-
Prehrana
S hladnejšimi dnevi, pordelimi listi na drevesih in prvimi kostanji se na jedilnike vrne tudi več mesnih jedi. Te nas ogrejejo povsem drugače kot ribe poleti, ki dajejo občutek hladu. Meso navadno v loncu povežemo tudi s krepkejšimi začimbami, ki prav tako grejejo, mesno jed odišavijo in jo naredijo lažje prebavljivo.
Ne bojte se začimb in jih pri kuhi uporabljajte v večjih količinah. Namesto perutnine, svinjine in govedine poskusite kdaj drobovino in še kakšen manj cenjen kos mesa.
Koristni napotki:
-
Vitamin B12 in folna kislina podpirata normalno delovanje živčnega sistema in prispevata k normalnim psihološkim funkcijam in kognitivnim sposobnostim, kot so spomin, koncentracija, učenje in razmišljanje.
Folna kislina (vitamin B9) ima pomembno vlogo pri rasti in presnovi celic, vitamin B12 pa skrbi za delovanje možganov in sintezo DNK. Pomembna je kombinacija obeh, saj vitamin B12 vpliva na delovanje folne kisline (folata). Če v telesu primanjkuje tega vitamina, ostaja folat neaktiven in ne more sodelovati pri bioloških procesih v telesu. Vitamin B12 in folna kislina uravnavata pretvorbo homocisteina. Ob njunem pomanjkanju se homocistein kopiči v krvnem obtoku in škodljivo vpliva na receptorje centralnega živčnega sistema, kar vodi do različnih zapletov.
Magnezij je pomemben za naše srce
Magnezij v našem telesu sodeluje pri številnih življenjsko pomembnih procesih, med drugim je zelo pomemben za delovanje srca.
Pomanjkanje tega minerala lahko vpliva na razvoj srčne aritmije, saj na naraven način uravnava kalcij, s tem pa uravnava tudi delovanje srca. Kalcij je namreč odgovoren za spodbujanje srčne mišice, magnezij pa skrbi za njeno sproščanje. Skupaj s kalcijem skrbi, da se živčni impulzi nemoteno prenašajo. Zato ni presenetljivo, da obstaja povezava med pomanjkanjem magnezija in srčno aritmijo. Če ga je premalo, ne more priti do znižanja dražljaja mišičnih celic. Posledice so lahko motnje v delovanju srca, kot je srčna aritmija, ki se lahko kaže kot hitro bitje srca (tahikardija), preskakovanje srca (prezgodnji utripi) ali kot popolnoma nepravilen srčni ritem (motnje srčnega utripa). Pri motnjah zaradi srčne aritmije je priporočljivo dodatno jemanje magnezija.
-
Moda
Osebe s prekomerno težo imajo pogosto težave pri oblačenju. Izbira oblačil prave velikosti in odlične kakovosti je izredno pomembna, terja pa nekaj poznavanja materialov in krojev.
V pomoč naj vam bo nekaj osnovnih napotkov:
• Bodite realni glede postave, ko se pogledate v ogledalo.
• Oblačila ne smejo biti pretesna, saj tako še dodatno poudarite obline.
• Linije morajo biti enostavne, modeli brez nepotrebnega volumna.
• Ključ do skladnejšega videza je izbor mehke, padajoče tkanine, ki ne širi dodatno vaše silhuete.
Priporočila za covidne bolnike
ZDRAVJE
Čeprav Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) ocenjuje, da smo na dobri poti h končanju pandemije covida-19, obenem poziva vse države, naj nadaljujejo s testiranjem na okužbe z novim koronavirusom in predvsem s cepljenjem proti covidu-19.
Strokovnjaki WHO so izdali nova priporočila covidnim bolnikom, ki se zdravijo doma. Svetujejo, da so ti bolniki pod zdravniškim nadzorom. Družinski člani pa morajo poskrbeti za njihovo izolacijo, da se ne bodo okužili tudi drugi člani družine. Upoštevati velja še naslednje:
Opuščanje mita o idealnem življenju
Dobro počutjeoktober '22Ljudje Starejši
Zdravje psihologija
Pričakovanja, kako bi morali živeti, da bo za nas najbolje, da bomo srečni, zdravi, uspešni …, na nas pritiskajo na vsakem koraku, pravi v uvodu v knjigo Srečni do konca dni Paul Dolan. Profesor na prestižni londonski šoli za ekonomijo je strokovnjak za človekovo vedenje in kakovost bivanja, še zlasti na področju občutenja bivanjskega zadovoljstva oziroma »iskanja sreče«. Širšo prepoznavnost je dosegel s knjižnimi uspešnicami, ki predstavljajo ugotovitve raziskav o zadovoljstvu med prebivalci Velike Britanije in ZDA.
-
Celiakija je sistemska imunsko povzročena bolezen, ki nastane zaradi preobčutljivosti za gluten. Običajno se začne v zgodnjem otroštvu, vendar se lahko pojavi tudi kadar koli kasneje. Če je ne zdravimo, vodi v zaplete, tudi resne. Žal je v starosti pogosto neprepoznana, čeprav jo je mogoče hitro odkriti že s pregledom kapljice krvi iz prsta. V okviru evropskega projekta odkrivanja celiakije v Podonavju bodo zato do konca leta na Štajerskem testirali do tisoč starejših, njihovih bližnjih sorodnikov in bolnikov z avtoimunskimi boleznimi.
Krompir – živilo, ki ga premalo cenimo
Krompir je pred 300 leti Evropo rešil lakote. Če drugega ne, smo si to šolarji zapomnili iz zgodovine in prav zaradi krompirja tudi nekdanjo cesarico Marijo Terezijo. Prav ona je namreč razširila krompir po vseh deželah habsburškega cesarstva, kamor je spadalo tudi ozemlje današnje Slovenije.
Še v moji mladosti smo za kosilo ali večerjo mnogokrat jedli krompir kot glavno in edino jed. Danes ne rešuje več lakote, a prinaša v našo prehrano obilje mineralov, vitaminov in tudi ogljikovih hidratov za energijo. Po vsem svetu poznamo več kot tri tisoč sort krompirja različnih lastnosti in barv, od bele, rumene, rdeče, rožnate, modre ..., krompirje z bolj vodeno ali bolj moknato strukturo, take, ki se močno razkuhajo, in druge, ki se ne razkuhajo. Takoj pa povejmo, da barva krompirja nima odločilne vloge pri prehranski, pač pa pri zaščitni vrednosti krompirja.
Podaljšati vozniško dovoljenje?
Pretreseno sem poslušala vest o hudi prometni nesreči srbskega avtobusa, ki se je prevrnil v Bolgariji in ogrozil življenja otrok in njihovih spremljevalcev. Morda me je bolj kot običajno ta vest pretresla zato, ker ob dejstvu, da bom drugo leto stara osemdeset let, že celo leto ob občasnih napakah in neumnostih, ki jih počnem med vožnjo, razmišljam, ali naj podaljšam vozniško dovoljenje ali pa naj se vožnji z osebnim avtomobilom odrečem.
Prebrala sem, da je reakcijski čas eden izmed najpomembnejših dejavnikov učinkovitega obnašanja v prometu. Hitrost in učinkovitost našega reagiranja na cesti sta povezani z vrsto dejavnikov, na primer z osebnostjo, voznikovo starostjo, izkušnjami, vremenskimi pogoji, utrujenostjo, posebej pa s pozornostjo, pravijo strokovnjaki AMZS. Pri starejših je pomembno tudi, ali nas težave, ki nam jih povzročajo bolezni, ovirajo pri vožnji in kakšna zdravila jemljemo ali pa jih pozabimo vzeti na dan, ko gremo na vožnjo.
Ohranimo gibljivost in vitalnost
Sestavljena vaja, pravilneje rečeno, nežno povezani gibi, ki si sledijo iz enega položaja v drugega in v končni izvedbi v eno samo sestavljeno vajo, lahko pomagajo ohranjati nujno potrebno gibljivost. Sklop vaj je le droben ključ do vitalnosti v vseh življenjskih obdobjih in je namenjen vsem ljudem.
Današnji prispevek je posebnost v sklopu prispevkov na temo gibanja, zato je način gibanja treba predstaviti malce podrobneje. Najpomembnejše vodilo sta mehkoba in nežnost, ki vodita celotno gibanje ob neprekinjenem povezanem dihanju skozi nos. Na ta način gibanje iz ponovitve v ponovitev postaja odločnejše in čvrstejše, lahko bi rekli izrazitejše, a zelo daleč od grobosti. Vajo vedno naredimo vsaj dvakrat najprej v eno in nato še v drugo smer. V premoru ob menjavi smeri pa krožimo z rameni.