-
S premišljenim izborom spodnjega perila prikrijemo določene pomanjkljivosti. Zato bi lahko rekli, da je perilo skriti dragulj, ki pod oblačili oblikuje našo postavo. Bližajoči se prazniki so kot nalašč, da si privoščimo kakšen poseben kos perila, lahko pa ga tudi podarimo.
Pred nakupom poleg izbire barve upoštevajte še nekaj nasvetov.
Preverite velikost. Proizvajalci včasih spremenijo oblike nedrčkov tudi pri že uveljavljenih modelih. Tudi od materiala je odvisno, koliko in kako stisnejo oziroma koliko se raztegnejo.
-
Tudi v zaprtih prostorih lahko mimogrede poskrbite za spretnost in moč, ki ju potrebujete pri vsakdanjih opravilih. Namesto mehke dolge palice je mogoče uporabiti navadno daljšo palico, lahko pa tudi metlo. Ta je sicer malce krajša in se velja z njo zavrteti, če ste malo bolj gibčni. Prav ste prebrali. Zavrteli. Lahko tudi ob glasbi. Spretnost s prsti in dlanmi ter vrtenje telesa krepita možgane.
Ogrevanje je mati vseh vadb, zato je, še preden se zavrtite s palico pod roko, priporočljivo zaokrožiti z vsemi sklepi. Začnite nežno z zapestji, komolci, gležnji in koleni ter zaključite z boki. Vedno krožite v obe strani, najprej v desno in nato še levo stran.
-
Urejene noge ter gladka koža na stopalih so znak, da so zdrave in negovane. Žal pa je suha, hrapava in razpokana koža na stopalih in petah precej pogosta težava. Zakaj se pojavi?
Razlogi za nastanek suhe, hrapave, luskave in srbeče kože so različni. Vlaga vsak dan izhlapeva iz globljih plasti kože, kar je povsem običajno. A če ni pravilnega razmerja med vlažilnimi snovmi v povrhnjici in med izhlapevanjem, prehitra izguba vlage pripelje do suhe kože. Na intenzivnost vplivajo še drugi dejavniki, kot so naravno staranje kože, kronične bolezni, hormonski vplivi, prehranske navade, vpliv sonca in letni čas.
-
Slovenci smo tradicionalno jedi vedno delili po nekaterih značilnostih, na primer po letnih časih. Poleg tega poznamo jedilnike za vsakdanjik, za posamezna kmečka opravila v vinogradu, na polju, ob oranju ali košnji in tudi pobiranju jesenskih pridelkov. Prav tako ločimo jedi za posebne priložnosti: ob godovih, rojstvih, porokah, šagrah, sedminah, ob pustu in postu ter največjih praznikih.
Tradicionalne jedi so vedno nastajale ob sozvočju človekovega počutja, pogleda v naravo in shrambe ter z dostopnostjo do nakupa surovin, ki jih sami niso pridelali. Narava ni bila povsod enako radodarna, prav tako ni bil vsak letni čas enako bogat z dobrinami. Človek se je temu prilagodil in iz skromnosti ustvaril bogastvo. Zato se jedi tako razlikujejo po slovenskih pokrajinah in celo od vasi do vasi, čeprav so velikokrat samo različice osnovnih sestavin. Po vsej Sloveniji srečamo zelje, repo, korenje, krompir in jajca; na večini območij je zrasla tudi koruza, žito pa v višjih legah ni uspevalo, razen ajde, ječmena in prosa. Kjer ni bilo dovolj zelenjave na vrtu, so si pomagali z divjimi rastlinami, na primer s koprivami, kislico, rmanom, spomladi z regratom in čemažem.
-
PISMO UPOKOJENE ZDRAVNICE
V družini imamo dva odrasla, odgovorna človeka, starša, ki se nočeta cepiti. Tema tako ali drugače pride na dan ob vsakem družinskem srečanju. Iz rastoče agresivnosti naših dveh proticepilcev je mogoče razbrati, da je pritisk okolja nanju vedno močnejši. Razgovora o nujnosti cepljenja se lotevamo vedno bolj previdno in vedno bolj neradi, da se ne bi sprli.
Da smo cepljeni ovce, ki sledimo tem, ki nas zavajajo, da je moje zdravniško znanje zastarelo, da se morajo necepljeni zdaj bati nas, cepljenih, ker smo kužni, da nam ne prikazujejo pravih podatkov, da umirajo cepljeni, ne necepljeni, in še večje neumnosti, popolnoma sprte z zdravo pametjo, so argumenti, s katerimi nas proticepilci zavračajo.
Osebna asistenca ali dolgotrajna oskrba?
V kratkem časovnem razmiku sta bila sprejeta dva zakona, ki sta sicer različna, pa vendar se med seboj povezujeta prav na točki v skrbi za starejše. Zakon o osebni asistenci, ki je konec oktobra ponovno doživel zakonske spremembe, govori o enakovrednem in samostojnejšem življenju oseb z določeno obliko hendikepa. Zakon o dolgotrajni oskrbi, za katerega pravijo, da ni najboljši, pa naj bi sistemsko uredil oskrbo starejših. Kje se zakona stikata in na kaj morajo biti pozorni starejši?
Področje osebne asistence je zadnji dve leti sistemsko urejeno, kar je res velik korak k enakovrednemu in samostojnejšemu življenju gibalno oviranih oseb. Stopenj in oblik invalidnosti je seveda veliko, a splošen podatek o številu invalidnih oseb v Sloveniji se vrti okoli 165 tisoč. Nekaterih njihova invalidnost ne omejuje drastično, spet drugi so povsem odvisni od pomoči. Zato so eni vključeni v redne službe, drugi v dnevno varstvene centre ali pa so prepuščeni negi med štirimi stenami. Osebna asistenca pomembno vnaša svežino v njihova življenja ne samo pri osebni negi, ampak tudi pri socialnem vključevanju, pridobivanju različnih izkušenj. Za konkretne odgovore smo prosili Mirjano Borenović iz Društva Svelipa, ki izjemno dobro pozna zakone s področja invalidnega in socialnega varstva oziroma se že leta trudi, da bi se slišal glas ljudi, prezrtih dolga desetletja.
-
Nagrada državljan Evrope za Kristino Modic in Sama Zvera
Kristina Modic, izvršna direktorica Slovenskega združenja bolnikov z limfomom in levkemijo, in prof. dr. Samo Zver, internist in hematolog, predstojnik Kliničnega oddelka za hematologijo UKC Ljubljana, sta prejemnika letošnje nagrade državljan Evrope. Prestižno nagrado Evropskega parlamenta sta prejela z obrazložitvijo, da požrtvovalno, z uspešnimi akcijami, strokovno komunikacijo in empatijo že vrsto let skrbita za sodobno zdravljenje hematoloških bolnikov in ozaveščata o pomenu pravočasne dostopnosti zdravljenja za vse.
Zajtrk je najpomembnejši obrok
Pregovor pravi, da zjutraj jej kot cesar, opoldne kot meščan, zvečer kot berač. V njem je veliko modrosti. Z zajtrkom moramo zagotoviti vsaj četrtino dnevnih potreb po hranilih in tretjino potreb po energiji. Če energije ne dobimo, telo preklopi na »stanje preživetja«, zato nam je zmanjka za reševanje nalog, postanemo nezbrani in vse manj sposobni misliti.
Najpogostejša napaka, ki jo mnogi ljudje delajo, je izpuščanje zajtrka. To slabo navado odrasli prenašajo na otroke in vnuke in jim tako naredijo veliko škode. Zajtrk bi moral biti skupni družinski obred, saj z njim utrjujemo pozitivne vrednote: pripadnost in ljubezen, sprejetost, občutek varnosti in veselega vzdušja, kar nam dá moč za premagovanje stresov in utrjuje občutke estetike ob lepem pogrinjku in morebitni skupni pripravi.
Vitamin K2 in srčno-žilne bolezni
Vitamina K1 in K2 imata pomembne naloge v telesu. Vitamin K1 (filokinon) je pomemben dejavnik pri strjevanju krvi, K2 (menakinon) pa aktivira beljakovine, ki usmerjajo nalaganje kalcija na točno določena mesta v telesu.
Vitamin K2 najdemo v živalskem mesu in fermentiranih živilih. Naše telo ga lahko tudi samo proizvaja v črevesju, vendar ima omejeno skladiščno kapaciteto. Pomemben je predvsem zaradi njegove povezave s kalcijem. Kako in kje se kalcij nalaga in uporablja v telesu, vpliva na srčno-žilni sistem, zdravje zob, kosti in ledvic. Pomemben dejavnik tveganja pri razvoju srčno-žilnih bolezni je nalaganje kalcija v arterijskem sistemu. Tvorba oblog (plakov) na stenah arterij lahko privede do tega, da se manjši delci odlepijo, kar povzroči nastajanje...
Poskrbimo za krepitev imunskega sistema
Močan imunski sistem je ključen dejavnik zaščite pred zbolevanjem, saj ščiti pred vstopom škodljivih mikrobov v telo, omogoča razlikovanje med nevarnimi in nenevarnimi mikroorganizmi, odstranjuje nevarne mikroorganizme in okvarjene lastne celice in omogoča tako imenovani imunski spomin, ki ob ponovnem stiku z nevarnim mikrobom omogoča hitrejši in močnejši odziv.
Ko se rodimo, nas pred okužbami ščiti prirojeni imunski sistem, deloma tudi materina protitelesa, pridobljena v času nosečnosti in z dojenjem. Ko otroci začnejo obiskovati vrtec, je stikov z različnimi mikroorganizmi veliko, zato pogosto zbolevajo in tako krepijo pridobljeno imunost. Imunski sistem starejših otrok sicer še dozoreva, a je kot pri odraslih praviloma stabilen in zmožen ustrezno odgovoriti na najrazličnejše okužbe.