Starejši
-
Prosti časfebruar '20Ljudje Starejši
Če vnuk razvleče igrače, da so z njimi prekrita tla, nazadnje pa zdolgočaseno obsedi sredi njih in ne ve, kaj bi počel, ni razvajen. Krivo je preobilje igrač.
Zdolgočasenost je še posebno očitna, ko minejo prazniki, med katerimi otroke zasujemo z igračami. Sliši se čudno, a preveč igrač otroku škodi. Preobilje mu povzroča stres, kot ga najstniku izzove pospravljanje sobe. »Kje naj sploh začnem? To nima smisla, preveč je, pustil bom, kot je ...« Odraslemu podoben stres povzroči preobilje dražljajev oziroma preveč dela, ki ga je treba opraviti hkrati. Otrok se sam ne zna omejiti, da bi si izbral za igro tri igrače, druge pa pustil shranjene. Omejevanje količine igrač je naloga odraslih.
-
Dobro počutjefebruar '20Ljudje Zdravje Starejši
Vitamin F ni vitamin v pravem pomenu besede, saj z njim imenujemo esencialne maščobne kisline omega-3 in omega-6. Alfa-linolenske kisline, ki spadajo v skupino maščobnih kislin omega-3, in linolenske kisline iz skupine maščobnih kislin omega-6 imajo zelo pomembno vlogo v človeškem organizmu. Ker jih telo ne more samo proizvesti, jih moramo dobiti s hrano.
Številne znanstvene študije so ugotovile, da redno uživanje rib (predvsem morskih) ali ribjega olja, v katerem prevladujejo nenasičene maščobne kisline omega-3, zmanjšuje smrtnost zaradi bolezni srca in ožilja, še posebej srčnega infarkta. Maščobne kisline omega-3 zmanjšujejo vnetja, izboljšajo funkcijo žil, normalizirajo srčni utrip, izboljšujejo učinkovitost srca ter preprečujejo tvorbo krvnih strdkov, znani so tudi pozitivni učinki na zmanjšanje vsebnosti maščob v krvi (trigliceridov in LDL-holesterola) in znižanje krvnega tlaka pri ljudeh...
-
Dobro počutjefebruar '20Ljudje Zdravje Starejši
Ni se prijetno zbuditi z zabuhlimi očmi, saj otekle zgornje in spodnje veke močno spremenijo videz obraza. Če se vam to zgodi le tu in tam, si lahko pomagate na naraven način, sicer pa obiščite zdravnika.
Zabuhle oči so običajno posledica pomanjkanja spanja ali močnega joka pa tudi fizičnega ali duševnega stresa. Pojavijo se tudi kot opozorilo, da smo zaužili preveč slane hrane, vnesli v telo preveč toksinov, aktivno ali pasivno kadili in nezmerno pili alkohol. Lahko imamo zabuhle oči tudi zaradi težav s sinusi, zaradi vnetja oči pri kontaktnih lečah ali zaradi alergene kozmetike. Za vse naštete vzroke je značilno, da so oči občasno zabuhle in da zabuhlost lahko omilimo sami. Če pa gre za pogosto težavo ali za hudo obliko zabuhlosti, je potrebno zdravljenje.
Kljuke in ročaji so ovire za boleče roke
Prosti časfebruar '20Ljudje Starejši Dom
Ko neštetokrat na dan odpiramo predale in omare, vrata ali okna, obračamo gumb na štedilniku, niti ne pomislimo, kako je lahko to opravilo boleče ali skoraj nemogoče za nekoga, ki ga bolijo sklepi, dlani ali roke. Nešteto je situacij, ko moramo v stanovanju nekaj obračati, potegniti k sebi ali odriniti z močjo prstov in dlani.
Najrazličnejše stvari so v stanovanju lahko težavne za boleče roke; to so lahko kljuke na vratih in ročaji na omarah, pipe za vodo, odpiralo na pralnem stroju, gumbi na štedilniku in raznih aparatih, vrata hladilnika ali pomivalnega stroja, vhodna vrata, kljuke na oknih in še kaj. Sem lahko spada tudi uravnavanje temperature na termostatu ali tipkanje kode na kodirniku. Vse to so gibi, kjer moramo prste stisniti, prijeti nekaj majhnega, z roko pritisniti ali povleči ter jo zasukati.
Hemoroidi – pogosta nevšečnost
Dobro počutjejanuar '20Ljudje Zdravje Starejši
Povečani hemoroidi ali zlata žila so nevšečnost, s katero se vsaj enkrat v življenju sreča več kot polovica ljudi, pogostejši pa so pri srednji in starejši generaciji ter med moškimi. Lahko so zelo neprijetni in boleči, vendar v večini primerov niso nevarni. Povečani hemoroidi so najpogostejši vzrok za krvavitve iz zadnjega dela črevesa, do katere sicer lahko pride tudi zaradi boleče kožne razpoke (analne fisure).
Gre za posebne vrste krvnih žil v kanalu zadnjika. Glede na velikost in njihovo lego ločimo hemoroide na notranje in zunanje. Notranji hemoroidi so zaradi manjšega števila živčnih končičev v danki milejši in nastanejo v zadnjiku. Gre za majhne nabrekle vene na stenah zadnjika in običajno niso boleči, nanje pa opozarja sveža svetlo rdeča krvava sled na toaletnem papirju ali blatu. Lahko zdrknejo skozi zadnjično odprtino, vendar se vrnejo sami ali jih lahko s prstom nežno potisnemo nazaj. Kadar se hemoroidi ne vrnejo v notranjost, jih v hujših primerih analne mišice stisnejo in tako preprečijo dostop krvi v hemoroide, kar privede do nastajanja krvnih strdkov in hudih bolečin. Zunanji hemoroidi pa ležijo pod kožo na zunanji strani zadnjika. Zaradi velike oživčenosti zadnjika so zelo občutljivi in bolj boleči, lahko srbijo in občasno zakrvavijo, pogosto pa se tudi vnamejo. V njih se oblikujejo krvni strdki, ki povzročijo nastanek zelo bolečih zatrdlin.
-
Prosti časjanuar '20Ljudje Starejši
Samozavestnim otrokom je marsikaj lažje. Pogumnejše se lotijo novih nalog, saj verjamejo, da jih bodo zmogli. Ob neuspehu dalj časa vztrajajo, zato pridobijo več izkušenj, se več naučijo in več dosežejo. Lažje prenesejo poraze. Kako lahko pomagate vnuku graditi samozavest?
Nekoč je veljalo, da se otrok ne sme hvaliti, da se ne bodo prevzeli. Potem je veljalo, da jih je treba kar naprej hvaliti, da bodo čim bolj samozavestni. Toda nobena skrajnost ni dobra. Vsi poznamo koga, ki ni dovolj samozavesten, da bi se znal primerno ceniti, in vsi poznamo koga, ki je še preveč samozavesten in pričakuje, da ga bomo hvalili že za vsakdanja opravila in majhne dosežke. In ko tega ne dobi, je prizadet in užaljen. -
Dobro počutjejanuar '20Ljudje Starejši
Prhljaja, te neprijetne nadloge, se lahko poskusite znebiti tudi z domačimi pripravki iz naravnih sestavin.
Običajno je vzrok za prhljaj preveliko razraščanje glivic Pityrosporum ovale, ki sicer v manjšem številu naravno sobivajo na lasišču. Ne povzročajo nam težav, dokler se zaradi določenega razloga ne poruši ravnovesje v telesu, kar se kaže na koži. Ko se glivice prekomerno razrasejo, povzročijo vnetje in nato luščenje kože na lasišču.
Jabolčni kis v pršilki
Proti preveč razraslim glivicam se borimo tako, da s pomočjo kisline v jabolčnem kisu spremenimo pH-vrednost kože na lasišču. V pršilko natočimo mešanico ¾ jabolčnega kisa in ¼ prekuhane, ohlajene vode. Lase popršimo čim bliže lasišču, jih pokrijemo s kopalno kapo in ovijemo z brisačo. Pustimo učinkovati približno pol ure (dvakrat tedensko). Nato si lase umijemo z nežnim šamponom.
Vitaminska abeceda – vitamin E
Dobro počutjejanuar '20Ljudje Zdravje Starejši
Vitamin E ima vlogo antioksidanta in ščiti celice pred oksidativnim stresom, ki predstavlja tveganje za razvoj različnih obolenj, predvsem srčno-žilnih bolezni. Kronično pomanjkanje tega vitamina povezujejo tudi s hitrejšim napredovanjem sive mrene, arterioskleroze, parkinsonove in alzheimerjeve bolezni.
V primerjavi z drugimi vitamini, ki imajo v telesu številne naloge in sodelujejo v mnogih procesih in reakcijah, je naloga vitamina E izključno zaščita pred oksidacijo. Pri dobri preskrbi z vitaminom E se rane celijo hitreje, koža je bolj napeta, lasje rastejo hitreje in so močnejši. Vitamin E ščiti stene arterij, ker zavira nastajanje oksidiranega holesterola LDL, kar zmanjšuje tveganje za nastanek arterioskleroze. Zavira vnetja in krepi imunski sistem, po nekaterih raziskavah tudi njegov učinek kot preventiva proti raku ni zanemarljiv.
-
V Sloveniji opravimo veliko prostovoljnega dela. Prostovoljci so gasilci, gorski reševalci in gorniki, ki označujejo poti, pa tudi posamezniki, ki starejšim in osamljenim ponujajo pomoč, družbo, prevoz do zdravnika ali trgovine, pomagajo otrokom pri učni snovi, dajejo duševno oporo onkološkim bolnikom, zbirajo in delijo pomoč socialno ogroženim, pomagajo, kadar se zgodijo naravne katastrofe.
Največ prostovoljnega dela opravijo prostovoljci na področju socialne dejavnosti, nato vzgoje in izobraževanja ter kulture in umetnosti. Uradne statistike kažejo, da je v letu 2018 kar 244.300 prebivalcev Slovenije sodelovalo pri eni od organiziranih oblik prostovoljstva. Opravili so delo, za katero niso plačani, a je vredno 98,3 milijona evrov. Največ prostovoljnega dela opravijo v pomurski regiji (63,4 ure na prostovoljca v obdobju enega leta), na Gorenjskem (61,3 ure) in v osrednjeslovenski regiji (60,9 ure). Najmanj ur opravijo v primorsko-notranjski regiji (6,2 ure), vendar se ob tem poraja vprašanje, ali so uradne statistike zajele vse, ki so delovali prostovoljno, saj o opravljenem delu še zdaleč ne poročajo vsi. In vendar je pomembno, da o prostovoljstvu poročamo, pišemo in govorimo, saj mreža ljudi, ki so pripravljeni delovati kot prostovoljci, raste tudi s širjenjem informacij o delovanju prostovoljcev.
-
januar '20Ljudje Zdravje Starejši
Anandamid namesto konoplje
Večina ljudi pozna prozac, farmacevtski izdelek, ki ga zdravniki predpisujejo pri depresiji in za katerega je znano, da lahko depresijo celo poveča.
Medtem ko si domači proizvajalci industrijske konoplje pulijo lase, ker je EU prepovedala prodajo izdelkov, ki vsebujejo koncentrate kanabinoidov – CBD, je dobro opozoriti, da si lahko pomagamo sami.
Le malokdo je v poplavi CBD-izdelkov slišal za anandamid (ananda iz sanskrta in amid iz organske kemije), ki je popolnoma naravni antidepresiv, ki ga ustvarjajo človeški možgani.