Ljudje
-
Zgodbejanuar '23Ljudje Zdravje Oskrba Pravni nasvet Ročna dela Razvedrilo Prehrana Zgodovina Starejši Gibanje Vrt Pokojnine Kultura Medgeneracijsko Potovanja Dom Moda
Spoznajte jih
Mojster fotografije Janez Korošin, rojen leta 1935 v Ljubljani, še vedno fotografira in uživa pri izdelavi svojih posnetkov v laboratoriju. Ostal je zvest analogni fotografiji in velja za enega velikih mojstrov črno-bele fotografije, ki je njegova velika ljubezen.
Vse od leta 1952 je sodeloval z več kot 900 fotografijami in diapozitivi na več kot 350 razstavah doma in tujini, postavil je veliko samostojnih razstav in prejel prek 95 diplom in priznanj. Leta 1996 ga je Fotografska zveza Slovenije počastila s priznanjem Janeza Puharja za življenjsko delo v fotografiji. Mednarodna zveza za fotografsko umetnost FIAP mu je leta 2000 podelila naziv EFIAP – Excellence (odličnjak). V Cankarjevem domu pa so mu za 80. rojstni dan priredili pregledno razstavo njegovega dotedanjega dela.
Lončnice naj bodo v okras, ne v napoto
Prosti časjanuar '23Ljudje Starejši Dom
Stanovanje
Sobne rastline krasijo in popestrijo stanovanje, nas razveseljujejo, tudi skrb zanje je lahko razvedrilo. Vse leto poskušamo kar najbolje skrbeti zanje, da nam bodo res v veselje in dajale lep videz tudi stanovanju. Morda imamo velike okrasne rastline, ki jih jeseni preselimo v stanovanje. Ne le da moramo dobro premisliti, kam jih bomo dali, poznati moramo tudi njihove posebne potrebe.
Pogosto se nam nabere preveč lončnic, saj iz navade ali varčnosti ne zavržemo niti slabih. Največkrat so v manjših lončkih in okenske police so kmalu polne. Potem jih dajemo še na omarice in na tla in zavzamejo vedno več prostora. Tako je vsepovsod zelenje, nikjer pa ni mesta, kjer bi zelenje kot skupina res pritegnilo pogled. Na polici pred oknom lahko celo zastirajo pogled, še posebej, če so visoke.
-
Zakaj imajo Inuiti toliko besed za sneg?
Trditev, da imajo Inuiti oziroma Eskimi več deset besed za sneg, je kar nekaj časa veljala za mit. Prvi je o velikem številu izrazov, ki opisujejo en in isti pojav, torej sneg, v različnih oblikah, poročal antropolog Franz Boas, ki je med svojo odpravo na sever Kanade konec 19. stoletja proučeval življenje in navade lokalnih prebivalcev. Poročal je celo, naj bi Inuiti uporabljali nekaj sto različnih besed za sneg, omenjal je primere kot aqilokoq, kar pomeni sneg, ki počasi naletava, in piegnartoq, sneg, ki je dober za drsenje sani. V kasnejših letih so trditev o številnih inuitskih izrazih za sneg mnogi jezikoslovci zavračali in jo celo označili za potegavščino.
Novosti pri pridobitvi pravic na področju pokojninskega in invalidskega zavarovanja
Ljudje Zdravje Oskrba Pravni nasvet Ročna dela Razvedrilo Prehrana Zgodovina Starejši Gibanje Vrt Pokojnine Kultura Medgeneracijsko Potovanja Dom Moda
S 1. januarjem 2023 so na področju obveznega pokojninskega in invalidskega zavarovanja začele veljati nekatere novosti, ki jih predstavljamo v nadaljevanju.
Med najpomembnejšimi je izenačitev odmerne lestvice za moške in ženske. Tako zdaj znaša odmerni odstotek za 40 let dopolnjene pokojninske dobe za ženske in za moške 63,5 odstotka, za 15 let zavarovalne dobe pa 29,5 odstotka. Za vsako nadaljnje leto pokojninske dobe se tako moškemu kot ženski prišteje po 1,36 odstotka pokojninske osnove.
-
Prosti časdecember '22Ljudje Starejši Dom
Stanovanje
Dom, naj bo majhen ali velik, je prostor, kjer se dobro počutimo. Saj pravijo, da hiša ali stanovanje postane dom šele, ko tam živimo, in tako v njem pustimo svoj osebni pečat. Posebno pri novih stanovanjih ali večji prenovi pa nas rado zanese, da želimo vse popolno, brez vsake navlake in tudi dodatkov.
V revijah, na spletnih straneh ali v raznih televizijskih oddajah še posebej predstavljajo stanovanjske hiše ali stanovanja. To so krasni prostori, a urejeni posebej za fotografiranje, kjer pogosto ni veliko osebnih predmetov, česa, kar bi govorilo, da tukaj živi oseba A in ne oseba B, da je to v Sloveniji in ne na Finskem. Res je, da nas globalizacija obliva od vsepovsod, a pri opremljanju bi se moral čutiti osebni pečat. Če se malo pošalimo, je tudi nered čisto osebni pečat stanovanja. Res pa je, da smo si različni in vsakdo gleda na opremljanje drugače: eni radi opremljajo in urejajo, za nekatere mora biti vse na mestu in pospravljeno kot iz škatlice, drugih oprema ne zanima preveč.
-
Lepša prihodnost starejših
Kaj lahko starejši pričakujejo v naslednjih petih letih, čemu se bodo morali privaditi, vsaj tisti, ki so kljub kroničnim boleznim raje ostali doma, kjer živijo ob pomoči sorodnikov ali plačanih zunanjih oskrbovalnih služb? Temo so v Silicijevi dolini v ZDA odprli za širok krog ljudi – tako za uporabnike tuje pomoči, njihove negovalce kot tudi specialiste za telesne in duševne težave v poznih letih življenja.
Starejši se večinoma zavedajo, da je vseživljenjsko učenje nuja. Množično se udeležujejo spletnih predavanj in se šolajo, postajajo vešči celo kodiranja in ustvarjanja aplikacij, primernih za starejše. Trdijo namreč, da mlajše generacije ne vedo, kaj starejši v resnici potrebujejo v digitalnem svetu. Pametne telefone z ogromnimi gumbi so zamenjale naprave za zaznavanje padcev in tudi videokamere na domu starejših oseb.
Dravsko zlato in park stavbne dediščine
Prosti časnovember '22Ljudje Zgodovina Starejši
Ali ste vedeli, da je v slovenskem delu porečja reke Drave še okrog 17 ton zlata? Časi zlate mrzlice so sicer že davno minili, a ne glede na štiritisočletno zgodovino izpiranja zlata, večstoletno urejanje strug ter gradnjo jezov v zadnjem stoletju je v prodiščih Drave še vedno mogoče najti zlate luske. Ekonomsko sicer takšno pridobivanje zlata ne bi bilo več upravičeno, a izpiranje zlata kot del kulturne tradicije živi še naprej.
Izpiranje zlata iz rečnih naplavin so poznali že pred več tisoč leti. Zanj niso bili potrebni napredni tehnološki postopki čiščenja kovin. Dovolj je bilo razumevanje, da je zlato zelo težko in ga je mogoče izpirati že z uporabo tekoče vode in nekaj enostavno izdelanega orodja. Na ta način so zlato pridobivali že Kelti in Rimljani, ki so prečesali vsako ped proda ob Dravi, pa Karantanci, Franki in Habsburžani. Še v začetku prejšnjega stoletja so na Dravi izpirali zlato, nato pa je dejavnost počasi zamrla.
Past v obliki preproge ali predpražnika
Prosti časnovember '22Ljudje Starejši Dom
V stanovanju lahko v največji meri predvsem sami poskrbimo za lastno varnost in posledično za uporabnost stanovanja. A pogosto nas prav doma pričakajo nevarnosti. Veliko nevarnost za padec tako predstavljajo preproge različnih velikosti in predpražniki.
Velike in majhne preproge, tekači in razni dekorativni dodatki za tla (živalske kože, preproge iz rafije in podobno) pripomorejo k prijetnemu vzdušju v stanovanju in dopolnijo opremo. Prostor barvno poživijo, dušijo zvok in varujejo pred hladnimi tlemi. Predpražnike pa preprosto potrebujemo pred vhodom ali kje drugje v stanovanju, na primer pred izhodom na teraso. Tudi v kopalnici uporabljamo manjše preproge in brisače, na katere stopamo iz prostora za prhanje ali kadi.
-
Pobeglo mesto pred oceanom
Oceani se polagoma dvigajo, vse kaže, da bo v naslednjih letih ostalo pod vodo veliko zdaj še suhe zemlje, še posebej nizki otoki so že v nevarnosti, da ostanejo preplavljeni.
Maldivijska vlada se je že pred dobrim desetletjem povezala z nizozemskim arhitekturnim studiem Waterstudio. V turkizni laguni na Maldivih že nekaj let nastaja lebdeče mesto, futuristični arhitekturni podvig, ki ga sestavljajo hiše, restavracije, trgovine, šola in bolnišnica. Prve enote so odprli preteklo poletje, v mestu pa bodo do leta 2027, ko bo dokončano, nastanili 20.000 ljudi.
»Moška resnica« po pomoti velja za edino resnico
Prosti časnovember '22Ljudje Starejši
Kultura
Britanska novinarka Caroline Criado Perez je za izhodiščno misel knjige Nevidne, v kateri govori o prezrti in zamolčani polovici človeštva, o ženskah, izbrala misel filozofinje Simone de Beauvoir, ki pravi: Predstavitev sveta, kakor da je naš svet pač tak, je delo moških; opisujejo ga s svojega zornega kota, ki ga imajo po pomoti za absolutno resnico.
Poglejmo, kako vrzeli v podatkih in raziskavah oblikujejo svet po moški meri. Zgodovinski učbeniki govorijo o dogodkih, v katerih imajo glavno in edino vlogo moški, prezrte so ženske umetnice, zamolčani so raziskovalni dosežki žensk. Koliko priznanja ima genialna srbska matematičarka Mileva Marić, ki je kot prva žena Alberta Einsteina zanj in namesto njega, ki matematičnega znanja ni imel dovolj, opravljala pomembne matematične izračune in s svojim delom bistveno prispevala k odkritju relativnostne teorije? Lahko pa se razgledamo po domačih logih – koliko vemo o zamolčanih dosežkih Slovenk, o katerih govori knjiga Pozabljena polovica, ki jo je izdala Založba Tuma v sodelovanju s Slovensko akademijo znanosti in umetnosti, v kateri je zbranih 129 biografij žensk, ki so na Slovenskem ustvarjale v 19. in 20. stoletju?