-
Dobro počutjeoktober '24Prehrana
Prehrana
Tokrat skočimo proti severu in skupaj preizkusimo recepte za jedi, ki jih pripravljajo na Nemškem.
Pri nas na primer nismo poznali leče, v zadnjem desetletju pa jo z veseljem in vedno bolj uvrščamo na jedilnike. Na Bavarskem jo radi pripravljajo kot glavno jed, za prilogo pa ponudijo špecle oziroma vlivance. Najbolj okusni so, če jih še malo popečemo na maslu, da se nekoliko osušijo in zapečejo. Glede jabolčne pite pa … večna klasika v vseh krajih, po tem receptu je imenitna.
Domači špecli
-
Dobro počutjeoktober '24Zdravje
Kila ali pruh, ki ji zdravniki pravijo hernija, nastane zmeraj tam, kjer je trebušna stena najbolj šibka oziroma slabo razvita. V bistvu gre za izbočenje organa ali tkiva skozi oslabljeno mesto v trebušni steni. Kile so lahko prirojene ali pridobljene, pri čemer so pridobljene kar pogoste. Najpogosteje se pojavi v dimljah, popku ali po operaciji trebuha.
Za vse kile velja, da običajno niso nevarne, razen takrat, ko pride do preščipnjenja oziroma ukleščenja kilne vsebine, kar zelo boli. Tedaj je obvezen takojšen kirurški poseg. Na kirurško urgenco je treba takšnega bolnika pripeljati v eni uri. »Kile so pogostejše pri starejših osebah zaradi oslabitve trebušne stene. Vendar pa se lahko pojavijo pri ljudeh vseh starosti, od novorojenčkov do starejših, odvisno od vrste kile in dejavnikov tveganja, kot so debelost, dvigovanje težkih bremen, kronični kašelj, kajenje, bolezni veziva, zaprtje itd.,« je začel abdominalni kirurg Andraž Hubad, dr. med., specialist splošne kirurgije, zaposlen v Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana.
Spodnje perilo, nevidna podpora oblačilu
Moda
Prvo pravilo pri izbiri spodnjega perila je, da pod oblačilom ne sme biti vidno. Zato pred nakupom vedno ocenite, pod katera oblačila boste oblekli določen kos. Pomerite čim več modelov različnih proizvajalcev, saj se kljub standardnim meram močno razlikujejo, a ne tako po velikostih kot po različnih modelih, oblikah, globinah košaric, postavljanju naramnic.
Nekaj osnovnih navodil za izbiro spodnjega perila:
• Izberite tak barvni odtenek, ki se bo kar najbolj ujel z vrhnjim oblačilom, ali pa takega, ki bo kar najbolj podoben odtenku vaše kože. Posebej pazite takrat, ko boste nosili belo barvo. Belo spodnje perilo pod belimi tankimi poletnimi oblačili, ko je koža zagorela, še bolj izstopa, zato takrat raje nosite nedrček in spodnjice kožne barve.
-
Dobro počutjeoktober '24Zdravje
Vprašajte dermatologinjo
Bralka Anica navaja, da sta z možem preživela en teden v toplicah, po vrnitvi pa se možu lušči koža na levem stopalu. Tudi noht na palcu leve noge postaja rahlo obarvan, zato sprašujeta, kako naj si pomaga.
Vaš mož se je verjetno okužil z glivicami, kar je pogost pojav, če hodimo bosi v kopališčih, savnah ali fitnes centrih, pač povsod, kjer bosi hodijo tudi drugi ljudje. Do okužbe pride lahko tudi v bazenu, če ni pravilno higiensko oskrbovan. Luščenje kože, tudi rdečina in srbenje kože na stopalih so značilni za glivično okužbo. Včasih jo poimenujejo tudi atletsko stopalo, ker je pogosta pri atletih, ki dolgo časa uporabljajo nepredušno obutev. Najprej se koža začne luščiti in razpoka med prsti. Glivice se na noht prenesejo s kože, okužen noht je najprej rahlo porumenel in odstopa od podlage na zgornjem robu nohtne plošče. Sčasoma noht postane zadebeljen in deformiran.
Hoja pomaga pri bolečinah v križu
Dobro počutjeoktober '24Zdravje
Zdravje
Bolečine v križu so pogosta težava odraslih in lahko vodijo celo v invalidnost. Sedem od desetih ljudi, ki so si opomogli od hudih bolečin v križu, se z novo epizodo sreča že v naslednjem letu.
Raziskovalci z Univerze v Sidneyju so v projektu WalkBack (S hojo nad bolečine v križu) spremljali 701 bolnika s povprečno starostjo 53 let, 80 odstotkov med njimi je bilo žensk. V povprečju so do zdaj že imeli 33 napadov bolečin v križu in so spadali v skupino bolnikov z visokim tveganjem za ponovne bolečine v naslednjih 12 mesecih. Polovici naključno izbranih so predpisali individualizirani šestmesečni program hoje (hoditi so morali petkrat na teden najmanj pol ure dnevno) in šest polurnih spletnih izobraževalnih oddaj, ki jih je pripravil psihoterapevt. Druga polovica ni imela v tem času nobene tovrstne terapije.
Nad boleče koleno tudi z matičnimi celicami
Dobro počutjeseptember '24Zdravje
ZDRAVJE
Artroza kolen prizadene malo manj kot 15 odstotkov naših prebivalcev, starejših od 60 let. Žensk z bolečimi koleni je za malenkost več kot moških. O artrozi in različnih neoperativnih metodah zdravljenja bolečih kolen smo se pogovarjali s specialistom ortopedije.
Najsodobnejša oblika zdravljenja bolečega kolena (obrabe ali artroze) je tudi zdravljenje z matičnimi celicami. Te so namreč nespecializirane in imajo sposobnost postati katera koli celica v človeškem telesu. »Ko jih z injekcijsko iglo vbrizgam v koleno, se lahko pretvorijo v hrustančno tkivo in največkrat obnovijo površino obrabljenega sklepa. Gre za manj znano minimalno invazivno regenerativno zdravljenje,« je začel izr. prof. dr. Mohsen Hussein, dr. med., spec. ortopedije, svetnik z dolgoletnimi izkušnjami na področju zdravljenja poškodb in mišično-skeletnih obolenj. Specializiran je predvsem za diagnostiko in zdravljenje zgodnjih oblik obrabe (degeneracije) kolenskih sklepov.
Lovor, kumina, ingver in česen proti vetrovom
Dobro počutjeseptember '24Prehrana
Prehrana
Napenjanje v črevesju ali vetrovi je stanje, ki ni nevarno, a je neprijetno. Za nas in okolico. Zanje je najpogosteje krivo porušeno razmerje v prehranjevanju. Po drugi strani pa je odsotnost vetrov lahko znamenje hude črevesne bolezni.
Vzrokov za nastajanje plinov je več. Težave so lahko dokaz pomanjkanja želodčne kisline in prebavnih encimov, odsotnosti koristnih bakterij in nastanka gnilobnih procesov. Zato moramo takoj začeti uživati veliko prehranskih vlaknin iz sadja in zelenjave iz domačih virov, tudi ananas in papajo, polnozrnatega kruha in (ironično) stročnic. S probiotičnimi bakterijami pa si izboljšamo ravnovesje med dobrimi in slabimi bakterijami.
Brusnice za preprečevanje vnetij sečil
Dobro počutjeseptember '24Zdravje
Zdravje
Analiza osemnajstih kliničnih raziskav je potrdila, da uporaba brusničnega soka lahko prepreči ponavljajoča se vnetja spodnjih sečil, torej mehurja in sečnice.
V svetu narašča neobčutljivost za protimikrobno terapijo, hkrati pa se več kot polovica žensk spopada z najmanj eno epizodo vnetja sečil letno, zato je nujno najti načine zdravljenja te neprijetne bolezni brez uporabe antibiotikov, ugotavljajo raziskovalci avstralske univerze Bond. Po poročanju portala Medscape so v metaanalizi obdelali podatke 18 raziskav z naključno izbranimi raziskovanci, vključili pa so tudi rezultate dveh raziskav med ljudmi s tveganjem za ponavljajoče se bolezni sečil ne glede na starost ali spol. Vanje je bilo vključenih 3091 bolnikov.
-
Dobro počutjeseptember '24Gibanje
Gibanje
Vsakdanja raztegovanja so nuja, pa če je to prijetno slišati ali ne. Z nežno-intenzivnim raztegovanjem najhitreje dosežemo lagodnejši občutek in prijetnejše gibanje sploh. Veselje do življenja se ob tem aktivira samo po sebi. Začeti je najbolje že zjutraj v postelji, nadaljevati takoj zatem in z nasmeškom ob vsaki zakrčenosti tudi večkrat dnevno. Starejši ko smo, več pretegovanja potrebujemo.
Glede na intenzivnejše vremenske obremenitve, ki smo jim izpostavljeni, je nujna povečana skrb za gibljivost in sprostitev. Še posebej želim poudariti potrebo telesa in duha ter skrb za zadosten počitek v pravem času (mirni in tihi večeri ter noči), ki nam zagotavljajo zdravje. Verjetno se premnogi strinjate, da je brez zdravja življenje mnogo mnogo težje in je zanj vredno nekaj malega narediti.
Pomanjkanje cinka ima lahko hude posledice
Dobro počutjeseptember '24Zdravje
Verjetno v našem telesu ni tkiva ali organa, ki bi lahko deloval brez cinka. Čeprav ga ne potrebujemo veliko, je njegova vloga tako pomembna in bistvena, da se količina cinka v krvi in organih natančno uravnava s posebnimi homeostatskimi mehanizmi.
Nekateri organi in tkiva ga potrebujejo več, drugi manj. Večjo količino cinka v telesu potrebujejo jetra in koža, saj v njih dnevno nastajajo nove beljakovine, ki so odvisne od cinka. Veliko ga je tudi v trebušni slinavki, ledvicah, kosteh in mišicah. Beljakovinam daje trdnost oziroma strukturo, zato je ključen na tistih mestih, kjer so telesne bariere, na primer koža, in kjer so pomembni tesni stiki med celicami.