Vrt
-
Vrt
Tradicionalne okrasne rastline smo pogosto srečevali na terasah in vrtovih naših babic. V preteklosti so veljale za zahtevne rastline, ki so jih rade napadale uši, a so novejši hibridi veliko odpornejši.
Prve fuksije so odkrili evropski raziskovalci v 17. stoletju in izhajajo s Karibov, Srednje in Južne Amerike. Ime je dobila po nemškem botaniku Leonhartu Fuchsu. V 19. stoletju so žlahtnitelji ustvarjali raznolike nove sorte z dvojnimi cvetovi v različnih barvah. Rod obsega kar 110 vrst, hibridov in ogromno kultivarjev. Leta 1938 so ljubitelji v Angliji ustanovili nacionalno združenje fuksij (National Fuchsia Society), ki je igralo ključno vlogo pri promociji in razvoju hibridnih sort. Zato lahko sadimo fuksije z izboljšanimi lastnostmi, kot je odpornost proti boleznim in ekstremnim vremenskim razmeram, ter novimi estetskimi lastnostmi. Raznolika rast od pokončne, polviseče do kompaktne jim daje veliko uporabno možnost, ker privabljajo metulje in kolibrije, ti pa prispevajo k živahnosti vrtov.
-
Tudi če nimamo vrta, lahko zelo enostavno vzgajamo zelenjavo na balkonu ali terasi. Potrebujemo le dovolj velik lonec, kakovostno zemljo in sadike. V mesecu maju si tako posadimo paradižnike.
Najprej pripravimo lonce. Če smo jih uporabljali že prej, jih najprej izpraznimo ter očistimo. Po potrebi jih tudi razkužimo, sploh če so se pojavile kakšne rastlinske bolezni. Imejmo v mislih, da morajo imeti podstavek, če bodo na prostem. Tako bomo enostavno odlili odvečno vodo po močnem dežju. Lonec naj ima vsaj 40 cm premera in naj bo visok vsaj 30 cm, kajti večji lonci bolje zadržujejo vlago in hranila. Nato ga napolnimo s kakovostno zemljo za paradižnike.
Kako lahko pomagajo aminokisline
vrt
Temperature in vlaga pa so idealni pogoji za razvoj rastlinskih bolezni. Strune in polži so že prilezli v zgornji sloj (15 cm) zemlje, v kateri bodo uspevale vrtnine. Če smo pravočasno vdelali Strunal kot gnojilo in sredstvo za zatiranje strun v zemljo, nam bo lažje. Proti polžem pa za bio pridelavo uporabimo Ironmax, saj je registriran v ta namen in tudi zelo učinkovit. Njegov bratranec Metarex je še učinkovitejši, saj učinkuje tudi en mesec kljub vlažnemu vremenu, vendar zanj potrebujete izkaznico.
Enostavno kolobarjenje v rastlinjaku
Predstavljamo vam načrt za zasaditev domačega samooskrbnega rastlinjaka. Kolobarjenje v rastlinjaku je povsem enostavno, če obdelovalno površino razdelimo na štiri enake poljine in jih zasadimo s predposevkom, glavnim posevkom in naknadnim posevkom.
V rastlinjaku nikoli ne gojimo samo paradižnika in paprike. Predstavljamo rešitev za kolobarjenje v neogrevanem rastlinjaku, ki je velik 6 x 8 metrov. Rastlinjak te velikosti je tudi najboljši za vrtičkarje, ker se spomladi in poleti ne segreje premočno, jeseni in v zimskem času pa zadržuje več toplote, kar omogoča prezimitev naknadnega posevka. Rastlinjak razdelimo na štiri enake dele in jih poimenujemo poljina 1, poljina 2, poljina 3 in poljina 4. Prva poljina se v naslednjem letu premakne na mesto poljine 4. Poljina 4 se premakne na mesto poljine 3, poljina 3 se premakne na mesto poljine 2, poljina 2 pa na mesto poljine 1. Na ta način bomo v štirih letih rotirali vse poljine v rastlinjaku in upoštevali štiriletni kolobar. Enako delamo tudi na vrtu.
-
V Arboretumu Volčji Potok imajo glavno besedo tulipani v vseh mogočih barvnih odtenkih. Do 5. maja se lahko sprehodite po pravih cvetočih poljanah, na ogled je kar 350 različnih sort na gredah v kombinaciji s pomladanskimi dvoletnicami ter drugimi rastlinami, v spiralah ter na bolj senčnem rastišču na robu gozda. Med njimi so trije, ki so na lanski razstavi poželi največ občudovanja obiskovalcev: rumeni tulipan z rdečimi črtami ‘Banja Luka’, elegantni ‘Armani’ ter živo rdeči tulipan ‘Hollandia’. V času razstave lahko sodelujete na fotonatečaju Spomladanska razstava v arboretumu,
-
Rdeče korenje je zelo zdravilno, saj vsebuje veliko likopena. Med posebnosti uvrščamo tudi vijoličasti koren, sicer pa v Sloveniji sejemo predvsem oranžno rdeče in rumene sorte korenja. Spoznajte, kdaj je setev korenja najuspešnejša in katere vrtnine sejemo skupaj za boljšo kalitev in lažje redčenje.
Najuspešnejše so setve, ki jih opravimo v času od marca do konca julija. Seme korenja najbolje in najhitreje kali v topli zemlji. V primeru zelo zgodnje setve v marcu se lahko zgodi, da zelo pozno kali ali pa je treba sejati dvakrat. Spomladi priporočamo setve konec marca in v aprilu, ko je zemlja dovolj topla. Korenček najbolje kali, če ga sejemo skupaj s semenom kopra. Sejemo ga lahko tudi skupaj s semenom redkvice, saj redkvica kali hitreje in dozori pred korenčkom, tako da naredimo prostor rastočemu korenčku. V tem primeru je treba korenček manj redčiti.
-
Vrt in dom
Ljubitelji cvetja želimo čim prej zasaditi okrasne posode, ki bodo vse poletje krasile naše balkone in terase. Z navdušenjem bomo izbirali med raznoliko paleto barv, oblik in vonjav cvetja.
Preden pa se odpravite v vrtnarije, upoštevajte nekaj dejavnikov, ki so pomembni, da bodo rastline lepo uspevale in bogato cvetele.
- Izberite dovolj prostorno cvetlično posodo, saj bo to vplivalo na rast in količino zalivanja posajenih rastlin.
-Preverite lego: ali bo sončna ali polsenčna ali morda senčna, kjer je sonca zelo malo ali ga sploh ni. Razmislite, s katerimi rastlinami ste bili v preteklosti že zadovoljni, da vam bodo strokovnjaki lažje svetovali.
Bujno cvetoče balkonsko cvetje
Začetek pomladi je pravi čas za okrasitev naših balkonov, okenskih polic in tudi vhoda v hišo. Da pritegnemo poglede, ustvarimo raznolike kombinacije. Pelargonije so vedno dobra izbira.
Izbira cvetličnega lonca naj bo usklajena z izbiro cvetja. Če je lonec zelo poseben in dragocen, posebne oblike ali barve, potem ga moramo pokazati. Zato izberemo rastline, ki rasejo pokončno, da ga ne bi prekrile. Za posamezne zasaditve pridejo lepo do izraza lonci iz koščkov kamenja, gline in keramike. Tovrstni lonci so dovolj težki, da jih ne prevrača veter, in jih lahko enostavno postavimo pred vhod v hišo ali kam na prosto, kjer je prostor za druženje. Pri okenskih in balkonskih koritih pa večinoma izberemo kar plastična korita. Vendar pazimo, da so dovolj veliki, da bodo zadržali celoten koreninski sistem rastlin. Vedno uporabimo kakovostno šotno zemljo, ker bo le takšna dobro zadrževala vodo in hranila. Drugače se hitro presuši in balkonsko cvetje ne bo lepo.
-
Vrt
April je mesec, ko je verjetno nezgod pri negi rastlin, sadnega drevja ali na vrtu največ. Posajene gredice prekrijmo z zimsko vrtnarsko tkanino, ki je nekoliko debelejša. Tako bomo preprečili vdor hladnega zraka in ožige morebitnih poganjkov.
Nizke temperature zlasti sadjarjem delajo sive lase. Vsekakor bosta pri pozebi bolje odnesla drevje in grmičevje, ki sta v dobri kondiciji. Veliki sadjarji drevje zaščitijo z oroševanjem, ki ga ponavljajo toliko časa, dokler nevarnost mraza ne mine. Mali sadjarji in vrtičkarji pa naj uporabijo Amin. Če na drevju še ni listov, ki bi vsrkali Amin, ga uporabimo za koreninski sistem. Okoli drevesa ali grmičevja naredimo več lukenj po kolobarju od osi debla do oboda koreninskega sistema.
-
Ljudje Zdravje Oskrba Pravni nasvet Ročna dela Razvedrilo Prehrana Zgodovina Starejši Gibanje Vrt Pokojnine Kultura Medgeneracijsko Potovanja Dom Moda