Starejši
Ali je pohištvo sploh še primerno?
Prosti časnovember '19Ljudje Starejši Dom
Oprema v stanovanju je še dovolj dobra, da nas bo preživela, pogosto slišimo predvsem pri starejših. A ni prav, da se odrekamo spremembam, kadar so te potrebne tako v stanovanju kot hiši. Vsakdo ima pravico do udobnega, varnega bivališča, ki naj bo urejeno in prijetno na pogled, še posebej, če v njem preživimo večino dneva.
Ko postane oprema dotrajana ali neprimerna, je čas, da nekaj storimo. Ni nujno, da to zahteva veliko denarja ali truda, včasih je že dovolj, da stvari, ki jih imamo, pregledamo, pospravimo, preuredimo in morda z nekaj manjšimi posegi spremenimo. Sicer pa se v ponudbi pohištva domačih in tujih trgovin najdejo tudi poceni, a lepo oblikovani kosi pohištva, ki nam bodo dobro služili več let.
Kronična obstruktivna bolezen pljuč – KOPB
Dobro počutjenovember '19Ljudje Zdravje Starejši
Kronična obstruktivna bolezen pljuč (KOPB) je kronično obolenje dihal, ki najpogosteje nastane zaradi vdihanih delcev tobačnega dima. Za bolezen so značilni kratka sapa, kronični kašelj ter povečano nastajanje sluzi in izpljunkov. Kajenje je daleč najpogostejši vzrok obolevanja za KOPB, saj zanjo zboli do 20 odstotkov kadilcev. Redkeje nastane zaradi vdihavanja dima, ki nastane pri kurjenju, onesnaženega zraka, prahu ali kemikalij, lahko pa vse to pripelje do nenadnega poslabšanja bolezni.
Dihalne poti se vnamejo, kar se kaže s stalnim kašljem in izmečkom (kronični bronhitis). Sčasoma pride tudi do okvare pljučnih mešičkov, ki propadajo in vodijo v prenapihnjenost pljuč (emfizem). Spremembe na pljučih so trajne, napredujoča zapora dihal žal ni odpravljiva. Iz vnetih bronhijev se izločajo določene snovi, ki prek krvi preidejo v telesna tkiva in sprožijo propadanje mišic.
-
Prosti časoktober '19Ljudje Starejši
Jeseni, ko se spet več zadržujemo v zaprtih prostorih, koža postane ohlapnejša in manj sijoča. Učinek porjavelosti mine, nepravilnosti pa so na obledeli koži vidnejše. Opaznejši postanejo izpuščaji, posledice poletnih prask in pikov žuželk, pajkaste rdeče žilice, kožne lise, posledice sončnih opeklin ...
Čas je za lepotno nego, ki jo podpremo z ustrezno prehrano za lepšo kožo, bolj zdrave lase in nohte, saj je osnova učinkovite nege ustrezna hrana in pijača. Za jesensko nego bomo tokrat izbrali bučo, ker je slastna na krožniku in odlična za nego kože in las, saj je bogata z vitamini A, B1, B2, C in K ter minerali kalijem, kalcijem, železom, fosforjem, natrijem, magnezijem in manganom. Poleg tega ima veliko balastnih snovi, ki pomagajo izboljšati prebavo in vzdrževati zdravo telesno težo. Za nego so primerne vse jedilne vrste buč, najboljše so čim bolj oranžne (hokaido, maslenke ipd.).
-
Dobro počutjeoktober '19Ljudje Starejši
Ko vnuka povabimo k sebi na kavč, da mu bomo prebrali pravljico, mu podarjamo veliko več kot le zgodbo, ki jo bo slišal. Bogatimo njegov miselni svet, krepimo njegove govorne sposobnosti in mu budimo domišljijo, zasejemo seme dobrega bralca, predvsem pa mu podarjamo lepe spomine na skupni čas.
Branje vnuku se lahko začne že tedaj, ko je dojenček. Dojenčka prijetno umirjata vaš glas in ritem branja, čeprav ne razume besed. Med branjem ga pogledujte v oči in se mu pogosto nasmehnite. To ga osrečuje. Berete mu lahko kar koli, pesmi ali ta članek, pomembno je le, da vsrkava prijetno vzdušje ob branju.
Knjižnica, ki je preživela uničenje
Prosti časoktober '19Ljudje Zgodovina Starejši
Le po kakšnem čudežu se je v vihrah druge svetovne vojne in povojnih let ohranila najbogatejša madžarska aristokratska knjižnica v kraju Keszthely ob Blatnem jezeru, ki zdaj nosi ime Helikon. Tako se verjetno vpraša prav vsak obiskovalec … Vstop v zasebno knjižnico grofov Festeticsev namreč vzame sapo.
Sijajne neoklasične omare, ki hranijo tisoče knjig, se dvigajo skozi dve nadstropji od tal do stropa. Do najvišjih se vzpenjajo spiralne stopnice, ki vodijo na galerijski hodnik z rezbarjeno ograjo. Mojstrovino iz slavonskega hrasta je leta 1801 ustvaril lokalni mizarski in rezbarski mojster János Kerbl.
Vitaminska abeceda – vitamin B
Dobro počutjeoktober '19Ljudje Zdravje Starejši
O vitaminu B govorimo v množini kot o »B-vitaminskem kompleksu«, ker ga sestavlja osem vitaminov. Če jemo zdravo in uravnoteženo, bi morali dobiti dovolj vitaminov B iz hrane, vendar je za nekatere skupine ljudi večje tveganje, da ga dobijo premalo. Mednje spadajo tudi starejši od 50 let.
Vsak izmed osmih vitaminov B-kompleksa (B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9 in B12) ima določeno nalogo, ki je pomembna za dobro delovanje telesa, zato potrebujemo vse:
- B1 za presnovo in energijo v vseh telesnih celicah,
Lažje pranje, likanje in pomivanje posode
Prosti časoktober '19Ljudje Starejši Dom
Gospodinje, ki so v začetku šestdesetih let kupile pralni stroj, so najbrž malo v šali in precej zares pomislile, da je to največji izum stoletja, saj je bilo konec težkega pranja na roke. Pralni stroj je nepogrešljiv, a žal še vedno najpogosteje v kopalnici, in kadar je stanovanje manjše, celo v kuhinji. Bolje bi bilo, če bi imeli pralni in morda tudi sušilni stroj v posebnem prostoru, v pralnici. Tam bi imeli tudi korito za ročno pranje, tam bi shranjevali pralna sredstva ter imeli več košev za razvrščanje umazanega perila.
Obraba hrustanca – kaj učinkuje in kaj ne?
Dobro počutjeoktober '19Ljudje Zdravje Starejši
Obraba hrustanca v sklepih je pogosta težava v zrelih letih. Sklepi pokajo in so manj gibljivi, kar čutimo, ko vstajamo, hodimo navzdol ali se dvignemo, potem ko smo ostali dalj časa v enakem položaju. Najpogosteje bolijo kolena, kolki in sklepi rok. Sprva so bolečine občasne, nato postanejo stalne in zelo neprijetne.
Obraba hrustanca se v zrelih letih pojavi kot posledica normalnih procesov staranja. Hrustanec, ki zagotavlja, da so sklepi gibljivi, se sicer tvori in razgrajuje vse življenje, vendar se v starejših letih tvorba zmanjšuje. To povzroča tanjšanje plasti hrustanca, posledično pa se pojavijo pokanje v sklepih, manjša gibljivost, vnetje in boleči občutki. Dobra novica pa je, da na tvorbo hrustanca lahko vplivamo, saj poznamo učinkovine, ki tvorbo hrustanca okrepijo.
Pot med krošnjami je posebno doživetje
Prosti časoktober '19Ljudje Zdravje Starejši
Rogla vabi z neokrnjeno naravo in raznoliko turistično ponudbo vse člane družine, od najmlajših do najstarejših. To jesen je bogatejša še za doživljajsko pot, ki sprehajalce popelje visoko med krošnje, od koder se odpirajo razgledi, kot jih vidijo ptice.
Najvišja točka poti, ki je dolga 1.043 m, je lesen razgledni stolp. Obiskovalec se po njem spiralno dviga do višine 37 m, ob tem pa se odpirajo osupljivi 360-stopinjski pogledi. Ob lepem vremenu se vidi od Triglava do Učke, od Snežnika do Panonske nižine. Okoli stolpa se 20 m nad gozdnimi tlemi krožna pot pne ravno med šumečimi vrhovi smrek. Na poti so adrenalinske postaje, kot je strašno navidezno brezno, ki je seveda popolnoma varno. Doživetje narave ima tudi poučno plat, saj se ob poti vrstijo panoji, ki zanimivo pripovedujejo o kamninah...
-
Prosti časseptember '19Ljudje Starejši
Z VNUKI
Skupne ure z vnukom so za stare starše dragocene in želimo si, da bi bile dragocene tudi zanj in bi se jih veselil. Kaj storiti, ko opazimo, da se vnuk v naši družbi dolgočasi?
Pomembno je, da se zavedamo, da dolgčas sam po sebi ni nič slabega. Gre le za premor, ko je ena dejavnost zaključena in iščemo, kaj bi lahko počeli od tu naprej. Vmesni čas umirjanja potrebujemo, da se odženemo v nekaj novega, kar nas spet zaposli in prevzame. To velja za odrasle kot tudi za otroke. Otrok je v vsakdanjem hitrem ritmu življenja vajen, da sledi tistemu, kar mu določijo starši, ko pa pri starih starših ta pritisk nenadoma poneha, ne ve, kaj bi, in se začne dolgočasiti. Toda ta dolgčas je dragocen, ker z njim vnuk dobi priložnost, da razišče, kaj bi rad počel.