Nevarni klopi – bolezni in zaščita
Pomlad je in sončni dnevi vabijo na izlet v naravo, a v naravi so žal tudi klopi. Če so okuženi, lahko zbolimo za nevarnimi boleznimi.
Klopi so razširjeni po vsej Sloveniji in se večinoma pojavljajo od aprila do oktobra. Srečamo jih v gozdovih, ob rekah in jezerih, na travnikih, poljih, v parkih in celo na domačih vrtovih. Klopi se nas oprimejo, ko se dotikamo rastlinja. Nekaj časa lezejo in iščejo primerno mesto za pritrditev, nato se prisesajo, najraje na nežne in vlažne dele telesa, kot so podpazduhe, pregibi rok in nog, kožne gube.
-
Današnji časi so zelo zahtevni. Enkrat je »na piki« preveč mesa, drugič preveč zelenjave, nato so na udaru jajca, ocvirki ali maslo ... Eni zagovarjajo več vode, drugim je celo mleko vir spotike. Prvi udrihajo po mesojedih, drugi po veganih ... in vsakdo hoče imeti svoj edini prav.
Naše telo pa molči. Kar dolgo nam dopušča razna preizkušanja in nam pošilja znamenja, da bi razumeli pomanjkanja, ki jih povzročamo sami: pečejo nas oči, nohti se nam cepijo, lasje tanjšajo in odpadajo, koža se slabša, slabo spimo, pozabljamo, vse bolj nas muči prebava, želodec ali črevesje. Potem se pojavijo presnovne bolezni, protin (putika) in sladkorna bolezen ... in temu ni videti konca.
-
Zobozdravniki opozarjajo, da je vsak posameznik odgovoren za svoje ustno zdravje, vzdržuje ga s primerno ustno higieno in pravočasnim obiskom zobozdravnika, oni pa nam pomagajo obdržati zdrave zobe skozi vsa življenjska obdobja.
Posebej pomembna je skrb za dobro ustno zdravje v starosti, saj nam zagotavlja kakovostno življenje (od žvečenja, požiranja, govora, prehrane do pozitivne samopodobe in druženja) ter preprečuje bolečine. Vendar pa imajo starejše ter slabovidne in slepe osebe zaradi slabših ročnih spretnosti in motenj vida pogosto težave pri vzdrževanju ustne higiene. Stanje slabšajo tudi nezdrave prehranske navade, pridružene bolezni in uporaba zdravil, katerih stranski učinek so suha usta. Stomatologi jim predlagajo, naj oščetkajo zobe dvakrat na dan (dve do tri minute z mehko ščetko in zobno kremo s fluoridi, priporočljiva je tudi uporaba medzobnih ščetk, če je zob še veliko) oziroma vsak dan temeljito očistijo protezo. Če je le mogoče, naj vsaj enkrat na leto obiščejo zobozdravnika, sicer pa naj si enkrat na mesec pregledajo ustno sluznico in skrbijo za to, da bodo usta ves čas primerno vlažna.
-
Manj tipični znaki parkinsonove bolezni
Bolniki, ki imajo parkinsonovo bolezen, počasi napredujočo nevrodegenerativno možgansko bolezen, običajno obiščejo nevrološko ambulanto šele takrat, ko sami ali njihovi bližnji opazijo hujše motorične težave. Najpogosteje gre za nehotene gibe, tresenje, težave pri hoji, počasnost, zategnjenost. Vendar pa ima bolezen različne obraze in pri nekaterih bolnikih bi lahko na to bolezen posumili že prej, na primer ob nemotoričnih znakih, kot so bolečine v križu, ramenih ali okončinah, težave pri uriniranju ali erektilna motnja, bolečina v prsih, omotice, tesnoba, depresija, zaprtje ipd.
V zreli družbi se pogovarjamo o vsem
Paliativna oskrba je temeljna človekova pravica, česar pa se naša družba še ne zaveda dovolj, je bila ena od ugotovitev pogovora o paliativni oskrbi, ki jo je organiziral zavod OPRO.
Nekatere raziskave so pokazale, da po mnenju 32 odstotkov svojcev v domovih za starejše ne skrbijo dovolj za ustrezno blažitev bolečin, 56 odstotkov pa jih meni, da je zelo šibka čustvena podpora. Polovica tistih, ki je imela svojce v bolnišnici, toži nad slabim sporazumevanjem, 80 odstotkov pa pri osebju zaznava premalo spoštovanja do bolnika.
-
Pitje alkohola ima številne hude posledice. Škode ne povzročamo le sebi, temveč tudi svojim bližnjim in ne nazadnje družbi. Kako se izviti iz primeža zasvojenosti z alkoholom? Kje poiskati pomoč in razumevanje? Ena izmed možnosti je priključitev skupnosti anonimnih alkoholikov, ki se v Sloveniji srečujejo že 32 let.
Prvi korak k okrevanju je odkrito priznanje, da imamo težave z alkoholom. Dokler alkoholizem zanikamo in smo prepričani, da lahko kadar koli nehamo, če le želimo, a to uspe le redkim, nam nihče ne more pomagati. Od nas samih je odvisno, ali smo pripravljeni stopiti na pot okrevanja. Ta ne bo niti lahka niti kratka, a če imamo podporo in zgled drugih, bo lažje doseči cilj. Pomembno je najti pomoč ljudi, ob katerih se bomo počutili sprejete, razumljene, in morda so prav anonimni alkoholiki (AA) prava izbira. Od leta 1935, ko je v ZDA nastala prva skupina AA, so po vsem svetu (skupine imajo v 180 državah) do treznosti pomagali že več kot dvema milijonoma članov. V Sloveniji je tudi s pomočjo AA alkohol opustilo že skoraj 500 ljudi. Anonimni alkoholiki so mi rešili življenje, mi odkritosrčno pove eden od njih. Pil je do 40. leta, po končanem trimesečnem zdravljenju se je priključil skupini AA. Februarja je minilo 23 let, odkar ni pokusil alkohola.
Kalcinacija je najpogostejša v ramenskem sklepu
Ljudje v srednjih letih in starejši velikokrat tožijo zaradi bolečin v sklepih. Eden izmed vzrokov je lahko kalcinacija, kot pogovorno pravimo kalcinirajočemu tendinitisu. Najbolj na udaru so sklepi, ki jih pogosto preveč ali nepravilno obremenjujemo, zato je ta bolezen značilna tudi pri nekaterih športih.
Specialista ortopedije iz Ortopedske bolnišnice Valdoltra Benjamin Marjanovič, dr. med., predstojnik Oddelka za artroskopijo in športno ortopedijo, in Marko Nabergoj, dr. med., pravita, da so pogost vzrok za hude bolečine in posledično manjšo gibljivost sklepov kalcinati sklepnih in obsklepnih struktur. Nalaganje kalcijevega hidroksiapatita, ki je sestavina kalcinata, lahko znotraj sklepne ali tetivne ovojnice prizadene kateri koli sklep, najpogosteje ramenski, komolčni, kolčni in kolenski sklep, ter ahilovo tetivo.
Z ajdovo moko do okusnih sladic
Kjer ni nobene potrebe po elastičnosti glutena, je ajdova moka primerno nadomestilo pšenične moke. Odlično se obnese v biskvitu, palačinkah in njokih. Poskusite v testo za rulado vmešati ajdovo moko in se prepričajte, da zanjo bele pšenične moke sploh ne potrebujete.
Na naših tleh poleg običajne ajde gojimo tudi tatarsko ajdo, ki ima bolj zelenkast pridih. Raste tudi v neugodnih pogojih in zaradi svoje trdoživosti vsebuje do 50-krat več antioksidanta rutina v primerjavi z navadno ajdo.
Koristni nasveti:
Dimnikar za žile in prijatelj razstrupljanja
Čemaž (Allium ursinum L) so poznali že stari Rimljani in so mu celo dajali prednost pred česnom. Uporabna je cela rastlina. V ljudski medicini mu pripisujejo vplive na znižanje krvnega tlaka, znižanje maščob v krvi in pozitiven vpliv pri poapnenju žil. Rečejo mu tudi dimnikar za žile.
S sodobnimi kemijskimi in farmakološkimi raziskavami so njegove učinke potrdili. V bistvu je čemaž po delovanju enakovreden česnu. Razširjen je po vsej Sloveniji, nanj naletimo v senčnatih vlažnih listnatih gozdovih, kjer je humozna zemlja. Čisto belo cvetje pokriva večinoma velike površine vlažnih gozdov, rastlina pa oddaja prodoren vonj po česnu.
Kako ukrepati ob bolečini v križu
Bolečina v križu in hrbtenici je najpogostejša kronična bolečina, eden izmed glavnih razlogov za bolniško odsotnost in prezgodnjo invalidsko upokojitev. Zdravniki velikokrat ne najdejo natančnega vzroka zanjo, zagotovo pa na zdravje hrbtenice ne vpliva dobro dolgotrajno sedenje.
O tem smo se pogovarjali z Barbaro Kosmina Štefančič, dr. med., specialistko anesteziologije v Splošni bolnišnici Izola in predsednico Slovenskega združenja za zdravljenje bolečine (SZZB).
Raziskava o kronični bolečini med Slovenci, ki ste jo opravili v letu 2019, je pokazala, da zaradi nje trpi kar 22 odstotkov odraslih. Kako pogosta pa je bolečina v križu?