Narava ponuja več kot le regrat in čemaž
Narava priskoči na pomoč ob pravem času. To velja tako za prvi spomladanski regrat, trobentice, kurja črevca, bršljanasto grenkuljico, krompirjevko kot tudi za vsa druga zelišča. Divja zelišča obogatijo okus jedi ter imajo precejšen vpliv na naše psihično in fizično počutje, saj delujejo stimulativno ali pomirjevalno ter notranjim organom pomagajo pravilno opravljati funkcije.
Vedeti pa moramo, da zelišča ne delujejo kot hrana, marveč imajo zelo visoko biološko vrednost ter omogočajo lažjo in boljšo prebavo in vsrkavanje hranilnih snovi.
Pirhi, potice in žolčne težave
Velikonočni čas je čas praznikov in veselja, ki ga popestrijo tudi praznične pojedine. A veselje ob obloženi mizi se lahko za marsikoga hitro sprevrže v zdravstvene težave z žolčem.
Na prazničnih mizah se vedno znajde več mastne, sladke in slane hrane kot običajno. Še posebej jajčni rumenjak, potica, orehi in mastna hrana so zahtevni za prebavo, jetra in žolč. Žolč maščobe v hrani razgradi, kar je njegova osnovna funkcija. Če je pregost in ne teče normalno, občutimo tiščanje. Ko zaužijemo nekoliko več močnejše hrane, se mora žolčnik intenzivneje krčiti in izprazniti zaloge žolča. Če so v njem prisotni kamni, lahko le-ti povzročijo neprijetne simptome.
Palice so koristen vadbeni pripomoček
Suhih palic na sprehodu ob gozdu najdete veliko. Če jih očistite stranskih vejic in suhega lubja, postanejo čudovit pripomoček za vadbo. Tisti, ki uporabljate pohodne palice ali imate na vrtu kakšen čist količek, jih lahko uporabite za razgibavanje in sproščanje ramen ter kot pomoč pri pravilni telesni drži.
Hoja, hoja in še enkrat hoja naj bo naša vsakodnevna dolžnost in potreba za ohranjanje osnovne kondicije. V odmoru med hojo je občasno priporočljivo narediti nekaj izjemno hitrih vdihov in izdihov skozi nos. Teh resnično hitrih vdihov in izdihov skozi nos naj bo toliko, kolikor jih zmorete. Če se boste držali tega priporočila, se boste prepričali o koristih takega dihanja, saj boste zelo hitro pridobili globino dihanja in kondicijo.
-
Z ribjimi jedmi je križ – naj se še tako trudimo s čiščenjem, že kje najdemo kakšno kost. Ali jih zapečemo preveč, da niso okusne, ali premalo, da smo v skrbeh. Poleg tega pogosto ostane vonj v kuhinji še dan ali dva. Še največja težava je v tem, da jih pripravljamo le na en ali dva načina, kar je sila dolgočasno. Poskusite jih ocvreti s pivskim testom ali postreči z osvežilno omako. Oblikujte jih v polpete in postrezite s pisano solato ter si tako popestrite jedilnik. Naj vam tekne.
Fish & chips z grahom in tatarsko omako
-
Ljudje smo kot socialna bitja vpeti v različne sisteme, družinske, šolske, občinske, poslovne … Večkrat imamo občutek, da ne moremo vplivati na njihovo drugačno delovanje, da imamo večinoma že vnaprej začrtano življenjsko pot. Upam, da se z napisanim večina bralcev ne strinja. Vsak izmed nas ima namreč svobodno voljo, ki jo nekateri bolj, drugi manj želimo in si jo upamo živeti. Kaj pa pravzaprav pomeni svobodna volja?
S svojo svobodno voljo vsakodnevno sprejmemo veliko odločitev. Od tistih majhnih, na primer, kdaj zjutraj vstati, kaj pozajtrkovati, ali se naličiti ali ne, pa do tistih, katero službo bomo izbrali, ali se bomo poročili, bomo imeli otroke, kje bomo živeli … Odločitve sprejemamo tako v sklopu svojega vedenja kot tudi svojih misli, čustev ter posledično tudi svojega zdravja.
-
Franc Hvasti, ki je kot nekdanji tekmovalec, trener in selektor, pionir slovenskega vrhunskega kolesarstva, je bralcem, ki se radi rekreirajo, pripravil nekaj nasvetov, na kaj naj bodo pozorni, če bi radi ostali gibčni in zdravi.
Ko govorimo o rekreaciji starejših nad 55 let, je po njegovem mnenju treba opredeliti in spoštovati zmernost, razmerje med aktivnostjo in počitkom ter trajanje rekreacije. Doseganje rekordov ni več najpomembnejše. Pomembno je tudi razmerje med obremenitvijo in počitkom, ne glede na to, ali kolesarimo, tečemo ali hitro hodimo. Najprej je navedel, da je prvo pravilo, da kolesarji uporabljajo primerno obvezno opremo.
Stoma omogoča normalno življenje
Beseda stoma izvira iz grščine in pomeni usta oziroma odprtino. Stoma, kirurško narejena odprtina na trebušni steni, skozi katero črevo izloča izločke, je medicinska rešitev, ki marsikomu pomeni razliko med življenjem in smrtjo.
Poznamo dihalne, hranilne in izločalne stome. Pri izločalnih govorimo o izpeljavi črevesa ali sečevodov na trebušno steno in jih delimo še na kolostomo (debelo črevo), ileostomo (tanko črevo) in urostomo (izločanje seča). Lahko so stalne in začasne. Stoma je pogosto posledica operativnega zdravljenja črevesa, danke ali sečnega mehurja zaradi različnih vrst karcinoma, chronove bolezni, ulceroznega kolitisa ter mehanskih poškodb po raznih nesrečah. Največ (okoli 85 odstotkov) je kolostom, večina je stalnih. Začasne pridejo v poštev takrat, ko zdravniki predvidevajo, da si bo črevo opomoglo. Če se to ne zgodi, lahko začasna stoma postane trajna.
-
Med babicami, dedki in vnuki se pogosto spletejo posebne vezi, ki pomagajo vnukom preživeti nemirna leta odraščanja, babicam in dedkom pa pomagajo lajšati bremena, ki jih prinaša starost. V tem čudnem času, ko se zdi, da se svet prehitro vrti, da vezi v družbi razpadajo, ko svet poganjata pohlep in zloraba večine, ki ju povzroča bogata in brezobzirna manjšina, ko so medčloveške vezi še kako pomembne, še posebej za mladostnike, ki jim slepila modernega sveta pogosto zmanjšujejo kakovost življenja v odrasli dobi. Od naše mladosti se je življenje mlajših generacij bistveno spremenilo. Stiske, ki jih prinašajo leta odraščanja, pa ostajajo in mnogim našim vnukom, ki jih varljive podobe sodobnega sveta bombardirajo iz vsakega kotička, prinašajo hude stiske in negotovosti.
-
Vsi, ki prisegate na klasične kose oblačil, ste zagotovo veseli, da je ponovno popularen balonski plašč (balonar). Je pravšnji za prehodni čas in nenadomestljiv ob hitrih vremenskih spremembah. Klasičen kroj je ostal skoraj nedotaknjen, velika razlika pa je v materialih, iz katerih je izdelan, in barvah.
Za balonski plašč so značilni dvoredno zapenjanje z dolgimi raglanrokavi in našitki za epolete, kakovostna podloga, dvojno sedlo na ramenih in pas. Letošnji so malce poenostavljeni, vsem pa je skupno dvoredno zapenjanje in značilen širok ovratnik (fazona) ter okrasni dodatek na rokavih.
Srce in ledvice so tesno povezani
Ob svetovnem dnevu ledvic so v Zvezi društev ledvičnih bolnikov Slovenije in Društvu za zdravje srca in ožilja Slovenije opozorili, kako tesno je povezano delovanje ledvic in srčno-žilnega sistema. Bolezni ledvic so dejavnik tveganja za nastanek in poslabšanje bolezni srca in ožilja. Ker večina bolnikov s kronično ledvično boleznijo teh težav dolgo ne občuti, je še kako pomembno, da bolezen pravočasno odkrijemo.
Ledvice za svoje delovanje potrebujejo dobro prekrvavitev, le tako lahko vzdržujejo normalno izločanje urina. Motnja v prekrvavitvi lahko povzroči, da se začnejo v telesu zadrževati in kopičiti odpadne snovi, ki bi jih izločili z urinom, pride do otekanja, motenj v uravnavanju krvnega tlaka in drugih težav. Okvara ledvic lahko pripelje do srčno-žilnih zapletov in do hitrega napredovanja oziroma slabšanja aterosklerotične žilne bolezni, prav tako lahko motnje pri delovanju srca povzročijo motnjo v delovanju ledvic.