Vrt
Zgodba o izgubljenem sivem žerjavu
Čudesa narave
Med pticami, ki se selijo dvakrat na leto, so tudi sivi žerjavi, velike ponosne ptice dolgih nog in širokih kril z razponom več kot dva metra. Vsako leto se selijo dvakrat: prvič s severa na jug, da lahko v toplejših krajih preživijo mrzlo zimo, ki je v svojem rojstnem kraju ne bi mogle, drugič v obratno smer proti domu, kjer gnezdijo in vzgojijo nov rod potomcev.
Ta čudež narave – selitev ptic vseh vrst, ki se ponavlja iz leta v leto – je zares čudež, ki ga človeku verjetno še ni dokončno uspelo razvozlati. Veliko je raziskav in ugotovitev, do katerih se znanstveniki dokopljejo tudi s pomočjo moderne tehnologije, pa vendar: le kdo pticam pove, kam in kdaj morajo poleteti, kdaj in kje morajo počivati med letom na več tisoč kilometrov dolgih poteh, da bodo prišle do cilja? In vedno pridejo, nezmotljivo.
-
Vrt
Ko nas prvo spomladansko sonce ogreje, že razmišljamo, kaj bi lahko sadili zunaj. Pozabimo pa, da lahko s sobnimi rastlinami v katerem koli letnem času ustvarimo cvetočo ali zeleno zasaditev v stanovanju in si tako olepšamo notranji ambient.
Najprej preverimo, koliko svetlobe imamo v prostoru, v katerem bi želeli imeti ozelenitev, da bomo izbrali rastline s podobnimi zahtevami po svetlobi. Za zasaditve izbiramo rastline, različne po rasti. Za ozadje potrebujemo rastline, ki dodajo višino in drzen navpičen element. Polnilo v osrednjem delu služi, da je zasaditev videti bogata. Za sprednji del uporabimo rastlino, ki se bo prevesila čez rob posode. Velikost, oblika in barva listov so lahko različne, da je zasaditev še bolj dinamična. Ker bodo rastline v okrasni posodi obdržale svoj lonec, z zalivanjem ne bo težav, saj bomo zalivali vsako posebej. Okrasne cvetlične posode imajo dvojno dno ali pa odprtine za odvajanje vode sploh nimajo.
-
Čas je, da se odločite za vrt brez prekopavanja, saj si tako olajšate najtežja opravila na vrtu. Zelenjavni vrt in gredo za krompir je mogoče pripraviti na povsem enostaven način. Tako se znebite tudi trdovratnega plevela in delate povsem brez napora. Nad tem načinom vrtnarjenja so še posebno navdušene ženske, upokojenci in mlajši vrtnarji.
Krompir lahko sadite na francoski način, saj je tako delo najlažje. V tem primeru tla na vrtu samo plitko rahljate (5 do 10 cm) z ruskimi vilami, ročno frezo, nihajno motiko ali navadno motiko. Po površinskem rahljanju tal poskrbite za gnojenje s kompostom (8 l/m²). Za boljši pridelek dodajte še 30 dag kalijevega sulfata (gnojila) na 10 m², ki je dovoljen v ekološki pridelavi, ter ga skupaj s kompostom vdelajte v tla. Gomolje položite v razdalji 3o do 40 cm in jih pokrijte z debelim slojem slame. Na ta način se znebite težkega sajenja in izkopavanja pridelka, saj krompir pobirate tako, da odstranite zastirko. Na našem vrtu tako sadimo najbolj zgodnjo sorto krompirja v Sloveniji, ki jo imenujemo arrow, in ga pobiramo že 55 dni po sajenju.
Okrepimo rastline po prezimovanju
Vrt in dom
Rastline po prezimovanju pregledamo in ukrepamo, da bodo dobile nov zagon za rast. Najprej moramo ojačati koreninski sistem, da bo sposoben črpati hranila za cvetenje in rast, šele nato se lotimo (zmernega!) gnojenja.
Rastline v loncih zalijemo z aminokislinami, odstranimo suho listje in suha stebla. A z rezom ne pretiravamo. Zemljo poduhamo, in če ima vonj po gnilem, zatohlem, odstranimo gnila stebla in listje, a ne preveč. Poškropimo z bakrovim fungicidom Cuprablau, ki je dovoljen tudi za bio pridelavo hrane, zato ga lahko uporabljamo v zaprtih prostorih. Če zunanje temperature dopuščajo, rastline prenesemo na prosto, jih poškropimo še s katerim izmed sredstev proti koreninski gnilobi in jih tako ojačamo.
-
Topli in sončni dnevi prebudijo tako nas kot tudi rast trate. To pa pomeni, da je čas za pomembno pomladansko delo: ureditev zelenice za novo sezono.
Prva košnja
Prvo delo na domači zelenici je pregled stanja. Tako ocenimo, kako dobro je trata preživela zimo, kje so se pojavili mah in pleveli, kje bo treba dosejati prazne zaplate. V roke primemo pahljačaste grablje in previdno odstranimo polst, odmrlo travo. Nato pa začnemo kositi travo, ki naj bo dovolj visoka, tj. okoli 4 do 5 cm. Vsaj pri prvih košnjah svetujem odkos, kar pomeni, da kosimo s kosilnico, ki ima koš. Ta odkos dodamo na kompostni kup.
Kako preverimo semena in upočasnimo kalitev krompirja
Januarja in februarja je idealen čas za pregledovanje starih semen. Pomagamo si s kalilnim testom. Za dobro kalivost je pomembno tudi pravilno shranjevanje. Ali veste, kako preprečimo hitro kalitev krompirja?
Da ugotovimo, ali so semena še uporabna, opravimo kalilni test. Za to potrebujemo globok krožnik ali plastično posodo za živila, papirnate brisače, semena, vodo, folijo za živila, ki jo naluknjamo z zobotrebcem. Testiramo lahko pet do deset semen iz vsake semenske vrečke. Semena, ki jih testiramo pri temperaturi med 20 in 25 stopinjami Celzija in ob 70- do 90-odstotni zračni vlagi, bodo vzkalila v nekaj dneh. Počakamo, da se razvijejo koreninice in listi. Če semena po desetih ali 14 dneh ne kalijo, so neuporabna. Dobro je, da vzkali vsaj 75 odstotkov semen.
-
Vrt
Rastline, ki k nam prihajajo iz eksotičnih krajev, dodajo v prostor tropski dotik narave. Z njimi pa ne okrasimo le prostora, ampak tudi čistijo zrak in tako dvigujejo kakovost življenja v njem.
Bananovec
Medtem ko divje banane v tropskih podnebjih rasejo in nastavljajo užitne plodove na visokih drevesih, so sobne veliko manjše. Bananovec doseže višino od 60 centimetrov do dveh metrov. Potrebuje redno zalivanje, vendar ne mara stoječe vode. Zemlja naj se vedno malo izsuši pred ponovnim zalivanjem. Listi so zeleni, veliki, široki in značilno suličasti. Ustreza jim toplo, vlažno in svetlo stanovanje s temperaturo nad 20 stopinjami Celzija.
Rastline so koristne za dušo in telo
Vrt in dom
V hladnih dneh imamo privilegij, da lahko v objemu toplega doma opazujemo in občudujemo zbirko sobnih rastlin. Ko bomo pospravili novoletno okrasje, se bo zagotovo našel prostor še za kakšno novo.
Pri zelenem opremljanju stanovanj so vse bolj priljubljene vintage rastline. Naštetim rastlinam je skupno to, da so trpežne in ne potrebujejo veliko oskrbe. Mednje lahko uvrstimo monstere s pisanimi orjaškimi listi, kot tudi nove hibride z manjšimi listi. Vračajo se tudi številne vrste fikusov. Najbolj prepoznavna sta Ficus elastica ali gumovec ter že skoraj pozabljeni drobnolistni Ficus benjamin. Na fotografiji pa je čudoviti lirasti fikus, Ficus lyrata, ki se ponaša z do 30 cm velikimi listi v obliki violine.
Oljka Casaliva lahko kljubuje zimi
vrt
V naših krajih uspeva posebna vrsta oljke, imenovana Casaliva, ki je odporna proti nizkim temperaturam, celo do –12 stopinj Celzija. Prilagojena je območjem, ki so pogosto pokrita s snegom, in je samooplodna, kar pomeni, da ne potrebuje druge sorte za opraševanje.
Sorta Casaliva že nekaj let raste na vinogradniških območjih Štajerske, Dolenjske, Bele krajine, Prekmurja in jo občasno pokrije sneg. Brez težav uspeva na Primorskem, in to na skrajnih legah za gojenje oljk. Za najboljše rezultate priporočamo sajenje sadik, ki so stare dve do tri leta, saj te bolje prenašajo zimske razmere.
-
Ljudje Zdravje Oskrba Pravni nasvet Ročna dela Razvedrilo Prehrana Zgodovina Starejši Gibanje Vrt Pokojnine Kultura Medgeneracijsko Potovanja Dom Moda
Naročniki lahko objavijo tri brezplačne oglase na leto. Posamezen oglas lahko vsebuje največ 30 besed, pošljite pa ga do 15. v mesecu, da bo objavljen v naslednji številki. Oglase lektoriramo. Oglaševalcem zagotavljamo anonimnost, zato njihovih naslovov ali telefonskih številk ne posredujemo nikomur.
- Če se javljate na oglas, na ovojnico pisma napišite naš naslov ter šifro in številko oglasa, da lahko vaše pismo posredujemo naprej. Odgovarjajte le na male oglase zadnjih dveh mesecev.