharsko knjigo, včasih tudi vrečko začimb, kak poseben kozarček marmelade, vrečko znamenitih in zavitih testenin, zanimiv sočen sadež, zelenjavo … kar koli, kar me je pritegnilo. Okusne tuje jedi želim kmalu ponoviti doma, si pričarati prijetna doživetja, priklicati spomine.
Še večkrat pa se podam v neznano, v kraje, ki jih ne poznam, ker tam nisem še nikoli bila, in spoznavam kulturo prebivalcev s pripravljanjem in okušanjem njihovih tradicionalnih jedi, katerih recepte najdem na spletu. Kar se je v zadnjih dveh letih brez potovanj izkazalo za hvalevredno in osrečujočo pot.
Kako do fizioterapije ali zdravilišča
Takojšnjo rehabilitacijo v zdravilišču (fizioterapije, delovne terapije, limfne drenaže, vodenega gibanja v termalni vodi itd.) imajo le tisti bolniki, ki jih tja pripeljejo neposredno iz bolnišnice. Drugi, tudi tisti, ki bi potrebovali rehabilitacijo v tej ali oni zdravstveni ustanovi, pa pridejo na vrsto takoj le, če imajo denar za zasebne ustanove. Vsi drugi pa … Čakajo. Nekateri je tudi ne dočakajo, če zavarovalnica na primer njihovo zdravljenje oziroma rehabilitacijo v toplicah zavrne.
O rehabilitaciji smo se pogovarjali z mag. Simono Pavlič Založnik, vodjo fizioterapije v Termah Zreče. »Medicinsko-rehabilitacijski center Term Zreče je znan predvsem po uspešni rehabilitaciji vrhunskih in rekreativnih športnikov, pacientov po operaciji sprednje križne vezi, hrbtenice, ramen, gležnjev ter endoprotetiki kolkov in kolen. Naša primerjalna prednost so vsekakor dolgoletne izkušnje pri delu z bolniki, izdelani in vedno znova posodobljeni protokoli rehabilitacije, ki sledijo najnovejšim smernicam tako v Sloveniji kot tujini.