-
Franc Hvasti, ki je kot nekdanji tekmovalec, trener in selektor, pionir slovenskega vrhunskega kolesarstva, je bralcem, ki se radi rekreirajo, pripravil nekaj nasvetov, na kaj naj bodo pozorni, če bi radi ostali gibčni in zdravi.
Ko govorimo o rekreaciji starejših nad 55 let, je po njegovem mnenju treba opredeliti in spoštovati zmernost, razmerje med aktivnostjo in počitkom ter trajanje rekreacije. Doseganje rekordov ni več najpomembnejše. Pomembno je tudi razmerje med obremenitvijo in počitkom, ne glede na to, ali kolesarimo, tečemo ali hitro hodimo. Najprej je navedel, da je prvo pravilo, da kolesarji uporabljajo primerno obvezno opremo.
Stoma omogoča normalno življenje
Beseda stoma izvira iz grščine in pomeni usta oziroma odprtino. Stoma, kirurško narejena odprtina na trebušni steni, skozi katero črevo izloča izločke, je medicinska rešitev, ki marsikomu pomeni razliko med življenjem in smrtjo.
Poznamo dihalne, hranilne in izločalne stome. Pri izločalnih govorimo o izpeljavi črevesa ali sečevodov na trebušno steno in jih delimo še na kolostomo (debelo črevo), ileostomo (tanko črevo) in urostomo (izločanje seča). Lahko so stalne in začasne. Stoma je pogosto posledica operativnega zdravljenja črevesa, danke ali sečnega mehurja zaradi različnih vrst karcinoma, chronove bolezni, ulceroznega kolitisa ter mehanskih poškodb po raznih nesrečah. Največ (okoli 85 odstotkov) je kolostom, večina je stalnih. Začasne pridejo v poštev takrat, ko zdravniki predvidevajo, da si bo črevo opomoglo. Če se to ne zgodi, lahko začasna stoma postane trajna.
-
Med babicami, dedki in vnuki se pogosto spletejo posebne vezi, ki pomagajo vnukom preživeti nemirna leta odraščanja, babicam in dedkom pa pomagajo lajšati bremena, ki jih prinaša starost. V tem čudnem času, ko se zdi, da se svet prehitro vrti, da vezi v družbi razpadajo, ko svet poganjata pohlep in zloraba večine, ki ju povzroča bogata in brezobzirna manjšina, ko so medčloveške vezi še kako pomembne, še posebej za mladostnike, ki jim slepila modernega sveta pogosto zmanjšujejo kakovost življenja v odrasli dobi. Od naše mladosti se je življenje mlajših generacij bistveno spremenilo. Stiske, ki jih prinašajo leta odraščanja, pa ostajajo in mnogim našim vnukom, ki jih varljive podobe sodobnega sveta bombardirajo iz vsakega kotička, prinašajo hude stiske in negotovosti.
-
Vsi, ki prisegate na klasične kose oblačil, ste zagotovo veseli, da je ponovno popularen balonski plašč (balonar). Je pravšnji za prehodni čas in nenadomestljiv ob hitrih vremenskih spremembah. Klasičen kroj je ostal skoraj nedotaknjen, velika razlika pa je v materialih, iz katerih je izdelan, in barvah.
Za balonski plašč so značilni dvoredno zapenjanje z dolgimi raglanrokavi in našitki za epolete, kakovostna podloga, dvojno sedlo na ramenih in pas. Letošnji so malce poenostavljeni, vsem pa je skupno dvoredno zapenjanje in značilen širok ovratnik (fazona) ter okrasni dodatek na rokavih.
Srce in ledvice so tesno povezani
Ob svetovnem dnevu ledvic so v Zvezi društev ledvičnih bolnikov Slovenije in Društvu za zdravje srca in ožilja Slovenije opozorili, kako tesno je povezano delovanje ledvic in srčno-žilnega sistema. Bolezni ledvic so dejavnik tveganja za nastanek in poslabšanje bolezni srca in ožilja. Ker večina bolnikov s kronično ledvično boleznijo teh težav dolgo ne občuti, je še kako pomembno, da bolezen pravočasno odkrijemo.
Ledvice za svoje delovanje potrebujejo dobro prekrvavitev, le tako lahko vzdržujejo normalno izločanje urina. Motnja v prekrvavitvi lahko povzroči, da se začnejo v telesu zadrževati in kopičiti odpadne snovi, ki bi jih izločili z urinom, pride do otekanja, motenj v uravnavanju krvnega tlaka in drugih težav. Okvara ledvic lahko pripelje do srčno-žilnih zapletov in do hitrega napredovanja oziroma slabšanja aterosklerotične žilne bolezni, prav tako lahko motnje pri delovanju srca povzročijo motnjo v delovanju ledvic.
Kako se spopasti z glivicami na nohtih
Ali so vaši nohti rumeni, odebeljeni ali na vogalih celo odlomljeni? Se vam lušči koža in vas med prsti srbi? Je prisoten tudi neprijeten vonj? Vse to so lahko znaki, da imate glivice. Začnite jih uničevati takoj, ko jih opazite. Ne dovolite, da majhen problem postane velika težava.
Prepričani smo, da prav vsak izmed nas komaj čaka, da odvrže nogavice in zaprte čevlje. A ko noge napadejo glivice, se nohti postopoma spremenijo v krhke, poroženele, rumenkaste in odebeljene nohte, v nekaterih primerih pa lahko noht celo odpade. Ne zakrijeta jih niti najboljši lak za nohte niti stalno nošenje zaprte obutve. In zato jih nikakor ne smemo prezreti. Če se namreč dovolj hitro ne odločimo za uničenje glivic, bodo te nadloge nohte počasi grizljale in jih uničevale. Glivice se lahko po več mesecih ali letih razširijo tudi na stopala, lahko pa tudi na nohte na rokah ali celo kamor koli na koži.
Zgodnje odkrivanje demence še ne pomeni diagnoze
Da bi opozorili na to, kako pomembno je zgodnje odkrivanje kognitivnih sprememb za blaženje težav z demenco, podjetje BrainTrip s partnerji začenja neprofitni projekt POMNI. Poleg ozaveščanja pripravljajo tudi pilotni projekt, ki bo starejšim od 60 let omogočil brezplačne presejalne teste za zgodnje odkrivanje demence.
Petsto prostovoljcem bodo s šestimi presejalnimi testi preverili umske sposobnosti (spomin, koncentracijo, govorne veščine, sposobnost načrtovanja in podobno). Udeleženci bodo reševali določene miselne naloge na petih mednarodno uveljavljenih psiholoških in vedenjskih vprašalnikih, ki so se izkazali kot dobri za zgodnjo zaznavo demence (MoCA, ADAS-cog, ACE-III, Phototest, Eurotest). Pri šestem testu pa ne gre za vedenjsko ocenjevanje umskih ali spominskih sposobnosti, pač pa za neposredno meritev delovanja možganov s pomočjo neinvazivne metode, imenovane EEG (elektroencefalografija). Udeležencem bodo merili električno aktivnost možganov s t. i. BrainTripovim demenčnim indeksom (BDI), ki je plod slovenskih raziskav in je že dobila mednarodni certifikat, da jo lahko uporabljajo kot medicinsko napravo. Meritev BDI je kratka in neboleča, do zdaj so jo že preizkusili pri več kot 200 prostovoljcih iz različnih domov za starejše. Testiranja v različnih krajih Slovenije bodo začeli v aprilu.
Glavkom počasi in potiho uničuje vid
Glavkom je potuhnjena bolezen: dolgo ne povzroča težav, ko pa napreduje, povzroči nepovratno okvaro na vidnem živcu. Je celo drugi najpogostejši vzrok za slepoto, ki pa bi jo lahko preprečili, če bi težave pravočasno opazili. S starostjo se veča možnost, da pride do okvar vidnega živca, zato so nujni redni in temeljiti oftalmološki pregledi.
Glavkom je počasi napredujoča okvara vidnega živca zaradi postopnega propada živčnih vlaken, ki povzroča značilne poškodbe vidnega polja. Bolnikom se pred očmi pojavljajo črne packe, blede barve, imajo zamegljen vid ali pa vidijo samo del celotne slike – običajno je najdlje ohranjen centralni del vida. Z napredovanjem bolezni je območje, ki ga vidijo, vse manjše. Pogosto so občutljivi za močno svetlobo, potrebujejo dalj časa, da se prilagodijo svetlobnim spremembam, težko prenesejo prehod iz svetlega v temen prostor. Značilna je izguba kontrasta, ne morejo ugotoviti, koliko je na primer mleka v beli skodelici, težko berejo podnapise na televiziji.
Pomagajmo nogam, ko so težke in utrujene
V toplejših mesecih leta ima veliko ljudi težave z utrujenimi, težkimi, oteklimi nogami, pojavlja se celo pekoč občutek na podplatih. Težave segajo od neprijetnih občutkov pa vse do bolečin, ki nas lahko pri vsakdanjem življenju ovirajo.
Tako neprijetno stanje nog povzročajo višje temperature (te vplivajo na prekomerno nabiranje tekočine v tkivih in njihovo počasnejše odvajanje) in tudi dejstvo, da v pomladno-poletnih mesecih veliko več časa preživimo na nogah. »Težke noge« so dobro znane vsem, ki zaradi narave svojega dela veliko časa stojijo. Lahko pa tovrstne težave z nogami kažejo na resnejša stanja, na primer kronično vensko bolezen, bolezni srca, ledvic, hormonske spremembe, ki zahtevajo zdravniško obravnavo.
-
Zaščitimo se pred klopi
Pomladno sonce je prebudilo klope, ki so pogosti prenašalci bolezni, zlasti Lymske borelioze ali klopnega meningoencefalitisa (KME). Človeka se oprimejo, ko se dotika listja, trave in podrasti, zato bodimo pozorni, ko se gibamo na prostem. Z obleko pokrijmo čim več kože, ne hodimo čez visoko travo in podrast in uporabimo zaščitno sredstvo – repelent. Po vrnitvi domov pa temeljito preglejmo oblačila in celo telo. Bodimo pozorni, saj se klopi najraje prisesajo na vlažne dele telesa, kot so podpazduhe, pregibi rok in nog, kožne gube. Če najdemo prisesanega klopa, ga s pinceto za odstranjevanje klopov ga primimo čim bližje koži in celega počasi izvlecimo. Mesto vboda nekaj tednov opazujemo, če se na koži pojavi rdeč kolobar, pojdimo k zdravniku.