Zdravje
-
Spolnost je pomemben del našega življenja in se skozi starostna obdobja spreminja. Vpliva na kakovost življenja in medsebojne odnose s partnerjem.
Kaj lahko naredimo za boljšo spolnost? Na prvem mestu je treba poskrbeti za zdrav življenjski slog, ki vključuje redno telesno vadbo, sprostitvene tehnike, zmanjšanje oziroma ohranjanje primerne telesne teže, opuščanje kajenja in prekomernega pitja alkohola. Pomembni so tudi dobri odnosi med partnerjema. Pomagamo si lahko tudi s prehranskimi dopolnili za izboljšanje spolne zmogljivosti. Večinoma vsebujejo različne kombinacije naravnih sestavin (izvlečke iz ginsenga, korenine mace, lubja obmorskega bora …), esencialne vitamine, minerale in aminokislino L-arginin.
-
Dobro počutjedecember '23Zdravje
Moški, bodite pozorni na svoje zdravje
Rak prostate je za nemelanomskim kožnim rakom najpogostejše rakavo obolenje v zahodnem svetu, tudi pri nas. Bolniki so v začetni fazi bolezni praviloma brez posebnih simptomov. Rak prostate napreduje počasi, pogosto celo ne ogroža življenja in ne zahteva zdravljenja, ampak le spremljanje. Če pa napreduje in se razširi na druge organe, pa lahko ogrozi življenje. Ker sta dve tretjini moških, ki zbolijo za rakom prostate, starejši od 65 let, urologi priporočajo, da moški vsaj enkrat na leto preverijo vrednost PSA v krvi, to je za prostato specifičnega antigena. Še posebej pozorni naj bodo tisti, katerih oče ali brat je zbolel za rakom, in tisti, ki imajo težave pri odvajanju seča, genitalne bolečine in/ali motnje spolne funkcije, čeprav so to lahko tudi simptomi povečane prostate in okužbe sečil. Več koristnih informacij najdete na spletni strani Društva uroloških bolnikov: http://www.dub.si/.
Primere iz psihološke svetovalnice predstavlja Zdenka Peloz
Dobro je vedetidecember '23Zdravje
UPANJE IN OBUP
Z naročnico sva se pogovarjali o žalovanju po izgubi moža. Vse odraslo življenje sta bila skupaj, v dolgoletni zvezi sta načrtovala in ustvarila marsikaj, zdaj pa je ostala sama in njeno življenje se ji zdi iz dneva v dan samo še životarjenje. Rutina jo spravlja v obup. Je dejavna med ljudmi, zna se zaposliti, skrbi za živali in rože. Pa vendar se počuti tako, kot da je v njej ugasnila luč, ki ji je dajala voljo do življenja.
Tisto, kar nas vodi k uresničevanju kratkoročnih ali oddaljenih ciljev in nam daje energijo, so želje. Ko uresničimo neko željo, občutimo zadovoljstvo ali celo srečo. Če pa se to ne zgodi, občutimo frustracijo, nezadovoljnost in prikrajšanost. Zaradi tega se oziramo v preteklost, vendar gledamo tudi v prihodnost. Želje pa so usmerjene ravno v neko želeno stanje v prihodnosti. Obstajajo želje, katerih uresničitev je odvisna od nas in naših dejanj, in pa take, na katere nimamo nobenega vpliva. Kar pa ne pomeni, da naj si ne želimo, da bi se dogodki razpletli nam v dobro. Temu čustvu rečemo upanje. Upanje pomaga ljudem, da zdržijo v obdobjih neprijetnih dogodkov, na katere nimajo vpliva. Zaradi tega v težkih razmerah bližnji drug drugemu pomagajo, da ohranijo upanje in se izognejo obupu ali ga vsaj odložijo. To počnejo starši z otroki in zdravi z bolnimi. Upanje namreč pomaga posamezniku, da vztraja pri svojem pogledu na svet tudi takrat, ko v realnosti nič ne podpira njegovega stališča.
Večini odraslih primanjkuje vitamina D
Dobro počutjedecember '23Zdravje
Zdravje
Rezultati večletne raziskave Nutri-D, ki jo je izvedel Inštitut za nutricionistiko, kažejo, da med novembrom in aprilom kar 80 odstotkom odraslih prebivalcev primanjkuje vitamina D. Pri približno 40 odstotkih pa so ugotovili celo hudo pomanjkanje.
Po mnenju endokrinologinje Marije Pfeifer je vitamin D potreben za vzdrževanje trdnosti kosti pri odraslih ter za dobro delovanje imunskega sistema, saj pomaga preprečiti vdor virusov ali bakterij v telo. Optimalne količine vitamina D so pomembne tudi za preprečevanje razvoja avtoimunskih bolezni, kot so multipla skleroza, astma, kronična vnetna črevesna bolezen, avtoimunske bolezni ščitnice in revmatoidni artritis.
-
Dobro počutjedecember '23Zdravje
Vprašajte dermatologinjo
Bralka Lena piše, da jo močno peče v levem nartu. Pekoča bolečina, podobna ožigu koprive, je najintenzivnejša ponoči, med hojo se zmanjša. Mesto, kjer peče, rahlo pordi in malo zateče. Gospa je stara 80 let, ima zmerno popuščanje srca, za kar jemlje zdravila. Sladkor in holesterol sta na zgornji, še dovoljeni ravni. Pred leti so ji operirali žile na desni nogi.
Najverjetneje so vaše težave posledica varic ali krčnih žil. Ko vensko popuščanje napreduje, nastanejo otekline in vnetja, ki se kažejo s pordelo kožo, povečano pigmentacijo prizadetega predela in tudi ranami. Svetujem vam uporabo kompresijskih nogavic in pregled pri specialistu za žilne bolezni, ki bo z ultrazvokom ocenil stanje žil. Izberite čim udobnejšo obutev. Hoja je zelo priporočljiva. Če dalj časa sedite, imejte prizadeto nogo nekoliko dvignjeno, na primer na stolu. V lekarni so na voljo tudi prehranska dopolnila v obliki tablet in različni geli ter kreme, ki vsebujejo antioksidante in flavonoide. Večinoma so to izvlečki iz divjega kostanja in agrumov, ki jih lahko jemljete dosmrtno, dvakrat na dan, saj nimajo bistvenih stranskih učinkov, lahko pa omilijo težave pri venskem popuščanju. Pekoče občutke si lahko nekoliko olajšate s hladnimi obkladki in protivnetnimi kremami, ki vsebujejo cink in jih lahko kupite v lekarni.
Skrita epidemija uživanja drog med starejšimi
Aktualno
Ko je nedavno župan belgijskega mesta Antwerpen dejal, da »ima Evropa veliko težavo, zato se mora zbuditi in jo začeti reševati«, so se prižgale na precejšnjih mestih rdeče opozorilne svetilke. Omenjena »velika težava« so namreč – mamila.
Že nekaj mesecev prej pa se je o Evropi, preplavljeni z mamili, oglasila tudi direktorica Evropskega policijskega urada (Europol) Catherine De Bolle. V pogovoru za vplivni Politico je dejala, da je pravna država v evropskih demokracijah v nevarnosti, če voditelji Evropske unije ne bodo bistveno okrepili svojega odziva na razmah kriminala, povezanega z mamili. De Bolle je tudi opozorila, da je Evropa že postala glavni ciljni trg mednarodnih preprodajalcev mamil – na tem mestu je zamenjala Združene države Amerike.
Učinkovito uživanje vitamina C
Dobro počutjedecember '23Zdravje
Vitamin C (askorbinska kislina) je antioksidant, ki krepi imunski sistem in zmanjšuje ter upočasnjuje škodo, ki jo telesu povzročajo prosti radikali. V liposomski obliki ne draži sluznice in se hitreje absorbira.
Znano je, da povečuje absorpcijo železa, kar je pomembno za zdravje, vitalnost in vzdržljivost. Vitamin je vključen v vse vitalne funkcije žlez in organov ter je potreben za vzdrževanje kosti in pravilno delovanje nadledvičnih žlez ter ščitnice. Pospešuje celjenje in ščiti pred vsemi oblikami stresa (fizičnega in psihičnega), krepi imunski sistem, ščiti pred boleznimi srca in ožilja ter zmanjšuje tveganje za možgansko kap. Predstavlja zaščito pred škodljivimi učinki strupenih kemikalij v okolju, hrani in vodi ter zmanjšuje toksične učinke zdravil. Upočasnjuje prezgodnje staranje kože, zagotavlja čisto in zdravo kožo, svežo polt ter zdrave dlesni in zobe.
-
Dobro počutjedecember '23Zdravje
Psihologija
Prihaja zadnji del leta, čas, ko nekateri praznujejo, drugi štejejo denar, tretji dolgove, četrti si odkrito priznajo vse svoje dosežke, drugi se kesajo za storjene napačne odločitve, zamujene priložnosti ... Kljub prazničnemu ali celo evforičnemu vzdušju na ulicah je pomembno, da ne pozabimo na tisto, kar nam je v tem času res pomembno. Ko nehote delamo analizo iztekajočega se leta in si postavimo cilje za prihodnje mesece, pa le poglejmo tudi, koliko smo v tem letu sledili svoji osebni resnici.
Vpliv kakovosti spanja na pojav bolezni srca in ožilja
Dobro počutjedecember '23Zdravje
Zdravje
Skupina raziskovalcev francoskega državnega inštituta za raziskave zdravja in bolezni je objavila rezultate raziskave, kako vplivajo motnje spanja na razvoj bolezni srca in ožilja.
Medsebojni odnos kakovosti spanja in razvoja bolezni srca in ožilja je poznan že dalj časa, vendar pa so v dosedanje raziskave vključevali le eno ali dve motnji spanja. V zadnji francoski raziskavi pa so zajeli pet motenj: trajanje spanja, nespečnost, kronotip (nagnjenost posameznika k spanju ob določenem času), apnejo (pogosti premori med dihanjem od nekaj sekund do nekaj minut; pri najpogostejši obliki sledi glasno smrčanje; ob ponovnem začetku dihanja se lahko pojavi dušenje ali grgranje) in zaspanost podnevi. Motnje spanja so razdelili na pet stopenj: od 0 – močno moteno spanje do 5 – spanje brez motenj sedem do osem ur dnevno brez težav z zaspanostjo čez dan. Vprašalnik o kakovosti spanja so razdelili več kot 11.000 ljudem, starim od 53 do 64 let. Njihovo zdravje srca in ožilja so spremljali osem do deset let.
-
Dobro počutjedecember '23Zdravje
Z inkontinenco oziroma nenadzorovanim uhajanjem urina se srečujejo tako ženske kot moški, s starostjo se težave še stopnjujejo. A o njej se marsikdaj še vedno neradi pogovarjamo.
Zmotno je mnenje, da gre za predvsem žensko težavo, saj podatki kažejo, da se razlike med spoloma glede težav z oslabljenim mehurjem okoli 70. leta starosti povsem izenačijo. Vzrok za tovrstne težave pri moških je običajno povečana prostata, ki je med najpogostejšimi zdravstvenimi težavami moških nasploh. Največkrat se srečujejo z inkontinenco prepolnega mehurja oziroma pretočno inkontinenco, ki povzroča nenehno uhajanje urina in se kaže kot močno tiščanje na vodo, pri čemer urin kljub močnemu pritisku odteka le po kapljicah, ter stresno inkontinenco, ko pride do nehotenega uhajanja urina pri napenjanju ali naporu, smejanju, kihanju, kašljanju ali športni dejavnosti.