Starejši
Občutek varnosti v lastnem stanovanju
Prosti časjanuar '20Ljudje Starejši Dom
Dom je kraj, kjer se počutimo prijetno, varno, in ko smo za zaprtimi vrati, je to naš svet, nedotakljiv, kamor ne povabimo vsakogar. Pa se res lahko prav v vsakem stanovanju ali hiši počutimo varne? Občutek varnosti se hitro izgubi, če živimo preveč na samem, daleč od sosedov in drugih hiš. A tudi med ljudmi, v mestni soseski, je varnost lahko varljiva, če se bojimo vlomilcev in morda ravno tako vsiljivih radovednežev.
Več sicer govorimo o varnosti pred prazniki ali počitnicami, saj gremo od doma za več dni, in takrat sta naše stanovanje ali hiša bolj izpostavljena. Takrat je pomembno, da ob odhodu vsa okna in vrata dobro zapremo, morda tudi tehnično zavarujemo in prosimo sosede, prijatelje ali sorodnike, da pridejo občasno pogledat, vzet pošto iz nabiralnika in se morda tudi sprehodijo po stanovanju, prižgejo luč. Nekdo, ki mu zaupamo in ima ključ od stanovanja ali hiše, lahko sicer pomaga tudi takrat, kadar smo morda pozabili vključen štedilnik, luč ali katero od naprav. Ob daljši odsotnosti je pomembno, da stanovanje ni videti dolgo časa zapuščeno. Ne varčujmo pretirano z elektriko in zvečer, ko odidemo od doma za nekaj ur, pustimo luč na hodniku ali v sobi, kjer se vidi tudi od zunaj.
-
Od kod izvira odpor do staranja, se na začetku knjige, ki razbija številne mite o staranju, sprašuje Carl Honoré. Zakaj starost marsikdo enači z boleznijo, usihanjem moči, depresijo, demenco in osamljenostjo? Kot da bi bila to edina pot staranja, kot da ne bi med nami živeli ljudje, pri katerih ne pomislimo najprej na njihova leta, ampak jih preprosto občudujemo, ker so modri in življenjsko preizkušeni. Ni treba, da bi se pri miselni podobi staranja oprijeli najslabše možnosti.
Avtor se podaja na pot razkrivanja, od kod izvira odpor do staranja, zakaj podjetja nerada zaposlujejo ljudi po 40. letu, zakaj starejših obrazov ne vidimo na televiziji, kako je mogoče, da Mark Zuckerberg, mladi ustanovitelj družabnega omrežja Facebook, prostodušno izjavi, da so mlajši ljudje preprosto pametnejši. Staromrzništvo ni nič novega. Njegove korenine so globoke, segajo v začetke civilizacije, kar pa ne pomeni, da je upravičeno.
-
Dobro počutjedecember '19Ljudje Zdravje Starejši
Najbolj znana vloga vitamina D je njegov vpliv na delovanje imunskega sistema ter zdravje okostja in zob. To pa so pomembni dejavniki zdravja in dobrega počutja.
Zelo verjetno pa je vpliv vitamina D še širši, saj raziskave nakazujejo, da nizka raven vitamina D vpliva na razvoj različnih zdravstvenih, telesnih in duševnih težav še zlasti pri starejših, kot so upad kognitivnih sposobnosti, povečanje kroničnih bolezni, depresija, osteoporoza, srčno-žilne bolezni, težave s krvnim tlakom, diabetes tipa 2 in pojav nekaterih vrst raka. Pomanjkanje vitamina D pospešuje neprijetne spremljevalne pojave staranja. Tega se je še posebno pomembno zavedati, ker se verjetnost pomanjkanja vitamina D poveča, ko se staramo. Na pomanjkanje vpliva več dejavnikov, med najpomembnejšimi pa so, da telo z leti sintetizira manj vitamina D iz prehrane, v starejših letih se v povprečju manj gibljemo in preživljamo več časa v zaprtih prostorih.
-
Prosti časdecember '19Ljudje Starejši
Z VNUKI
Sočutje je dragocena vrlina, ki jo cenimo pri vsakem človeku – pri partnerju, prijatelju, družinskem članu, sosedu, sodelavcu. Sočutni ljudje nam polepšajo dan in napolnijo srce. Vsi smo radi v njihovi družbi. Naučite vnuka, kako biti sočuten.
Na vnukovo vzgojo lahko pomembno vplivate, če mu s svojim ravnanjem kažete vrline, ki jih cenite. Mednje spada tudi sočutje. V sodobnem času, ki časti osredotočanje nase, na svoje cilje, videz, materialne dobrine, v času, ko osredotočenost nase podpihuje celotna kultura potrošništva, ni lahko privzgajati sočutja. Toda otroci so bistri in opazijo marsikaj. Tudi to, da imajo zaradi sočutnega in prijaznega vedenja več prijateljev, da so med vrstniki bolj priljubljeni, med odraslimi pa bolj cenjeni. Kateri otrok si tega ne bi želel?
-
Dobro počutjedecember '19Ljudje Zdravje Starejši
Občutek, da nas zebe v noge, zmanjšuje splošno ugodje pa tudi zaspimo težje, če imamo hladne noge. Proti tej težavi si lahko pomagamo z naravnimi domačimi pripravki.
Normalno je, da imamo mrzle noge, kadar je hladno, pa tudi, da noge in roke postanejo mrzle, kadar smo pod stresom ali imamo velike skrbi. Če pa vas kar naprej zebe v noge, to omenite zdravniku, ker je mogoče, da so vzrok zdravstvene težave, največkrat oslabljen krvni obtok, slabokrvnost ali sladkorna bolezen.
Nožna kopel z grenko soljo
Namakanje nog v slani mlačni vodi ogreje noge, sprosti napetosti v telesu, učinkuje proti krčem in rahlo uspava. Grenka sol (imenuje se tudi magnezijev sulfat, epsomova sol in ledena sol) je na prodaj v lekarnah in drogerijah. Po okusu je slano-grenka, po videzu igličasta. Za nožno kopel dodamo v posodo za umivanje nog eno kavno skodelico soli. Noge namakamo 20 minut, najbolje pred spanjem. Nožna kopel naj na začetku ne bo prevroča. Toplo vodo raje dolivamo postopoma, vendar nikoli tako, da imamo med nalivanjem noge v vodi, da se ne bi opekli. Če nimamo grenke soli, uporabimo morsko sol. V kopel lahko dodamo tudi nekaj kapljic evkaliptovega ali sivkinega eteričnega olja. -
december '19Dom Ljudje Starejši
Za konjičke je najbolje imeti eno sobo čisto zase. A verjetno včasih v stanovanju nismo imeli dovolj prostora, da bi to lahko storili. Ko pa otroci odidejo, pridobimo prostor, ki ga lahko z nekaj truda preuredimo. V sobi bodo sicer morda rezervno ležišče ali raztegljiv kavč in po navadi še prepotrebne garderobne omare, a vseeno naj bo to prostor, namenjen dejavnostim, ki nas razveseljujejo in zapolnjujejo čas.
Garderobna omara naj bo čim manj vsiljivo umeščena v prostor, po možnosti z drsnimi vrati, da bo ostalo v sobi čim več prostora za večjo mizo. Za razne rokodelske dejavnosti običajno potrebujemo veliko delovno površino pa še kup globokih in plitvih predalov in polic za shranjevanje. Nekatere dejavnosti potrebujejo še kaj več, kot so orodje, pripomočke, morda na sredi sobe stoji slikarsko ali notno stojalo in glasbilo. Tudi glasba je namreč lahko prijeten konjiček, ko vzdržujemo in negujemo svoje glasbeno znanje. Igranje v posebnem prostoru, kjer se umirimo, je čisto nekaj drugega kot muziciranje v jedilnici ali dnevni sobi, ko moramo vsakokrat pospraviti glasbilo, stojalo, stol ali po jedilni mizi. Včasih nas ta postopek celo odvrne od tega, da bi si, čeprav za nekaj minut, vzeli čas zase in za svoj konjiček.
-
december '19Ljudje Zdravje Starejši
Napovedati padec starejše osebe
Napovedati padec, preden se ta zgodi, je bil cilj raziskave, ki so jo opravili v Univerzitetni bolnišnici v Toulousu. Dr. Antoine Piau je raziskoval »tihe« padce pri starejših v oregonskem centru za starost in tehnologijo, največjem raziskovalnem centru za e-zdravstvo na svetu.
Tihi padec ne pušča posledic, ni ne zloma ne kake druge poškodbe. Hkrati pa je tihi padec zlovešč napovedovalec mnogo nevarnejšega, ki v kratkem sledi. Raziskava je obdelala 371 tihih padcev, ki jih je v štirih letih opisalo 200 udeležencev, 73 odstotkov od teh so bile ženske, povprečno stare 83,3 leta.
Vnuka si želim videti pogosteje
Prosti časnovember '19Ljudje Starejši
Kako pogosto boste videli vnuka ali vnukinjo, je pri malčkih odvisno predvsem od njegovih staršev. Oni so tisti, ki pogoste stike s starimi starši omogočijo ali pa zavirajo – največkrat nehote, pogosto pa tudi nevede. Toda tudi vi lahko ukrenete kaj, da bi vnuka videli pogosteje.
Kadar mlada družina živi daleč od starih staršev ali so starši zaposleni do poznega popoldneva, postanejo stiki s starimi starši redkejši, saj mlada družina v preostanku dneva po službi komaj najde čas za domače opravke, za konec tedna pa si želi preživeti čas drug z drugim. Obiski starih staršev se omejijo na občasne, s stališča starih staršev veliko preredke obiske. Čas pa teče in vnuk medtem hitro odrašča. Namesto da bi se bližina starih staršev z vnukom krepila, se čustveno oddaljujejo.
Z naravo proti gubam in gubicam
Dobro počutjenovember '19Ljudje Zdravje Starejši
Gube so naravni pojav v procesu staranja, pa si kljub temu vsi želimo, da bi bile čim manj opazne. Ne gre le za nečimrnost, saj sproščen obraz brez globljih gub sporoča, da je oseba zdrava, sproščena in pozitivno naravnana, zato se nam zdi privlačna.
Mojstri lepotnih posegov gube zgladijo do presenetljivega rezultata, vendar so ti postopki dragi, poleg tega pa so deljena mnenja o koristnosti teh postopkov za zdravje. Z naravno nego ne moremo doseči osupljivega učinka lepotnih popravkov, zato pa jo odlikuje nekaj, kar je pomembnejše: ko poskrbimo za svoj videz, hkrati podpiramo svoje zdravje. Jeseni se nam za nego obraza, ki zmanjšuje gube, ponujata dve sestavini: grozdje in kamilice. Grozdje, grozdni sok in olje iz grozdnih pečk v kozmetični industriji uporabljajo za pomladitvene izdelke, njegov učinek pa so poznale ženske že v starem Rimu. Še prej pa so ljudje poznali učinek kamilic, ki so nekoč rasle na vsakem gartelcu – zaradi njihovih zdravilnih učinkov in tudi kot lepotilo.
-
Dobro počutjenovember '19Ljudje Zdravje Starejši
Na vitamin C pomislimo, ko se začne sezona prehladov in bolezni, saj je splošno znano, da vpliva na krepak imunski sistem. Nekateri ljudje ga zato preventivno uživajo v obliki prehranskega dodatka, toda pri tem je treba biti premišljen.
Vitamin C sodeluje pri številnih bioloških procesih, na primer pri tvorbi kolagena, ki je potreben za zdravje dlesni, kože, zob, kosti, hrustanca in ožilja. Podpira zdravje srca, varuje pred možgansko kapjo in razvojem nekaterih vrst raka ter prispeva k normalnemu delovanju živčnega sistema. Zmanjšuje utrujenost, pomemben pa je tudi pri absorpciji in presnovi hranil, kot je železo, ki ga telo pridobi iz hrane. Učinkuje kot antioksidant, ki upočasnjuje procese staranja in nas ščiti pred številnimi boleznimi.