-
Dobro počutjenovember '24Zdravje
Poslovne priložnosti rasejo kot konoplja
Poslovne priložnosti, ki jih ustvarjajo v zvezi s konopljo predvsem nova odkritja in inovacije v tehnologiji, so velike. O tem in o pripravah zakonskih sprememb, brez katerih priložnosti ne morejo imeti pravega zagona, so govorili udeleženci septembrske mednarodne poslovne konference o konoplji (ICBC) na Bledu.
Ali bo Slovenija za Nemčijo, ki je zakonodajo o omejeni osebni rabi konoplje sprejela 1. aprila letos, naslednja država v Evropi? Na ta način bi se konoplja uveljavila kot ena od možnosti zdravljenja v uradni medicini. Na pomladnem posvetovalnem referendumu se je 66,71 odstotka Slovencev izreklo za gojenje in predelovanje konoplje za medicinske namene in 51,57 odstotka volivcev za gojenje in posedovanje konoplje za omejeno osebno porabo. Na Bledu je dr.
-
Dobro počutjenovember '24Zdravje
Zdravje
Depresija je najpogostejša duševna bolezen in lahko doleti vsakega izmed nas, še posebej, če se soočamo s hudim stresnim dogodkom ali izgubo, težko boleznijo, revščino ali odvisnostjo od alkohola. Med posebej ogroženimi so starejši, ki jih pogosto pesti osamljenost.
Ko se prikradejo temačne misli, pogosto pomaga pogovor s sočutnim svetovalcem. Zaupna telefona Samarijan in Sopotnik delujeta 24 ur na dan na številki 006 123, klic je brezplačen. Ponoči, tj. med 19. in 7. uro zjutraj, pa lahko pokličete na številko 01 520 99 00 (Klic v duševni stiski). Koristne nasvete najdete tudi na spletnih straneh: www.nebojse.si in www.med.over.net. Če pesimistično razpoloženje, otožnost, brezvoljnost, upočasnjenost pri vedenju in govoru (ali nemir), motnje spanja (zgodnje prebujanje ali pa zatekanje v spanje), slabši...
-
Dobro počutjenovember '24Zdravje
V hladnejših mesecih so zelo pogoste virusne okužbe dihal. Velikokrat jih spremlja kašelj, ki ga lahko lajšamo z naravnimi pripravki.
Kašelj je eden od obrambnih mehanizmov telesa, ki z nenadnim, sunkovitim izdihom zraka izloči sluz ali druge tujke iz dihalnih poti. O suhem kašlju govorimo, kadar poteka brez tvorbe sluzi. Pojavlja se v napadih, je intenziven in dušeč, v grlu imamo občutek suhosti in draženja, pogosto se poslabša, ko se uležemo (zlasti ponoči) ali ko govorimo. Kadar pa se tvori sluz oziroma izmeček, govorimo o produktivnem kašlju. Med najpogostejšimi vzroki kašlja so različne bolezni dihal (prehlad, bronhitis, gripa, pljučnica, astma) in tudi vdihovanje dražečih snovi (prah, cigaretni dim, kemikalije), gastroezofagealni refluks, postnazalni izcedek in živčnost.
-
Dobro počutjenovember '24Zdravje
Zdravje
Starostna degeneracija makule ali okvara rumene pege je najpogostejši vzrok za izgubo vida pri odraslih in se s starostjo izrazito povečuje. Pojavi se pri vsaki četrti osebi, starejši od 65 let. Oftalmologinje z očesne klinike UKC Ljubljana pozivajo vse, ki uporabljajo bralna očala, k rednim pregledom, saj lahko začetno bolezen odkrije le očesni zdravnik pri natančnem pregledu oči.
Rumena pega je izredno majhen delček mrežnice, v kateri so čutnice za zaznavanje svetlobe. Uporabljamo jo za oster in natančen vid. Če je okvarjena, je v celoti prizadet centralni vid. Oseba z okvarjenim centralnim vidom vidi le temno liso, ne pa dejanskih predmetov, tako ne vidi na uro, ne zmore prebrati sporočil na telefonu, ne prepozna številke avtobusa, ne more voziti avtomobila niti kolesa, sčasoma ne prepoznava obrazov. Temeljna dejavnika, ki povzročita bolezen, sta starost in dedna nagnjenost (še posebej, če so zboleli starši ali sorojenci), na katera pač ne moremo vplivati, zato so nujno redni preventivni pregledi. Prej ko bolezen odkrijejo, uspešnejše je zdravljenje, ki pa poteka več let.
Koristne preventivne zdravstvene meritve
Dobro počutjeoktober '24Zdravje
Zdravje
Bolezni srca in ožilja so v razvitem svetu še vedno vodilni vzrok obolevnosti in umrljivosti. Zato je redno spremljanje zdravstvenega stanja zelo pomembno, da vemo, kdaj se je neka sprememba v zdravju zgodila, kako dolgo traja in kako hitro napreduje.
Različne zdravstvene in preventivne meritve za ugotavljanje dejavnikov tveganja za bolezni srca in ožilja lahko opravite tudi v Posvetovalnici za srce v Ljubljani, ki že četrt stoletja deluje v okviru Društva za zdravje srca in ožilja Slovenije. Tu dobite strokoven nasvet, hkrati pa prijazen in sočuten pogovor, koristne informacije, spodbude ali pohvale za napredek pri izboljšanju zdravega življenjskega sloga. Nabor preventivnih zdravstvenih meritev se širi, zato ni odveč kratka razlaga, kaj določena pomeni.
Jabolka in hruške za dobro voljo in zdravje
Dobro počutjeoktober '24Prehrana
V šoli so nas pri matematiki učili, da ni dobro mešati jabolk in hrušk, saj ne moremo primerjati dveh neprimerljivih zadev ali stvari. Podoben rek poznajo tudi drugi narodi. Toda to ni zveličavna resnica. Z vidika zdravja je oboje skupaj še učinkovitejše.
Jabolko (lat. Malus domestica ) je kultiviran sadež jablan, ki spadajo v družino rožnic in skupino pečkarjev. Kultivirana jabolka so vzgojili iz divjih vrst dreves in grmov. Najbližje tem divjim vrstam je lesnika, ki jo še danes najdemo v mešanih gozdovih. Pradomovina jabolk je Mezopotamija; več kot 6500 let stare ostanke jabolk so našli v dolini reke Jordan. Egipčani so že poznali zdravilno moč jabolk in sadili jablane ob reki Nil. Že stari Grki in Rimljani so rekli, da jabolko na dan odžene zdravnika stran.
-
Dobro počutjeoktober '24Zdravje
Navadimo se piti dovolj tekočine
Najpogostejši vzroki za duševno zmedenost pri starejših ljudeh, ki se kaže kot pomanjkanje pozornosti ali razdražljivost, so neurejena sladkorna bolezen, okužba sečil in dehidracija. Kot opozarja zdravnik Arnaldo Liechtenstein, ki poučuje na medicinski fakulteti v São Paolu v Braziliji, številni starejši izgubijo občutek za žejo, zato pijejo zelo malo tekočine. Poleg tega se s staranjem zaloga vode v telesu zmanjšuje, ker pa ne čutijo pomanjkanja vode, zlahka dehidrirajo. Čeprav so na videz videti zdravi, lahko dehidracija povzroči nenadno zmedenost, padec krvnega tlaka, motnje srčnega ritma, bolečine v prsih (angino pektoris), komo in celo smrt. Pomembno je, da vsaki dve uri spijemo nekaj tekočine, na primer vodo, čaj, mleko, sok ali juho. Pomaga tudi, če pojemo nekaj kosov sadja, bogatega z vodo, kot so lubenica, melona, breskev, ananas, pomaranča in mandarina.
-
Dobro počutjeoktober '24Zdravje Oskrba
Paliativno oskrbo še vedno povezujemo zlasti z umiranjem, vendar pa ni omejena le na konec življenja. V resnici gre za celostno obravnavo bolnikov z neozdravljivo boleznijo in podporo njihovim najbližjim, ne glede na to, v kateri fazi je bolezen.
Pri tem ne gre le za lajšanje telesnih simptomov, kot so bolečine, težko dihanje, slabost, nemir, delirij, izguba teka ali zaprtje ter preprečevanje razjed ipd. Pomembni sta tudi podpora pri bolnikovih psiholoških potrebah (pogosto jih grabi strah ali jeza) ter socialna podpora, še posebej kadar nima svojcev ali socialne mreže, prav tako je treba upoštevati duhovni vidik bolnika (prepričanja, verovanje). »Zdravstveno osebje je pogosto zadnji spremljevalec bolnika, zato je nujno, da poznamo njegove vrednote, želje in jih, kolikor je le mogoče,...
-
Dobro počutjeoktober '24Gibanje
Gibanje
Če smo v preteklem mesecu poudarili nujnost vsakodnevnega raztezanja in pretegovanja, se je v nadaljevanju treba posvetiti krepitvi mišic, in to po zmožnostih. Vsako pretiravanje lahko prinese neprijetne občutke. Če boste prikazane vaje delali dva- do trikrat na teden, bo čvrsto celo telo.
Hitro in kratko ogrevanje naj bo tokrat povezava dvominutnega korakanja z različno visokimi dvigi kolen in pretegovanja. Enominutna pretegovanja po lastni izbiri opravite tudi med posameznimi vajami. Med vajami je nujno, da enakomerno in povezano dihate skozi nos. Ko je dihanje oteženo in čutite, da je vzdrževanje drže težje, prenehajte izvajati vajo.
-
Dobro počutjeoktober '24Zdravje
Psihologija
Žalost je čustvo, ki je povezano z življenjskimi izkušnjami, kot so izgube, razočaranja, različne težke situacije … Čutenje zajame celotno telo in nas pogosto oropa energije, ki jo potrebujemo za okrevanje in prehod iz tega težkega občutka. Če predolgo žalujemo, lahko s tem spremenimo svoje vedenje, čustvovanje, svoje misli zavijemo v črnino, žalovanje nas lahko osebnostno spremeni.
Najslabše, kar lahko naredimo, je, da ne verjamemo, da bo žalost kdaj minila, in jo skušamo premagovati le z razmišljanjem o vzrokih, zakaj smo se znašli v taki situaciji, se osamimo ali želimo žalost celo zadušiti z različnimi opiati, alkoholom, zdravili, nedovoljenimi substancami … Da lahko premagamo žalost, se moramo najprej naučiti vzljubiti sebe. Žal je to veliko ljudem ena izmed najtežjih nalog.