Primere iz psihološke svetovalnice predstavlja Zdenka Peloz
MASKE
Ko se pogovarjam z ljudmi, pogosto slišim, kako različna mnenja imajo o posameznikih. Za ene velja, da so samozavestni, močni in se v življenju zelo dobro znajdejo, za druge pa, da so nemočni, tihi in večne žrtve v odnosih z drugimi. Prava resnica je daleč od tega, kar ljudje kažemo drugim, nosimo namreč maske, s katerimi ščitimo svoj ranljivi notranji čustveni svet.
Namreč velika razlika je med tem, kakšen je človek v resnici, in med tem, kako se predstavlja drugim. Gre za dve različni situaciji: za bližnje odnose in javnost. S tistimi, s katerimi smo si blizu, se obnašamo pristno, smo takšni, kot smo v resnici, z vsemi dobrimi in slabimi platmi. V javnem prostoru pa velja, da se je do drugih vljudno obnašati ljubeznivo, saj s tem kažemo, da nam je mar zanje in za to, kako se počutijo. Vljudna komunikacija upošteva čustva drugih, potrudimo se, da jih ne užalimo in nismo vsiljivi. Nekateri ljudje ne delajo razlik med zasebnim in javnim in so ponosni na to, da vsakomur povedo vse v obraz. Trdijo, da niso dvolični, vendar s tem načinom kažejo svojo grobost in neotesanost do drugih. Ljudje nismo v javnem življenju povsem iskreni tudi zato, ker ščitimo svoj notranji svet, svojo zasebnost. Vsak ima svoje skrivnosti in ima do tega vso pravico.
Na vprašanja s področja pacientovih pravic odgovarja mag. Boštjan. J. Turk
PRITOŽBA NAD DELOM MEDICINSKE SESTRE
Bralka ima osebno zdravnico, s katero je zadovoljna, ni pa zadovoljna z medicinsko sestro, ker je neažurna, osorna, neprijazna in pogosto ne opravi zadanih nalog. Velikokrat se je že zgodilo, da je obljubila, da ji bo izdala recept, pa ga je potem enostavno pozabila. Zanima jo, komu se lahko pritoži.
Zanimivo vprašanje, ki nakazuje problematiko, s katero se nedvomno srečuje še marsikdo. Nekateri imajo srečo, da imajo opravka tako s profesionalnim zdravnikom oziroma zdravnico kot tudi z vestno medicinsko sestro, nekateri se pritožujejo nad osebnimi zdravniki oziroma zdravnicami in obenem hvalijo medicinske sestre – no, pri bralki je ravno obratno.
Znani so letos veljavni valorizacijski količniki
Med elemente, ki imajo še kako pomemben vpliv na višino pripadajoče pokojnine upravičenca, nedvomno spadajo tudi valorizacijski količniki. Omogočajo namreč izračun pokojninske osnove, od katere mu jo zavod praviloma odmeri. Služijo preračunu razpoložljivih mesečnih povprečij osnov zavarovanca (to je plač oziroma zavarovalnih osnov) iz predpisanih prejšnjih let zavarovanja. Namen, vlogo in način njihovega izračunavanja določa veljavni zakon (ZPIZ-2).
Valorizacijske količnike je treba vsako leto na novo določiti. Na njihovo višino zavarovanci nimajo nobenega vpliva. Uporabni so le za izračun pokojnin, uveljavljenih v koledarskem letu, za katero veljajo. Objaviti jih mora minister, pristojen za delo, z njihovo višino pa mora soglašati tudi minister, pristojen za finance. Letos veljavni količniki so bili objavljeni v Uradnem listu (št. 47/22) 1. aprila.
Na pokojninska vprašanja odgovarja Milena Paulini
PRERAČUN POKOJNINE
Bralec navaja, da se je decembra 2018 predčasno upokojil s 40 leti pokojninske dobe pri starosti 63 let in 1 mesec, zato mu je bila pokojnina znižana za 6,9 odstotka. V času zavarovanja je bil kar veliko let vključen v prostovoljno zavarovanje, tudi po letu 2013, in sicer do 15. maja 2013 in od 13. julija 2017 do upokojitve, kar je bil tudi vzrok, da ni izpolnjeval pogojev za starostno pokojnino. Glede na spremembo zakona oktobra 2021 ga zanima, ali je upravičen do starostne pokojnine.
Spremembe pri obdavčitvi prejemkov, ki jih izplačuje Zpiz
Državni zbor je 11. marca sprejel zakon o spremembah in dopolnitvah zakona o dohodnini (ZDoh-2Z). Novela zakona velja od 22. marca 2022 naprej, uporablja pa se za davčna leta, ki se začnejo od vključno 1. januarja 2022. Zavod je obračun akontacije dohodnine po novem izvedel prvič pri izplačilu aprilskih pokojnin. Popravkov obračuna akontacije dohodnine za obdobje od 1. januarja do 31. marca 2022 ne bo, bo pa zavod posredoval Finančni upravi RS vse potrebne podatke tudi za navedeno obdobje, da bo lahko opravljen obračun davka za celo leto 2022 skladno z ZDoh-2Z pri letni odmeri dohodnine v letu 2023.
Na vprašanja iz delovnega prava odgovarja Dušan Bavec
OMEJITEV UPOKOJENSKEGA DELA
Bralec si že nekaj let kot upokojenec z nizko pokojnino svoj finančni položaj izboljšuje z dodatnim delom. Ker je njegovo delo deficitarno, ga k sodelovanju vabijo tudi drugi delodajalci. Pred kratkim se je zakon spremenil in upokojencem omogoča večji obseg takega dela. Zanima ga, kako je glede preseganja ur.
V začetku marca je začel veljati zakon o interventnih ukrepih za podporo trgu dela (ZIUPTD1), ki pa velja le do konca letošnjega leta. S tem interventnim zakonom se začasno odstopa od določb zakona o urejanju trga dela (ZUTD), ki sicer sistemsko ureja v praksi dokaj dobro sprejet inštitut začasnega ali občasnega dela upokojencev.
Vabljeni na Dneve medgeneracijskega sožitja
ZDUSOVE STRANI
Po dveh letih se vračajo Dnevi medgeneracijskega sožitja, dogodek za predstavljanje pozitivne podobe staranja, medgeneracijskega sožitja, pa tudi odpiranja problematike, ki zadeva vse generacije. Potekali bodo 23. in 24. maja na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani.
Letošnji poudarek je na stanovanjski problematiki in oskrbi – tem temam bodo namenjene tudi strokovne razprave. To bo tudi priložnost za vpogled v ustvarjalnost starejše generacije. Poleg glasbenih in pevskih nastopov bodo na ogled tri razstave, in sicer fotografij z natečajev Zdus, razstava slik, nastalih na likovni koloniji in razstava ročnih del članic in članov društev upokojencev.
Na zdravstvena vprašanja odgovarja zdravnica internistka prim. Tatjana Erjavec
SRČNO POPUŠČANJE
Bralka se zdravi zaradi visokega krvnega tlaka. Enkrat mesečno jo obišče patronažna sestra. Ob zadnjem obisku je morala meritve krvnega tlaka večkrat ponavljati. Ob uspešni meritvi je bil krvni tlak 130/75 mmHg, srčni utrip pa 81 utr./min. Sestra ji je povedala, da so težave pri meritvi posledica srčnega popuščanja. Zanimajo jo znaki te bolezni in kakšno zdravljenje bo potrebovala.
Srčno popuščanje pomeni motnjo v delovanju srca, lahko gre za motnje v delovanju srčne mišice, zaklopke ali osrčnika. Moteno je lahko črpanje srca (sistolična funkcija) ali polnjenje srca (diastolična funkcija). Srčno popuščanje je pogosto v starosti in je povezano predvsem z ishemično boleznijo srca (okvarjene žile, ki skrbijo za dotok kisika in hrane v srčno mišico) in neurejenim krvnim tlakom. Predvidevam, da je sestra ocenila srčno popuščanje zaradi slabotnega srčnega utripa, ki ga elektronski merilec krvnega tlaka ni takoj zaznal. Toda postavitev diagnoze ni tako preprosta.
Na premoženjska in druga pravna vprašanje odgovarja mag. Janez Tekavc
DEDOVANJE PO OPOROKI
Bralec sprašuje, kako naj napiše oporoko. Imel je tri otroke, žal je eden izmed njih že pokojen. Zapustil je dva zdaj že odrasla otroka. Bralec je skupaj z ženo zgradil hišo. Ima tudi vikend in nekaj prihrankov. Pogovarjali so se o tem, da bi v primeru njegove smrti hišo podedoval eden od otrok, drugi bi dedoval vikend, vnuka pa bi dobila prihranke. Žena oziroma mama bi imela pravico do dosmrtnega bivanja v hiši in uporabe vikenda.
Vse, kar je bralec ustvaril skupaj s svojo ženo, je skupno premoženje zakoncev. Praviloma se deli na polovico, tako da vsakemu zakoncu pripada po ena polovica, ne glede na to, kako je vpisano lastništvo v zemljiški knjigi. Se pravi, enako je v primeru, če bi bila vpisana kot solastnika vsak do ene polovice ali pa če je bralec vpisan kot edini lastnik. Vendar pa je glede tega vseeno razlika, ki je pomembna v zapuščinskem postopku. Ker sodišče odloča o dedovanju na podlagi podatkov uradnih evidenc, v primeru nepremičnin so to podatki zemljiške...
Uskladitev invalidnin za 4,9 odstotka
Svet Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje je 21. aprila med drugim sprejel sklep o uskladitvi in zneskih invalidnin za telesno okvaro, ki se od 1. marca 2022 uskladijo za 4,9 odstotka. Gre za pomemben akt za mnoge upravičence, kajti ZPIZ-2, ki velja od 1. januarja 2013, ni predpisal rednega usklajevanja invalidnin, kot je bil določen z ZPIZ-1.
Po tem zakonu so se invalidnine od 1. januarja naprej usklajevale enako kot pokojnine, od 1. januarja 2008 naprej pa po zakonu o usklajevanju transferjev posameznikom in gospodinjstvom. Veljavni ZPIZ-2 ni vseboval pravne podlage za usklajevanje invalidnin, zato je svet Zpiza politiko in pristojne organe večkrat opozarjal na ta problem in končno mu je prisluhnila z novelo ZPIZ-2 M, ki je začela veljati 19. marca. Ta novela je uvedla redno usklajevanje invalidnin v skladu z zakonom, ki ureja usklajevanje transferjev posameznikom in gospodinjstvom. Invalidnine so bile nazadnje izredno usklajene 1. januarja 2019, in to na podlagi zakona o izvrševanju proračuna za leti 2018 in 2019 za 2,7 odstotka tako kot pokojnine.