Na pokojninska vprašanja odgovarja Milena Paulini
PONOVNI IZRAČUN POKOJNINE PO URADNI DOLŽNOSTI
Bralec navaja, da je od zavoda prejel negativno odločbo, izdano po uradni dolžnosti, da mu pokojnino še naprej izplačuje v nespremenjenem znesku. Ob upokojitvi leta 2006, pri starosti 65 let in en mesec, se mu je v skupno pokojninsko dobo 41 let in 10 mesecev štel tudi dokup študija in služenja vojaškega roka v skupnem trajanju tri leta in 11 mesecev. Glede na to, da je dokup študija in vojaškega roka zdaj delovna doba, mu ni čisto razumljivo, da se mu višina pokojnine nič ne spremeni.
Na vprašanja iz delovnega prava odgovarja Dušan Bavec
OB SLUŽBO ZARADI PLAČILNE NEDISCIPLINE?
Delavec je zaposlen pri zasebniku, ki bo podjetje verjetno zaprl, saj ga zelo jezi plačilna nedisciplina. Delavec sprašuje, ali je to zadosten razlog za odpoved pogodbe o zaposlitvi.
Nikakor ne gre mešati dveh vrst postopkov, ki sta do določene mere sicer resda sorodni, pa vendarle v bistvenem različni. Za odpoved pogodbe o zaposlitvi zaradi poslovnih razlogov mora delodajalec izkazati in po potrebi tudi dokazati obstoj razloga, ki narekuje odpoved. Poslovni razlog, ki upravičuje odpoved, se odraža kot prenehanje potrebe po delavčevem nadaljnjem delu pod pogoji pogodbe o zaposlitvi zaradi ekonomskih, organizacijskih, tehnoloških, strukturnih ali podobnih razlogov na strani delodajalca. V takem primeru pripadata delavcu odpovedni rok in odpravnina, oboje je odvisno od trajanja zaposlitve pri tem delodajalcu.
Pokojninsko in invalidsko zavarovanje v zadnjih tridesetih letih
V tridesetih letih samostojne države Slovenije je bilo nekaj zelo pomembnih mejnikov na področju obveznega pokojninskega in invalidskega zavarovanja, v katero se v vlogi vplačnikov oziroma kasneje prejemnikov prej ali slej vključijo skoraj vsi državljani oziroma tudi tujci. Ob treh reformnih zakonih, to so ZPIZ/92 z uveljavitvijo 1. aprila 1992, ZPIZ-1 z uveljavitvijo 1. januarja 2000 in ZPIZ-2 z uveljavitvijo 1. januarja 2013, je bilo še več bolj ali manj bistvenih sprememb in dopolnitev teh zakonov. Največ sprememb in dopolnitev je bil deležen ZPIZ-2. Zadnja sprememba (ZPIZ-2K) je začela veljati prejšnji mesec.
Na zdravstvena vprašanja odgovarja zdravnica internistka prim. Tatjana Erjavec
PO MOŽGANSKI KAPI
Bralka je prebolela možgansko kap. Zadnje čase ima težave s krvnim tlakom. Zjutraj je nizek (včasih 120 mm Hg), ki se po zaužitju zdravila še zniža. Pogosto ima tudi vrtoglavice. Ves čas jemlje enaka zdravila Prenesso 4 mg, Aspirin in Tulip. Nekje je prebrala, da lahko možgansko kap preprečimo tudi s pitjem kozarca tople vode pred spanjem.
Po ishemični možganski kapi, ki je nastala zaradi ateroskleroze ožilja, lahko ponovno možgansko kap preprečimo z urejanjem krvnega tlaka (pod 130 mm Hg), holesterola (LDL pod 1,8 mmol/l), optimalnim zdravljenjem sladkorne bolezni in zdravim načinom življenja (prehrana, prenehanje kajenja, telesna dejavnost) ter rednim jemanjem predpisanih zdravil. Z upoštevanjem priporočil in ustrezno obravnavo ob nastanku bolezni lahko preprečimo več kot 90 odstotkov ponovnih možganskih kapi. Žal večina prebolelih preneha jemati zdravila zaradi prebranih neželenih učinkov ali ker imajo ob meritvah krvnega tlaka ali pregledu krvi normalne vrednosti. Toda zdravila je treba ves čas jemati, ker so normalne vrednosti posledica jemanja zdravil. Ni pa nujno, da je odmerek ali način zdravljenja ves čas enak. Zato so potrebni pregledi krvi in pregledi pri osebnem zdravniku.
Na premoženjska in druga pravna vprašanja odgovarja mag. Janez Tekavc
SPREMEMBE V VEČSTANOVANJSKI STAVBI
Bralka je lastnica stanovanja v starejši stavbi, v katero se je vselilo nekaj novih stanovalcev, ki si zelo želijo, da bi imela stavba svoje dvigalo. Radi bi tudi popravili fasado in streho, spremenili sistem ogrevanja in podobno. Bralka je s sedanjim stanjem zadovoljna in se boji, koliko bo stala tako obsežna prenova.
Opisane spremembe in popravila res utegnejo povzročiti velike stroške. V večstanovanjskih objektih so mogoči dogovori o tako velikih spremembah le takrat, ko se z njimi strinja več kot tri četrtine etažnih lastnikov glede na njihove solastniške deleže. Izračunajo se tako, da se praviloma upošteva razmerje med celotno stavbo in velikostjo posameznega stanovanja. Za postopek odločanja o posameznem posegu v stavbo se uporabljajo deleži, kot so vpisani v zemljiški knjigi.
-
Mednarodno usposabljanje o demenci
Konec septembra so se tri predstavnice Zdusa Anka Ostrman, Amalija Šiftar in Dijana Lukić v mestecu Pinerolo poleg Torina udeležile petdnevnega usposabljanja Povezane skupnosti v sklopu projekta Move your hands for dementia. Udeleženci so spoznavali vsebine o obvladovanju demence, pridobivali učne metode in orodja za izboljšanje zdravstvene pismenosti o demenci, se učili komunikacijskih veščin v interakciji z osebami z demenco ter razpravljali o etičnih dilemah pri njihovi oskrbi. Ogledali so si tudi nekaj primerov dobrih praks, med drugim so se v domu Rifugio Carlo Alberto, domu za osebe z demenco, družili s stanovalci in se udeleževali vodenih dejavnosti na odprtem, spoznali pa so tudi center za stimuliranje kognitivnih sposobnosti v Bielli. Ob tem so se predstavniki Zdusa na evropski dan oskrbovalcev, ki je 6. oktobra, udeležili prvega usposabljanja Spominčice Alzheimer Slovenija za vzpostavitev Demenci prijazne točke Zdus.
Ugodnejši status obdobja prostovoljne vključitve v obvezno zavarovanje
Zakon o spremembah zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (ZPIZ-2K), ki je bil objavljen v Uradnem listu 8. oktobra, dopolnjuje definicijo pokojninske dobe brez dokupa, na podlagi katere se zdaj v to dobo šteje tudi obdobje prostovoljne vključitve v obvezno zavarovanje po 1. januarju 2013, če se je oseba prostovoljno vključila pred 31. decembrom 2012. Vendar to velja samo do prve prekinitve zavarovanja in pod pogojem, da so bili za to obdobje plačani prispevki.
V prehodni določbi je določeno, da uživalcem pokojnin, ki so z upoštevanjem časa prostovoljne vključitve v obvezno zavarovanje med 1. januarjem 2013 in prvo prekinitvijo uveljavili pravico do starostne ali predčasne pokojnine po ZPIZ-2, zavod v šestih mesecih od začetka uporabe ZPIZ-2K po uradni dolžnosti na novo odmeri starostno pokojnino oziroma odmeri starostno pokojnino namesto predčasne. Pri tem se upošteva čas prostovoljne vključitve od 1. januarja 2013 do prve prekinitve, če so se v obvezno zavarovanje vključili do 31. decembra 2012 in so bili za to obdobje plačani prispevki.
Primere iz psihološke svetovalnice predstavlja Zdenka Peloz
LAŽJE UČENJE
Z naročnikom sva se pogovarjala o učni pomoči vnuku. Obiskuje četrti razred osnovne šole in učenje mu ne gre dobro od rok. Dedek bi mu rad pomagal, a ne ve, kako, zato me je prosil za nasvet.
Pri učenju je spomin pomemben, a ne gre vedno samo za zapomnjenje, ampak tudi druge tehnike in strategije. Miselni vzorci predstavljajo učinkovit sistem zapisovanja, kjer je sredi lista papirja napisana osrednja misel, snov ali tema, o kateri se učimo. Ključna beseda priklepa nase veliko majhnih kljuk – miselnih vezi. Takšen zapis besed je učinkovit, ker je usklajen z načinom mišljenja in delovanjem naših možganskih vzorcev. Prednosti so v možnem barvnem zapisovanju, lažjem pomnjenju, ločevanju bistva od nebistva, razvijanju sposobnosti...
Na vprašanja s področja pacientovih pravic odgovarja mag. Boštjan J. Turk
ZDRAVLJENJE PRI ZDRAVILCU
Bralka se je zaradi številnih zdravstvenih težav, pri katerih ji zdravniki niso mogli kaj prida pomagati, odločila, da bo pomoč poiskala še pri zdravilcu. Gospod je sicer zelo prijazen, jo je pa zmotilo, ker ji je dejal, naj raje ne verjame »klasičnim« zdravnikom, saj so preveč konservativni in ne razumejo njenih zdravstvenih težav. Takšna izjava se ji zdi neprimerna, saj ni opustila klasičnega zdravljenja. Kaj ji svetujete?
Čeprav je področje zdravilstva zakonsko urejeno že desetletje in torej pri njem ne gre za nelegalno dejavnost, se na tem področju žal še vedno pojavlja veliko amaterstva in šarlatanstva.
Na zdravstvena vprašanja odgovarja zdravnica internistka prim. Tatjana Erjavec
BOLEČINE V TREBUHU
67-letno bralko zanima vzrok bolečine v levem spodnjem delu trebuha. Še posebej se poveča pri gibanju in delu, močnejša je pri polnem mehurju. So dnevi, ko mora pogosto na vodo. Ker ji pri gibanju ali kihanju uide kakšna kapljica, nosi zaščitne vložke. Sluznica spolovila je suha in jo peče. Pogosto jo boli ledveni del hrbtenice. Opravila je ginekološki pregled, krvne in urinske preiskave, ultrazvočni pregled trebuha, pregled pri proktologu in rektoskopijo. Vsi izvidi so, razen bakterij v urinu, v mejah normale.