Na vprašanja s področja pacientovih pravic odgovarja mag. Boštjan J. Turk
ČAKANJE NA SPECIALISTIČNE PREGLEDE
Bralki je osebna zdravnica izdala napotnico za revmatološki pregled s stopnjo nujnosti zelo hitro. Zanima jo, v kolikšnem času se mora naročiti na pregled in pri katerem specialistu in kako hitro bo na vrsti za pregled.
Kar zadeva specialista, imate na voljo kar precej izbire. Če uporabljate splet, si lahko vse razpoložljive specialiste za zdravstveno storitev ogledate na spletni strani https://cakalnedobe.ezdrav.si/.
-
Društvo upokojencev Kostanjevica na Krasu je septembra lani v Opatjem selu gostilo tretjo rokodelsko razstavo PZDU severne Primorske. Rokodelci si prizadevajo ohranjati bogato kulturno dediščino, ki je ljudem na Krasu nekoč dajala kruh.
Boj za preživetje ni bil enostaven, a vztrajni in iznajdljivi ljudje so izkoristili tisto, kar jim je ponujala narava, in to dobro unovčili. Kamen in les sta bila na dosegu rok in sta ustvarjalcem takrat in danes ponujala paleto uporabnih idej. V Opatjem selu so nekdaj iz avtohtonega drevesa koprivovca, po domače koprivca, izdelovali biče. Pred prvo svetovno vojno je bil to dober posel, saj so biče prodajali po vsej Avstriji. Konjsko vprego so zamenjali traktorji, a se rokodelci še vedno trudijo, da spomin na bičarstvo ne izumre.
Na premoženjska in druga pravna vprašanja odgovarja mag. Janez Tekavc
DEDOVANJE PRIŽENJENIH OTROK
Bralec se je pred mnogimi leti poročil. Žena je imela otroke iz prejšnjega razmerja, ki jih ni posvojil, so pa vedno živeli skupaj. Bralec bi rad priženjenim otrokom podaril vrednostne papirje, ki jih ima, prav tako želi, da bi dedovali po njem. Zanima ga, kako naj to uredi in kako visoki so davki.
V pravnih normah za otroke veljajo dejanski potomci ali posvojenci. Priženjeni otroci nimajo takšnega statusa, saj za njihove starše veljajo biološki starši, se pravi bralčeva žena in moški, s katerim ima otroke. Bralec pa nima pravnega položaja očeta, čeprav so vsa ta leta živeli skupaj in je morda bolj skrbel zanje kot njihov pravi oče. Položaj očeta bi imel le, če bi otroke posvojil.
Na pokojninska vprašanja odgovarja Milena Paulini
DODATEK ZA POMOČ IN POSTREŽBO IN NJEGOVO USKLAJEVANJE
Bralec navaja, da je njegova mama uživalka dodatka za pomoč in postrežbo v višini 150 evrov mesečno, ki ga dobiva za opravljanje večine osnovnih življenjskih potreb. Poleg tega je zadnja leta tudi močno slabovidna, zato ga zanima, ali je upravičena do višjega dodatka za pomoč in postrežbo. Sprašuje tudi, zakaj se dodatek za pomoč in postrežbo ne usklajuje in se že vrsto let izplačuje v nespremenjenem znesku.
Zakon določa, da so do dodatka za pomoč in postrežbo poleg uživalcev starostne, predčasne, invalidske, vdovske ali družinske pokojnine s stalnim prebivališčem v Republiki Sloveniji, ki sta jim za osnovne življenjske potrebe nujni stalna pomoč in postrežba drugega, upravičeni tudi zavarovanci, ki so sklenili delovno razmerje ali začeli opravljati samostojno dejavnost kot slepi ali slabovidni ali šele postanejo v tem času.
-
Demenci prijazna točka v Zdusu
Zdus se je pridružil mreži Demenci prijaznih točk, ker želi prispevati k boljši ozaveščenosti o demenci v lokalnem okolju, k bolj vključujoči in demenci prijazni družbi. Predsednica združenja Spominčica Štefanija Lukič Zlobec je predsedniku Janezu Sušniku in podpredsednici Jožici Puhar v začetku decembra predala znak DPT, ki so ga namestili ob vhodu v Zdusove prostore.
Demenci prijazna točka je namenjena osebam z demenco, zlasti tistim v zgodnji fazi bolezni, ki so še samostojni in aktivni, njihovim svojcem in tudi drugim. Na točki lahko osebe z demenco dobijo pomoč in informacije, le-te pa imajo pomembno vlogo pri ozaveščanju, prepoznavanju znakov demence in ne nazadnje pri odločitvi za obisk zdravnika, saj je zdravljenje v začetni fazi bolezni najučinkovitejše.
Na vprašanja iz delovnega prava odgovarja Dušan Bavec
ODPRAVNINA IN NADOMESTILO
Bralčev delodajalec ni najbolj zadovoljen z njegovim delom (pri njem dela tri leta), zato bo najbrž začel postopek odpovedi iz razloga nesposobnosti. Zanima ga, ali bo upravičen do odpravnine in denarnega nadomestila na zavodu, saj je bil te pravice že nekajkrat deležen.
Odpoved pogodbe o zaposlitvi iz razloga nesposobnosti pride načeloma v poštev takrat, ko delavec kljub svojemu siceršnjemu trudu ne dosega pričakovanih rezultatov dela, ko le-ti torej niso takšni, kot so bili rezultati njegovega dela v primerljivem preteklem obdobju ali kot jih dosegajo drugi delavci na primerljivih delovnih mestih. Pravica do odpovednega roka in pravica do odpravnine sta v takšnem postopku enaki kot v postopku podaje odpovedi iz poslovnih razlogov. V danem primeru to pomeni, da bo delavec upravičen do 32-dnevnega odpovednega roka in do odpravnine v višini 60 odstotkov (3 x 20 odstotkov) njegove povprečne mesečne bruto plače iz zadnjih treh mesecev pred odpovedjo. Presečni datum za določitev odpovednega roka je trajanje zaposlitve ob podaji odpovedi, medtem ko je za odpravnino relevantno trajanje zaposlitve ob izteku odpovednega roka, kar hkrati pomeni ob prenehanju delovnega razmerja.
Na zdravstvena vprašanja odgovarja zdravnica internistka prim. Tatjana Erjavec
HUDA SLABOKRVNOST
Zaradi izredno hude utrujenosti pri nedeljskem izletu je 57-letna bralka samoplačniško opravila pregled krvne slike v bližnjem laboratoriju. Naročili so ji, da se mora z izvidi oglasiti pri svojem zdravniku. Zanima jo, ali lahko opravi še kakšne preiskave, da bo čim prej odkrila vzroke slabokrvnosti. Težave, kot so kronična utrujenost, hitro bitje srca, občasne bolečine v želodcu in nespečnost, pripisuje odgovorni in stresni službi. Prizna, da ima zelo neredno prehrano, vendar z veliko zelenjave in sadja. V izvidih izstopajo vrednosti hemoglobina 78, število eritrocitov 2,5, MCV 110 in sedimentacija 45.
Poslovanje pokojninske blagajne bo preseglo šest milijard evrov
Svet Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije je na decembrski seji posebno pozornost posvetil finančnemu načrtu zavoda za leto 2022, programu dela in kadrovskemu načrtu ter načrtu investicijskih odhodkov. Finančno poslovanje zavoda bo po oceni za leto 2021 preseglo šest milijard evrov. Spodbudno je povečanje davčnih dohodkov, to je prispevkov za socialno varnost, ki znaša okrog 80 odstotkov vseh dohodkov.
Pri pripravi finančnega načrta za leto 2022 je moral zavod upoštevati številne zakone, novo oceno uresničitve finančnega poslovanja v letu 2021 in projekcijo uživalcev pravic v lanskem letu ter projekcijo makroekonomskih gibanj Urada za makroekonomske analize in razvoj (Umar). Ker epidemija covida-19 še vedno traja, je težko predvideti vpliv njenih posledic na finančno poslovanje sistema obveznega pokojninskega in invalidskega zavarovanja.
Primere iz psihološke svetovalnice predstavlja Zdenka Peloz
PREOKVIRJANJE
Za nami so prazniki, med katerimi smo si zaželeli, da bi bilo leto, v katero smo vstopili, boljše kot lansko. Pa vendar je samo od nas odvisno, kako bomo doživljali in sprejemali prijetne in manj prijetne dogodke, ki jih bo življenje prineslo.
Zgodba o stričku Vuju govori o kmetu, ki je živel pred več stoletji. Imel je konja, ki mu je bil v veliko pomoč, a je nekega dne izginil. Sosedje so ga prišli tolažit zaradi nesreče, ki ga je doletela. Modri kmet je dejal, da to, kar se je zgodilo, ni nujno slabo. Zavračal je žalovanje, rekoč: »Samo nebo ve, kaj je dobro in kaj slabo.« Konj se je naslednji dan vrnil v družbi krasnega divjega žrebca in tako povečal kmetovo blaginjo. Sosedje so mu zavidali, a on je pripomnil le, da nikoli ne moreš trditi, kaj je dobro in kaj ne.
O solidarnostnem dodatku za upokojence
Državni zbor je 27. decembra sprejel Zakon o dodatnih ukrepih za preprečevanje širjenja, omilitev, obvladovanje, okrevanje in odpravo posledic covida-19 (PKP10). Zakon med drugim vsebuje tudi določbo o izplačilu solidarnostnega dodatka za upokojence, ki bo izplačan do konca januarja upokojencem s stalnim prebivališčem v Sloveniji oziroma ob izplačilu pokojnine za februar upokojencem z začasnim prebivališčem v Sloveniji.
Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije bo solidarnostni dodatek za upokojence izplačal v sredini januarja vsem upokojencem s stalnim prebivališčem v Sloveniji v naslednjih zneskih: