Kdaj se je najbolje upokojiti?
Ob izpolnjenih pogojih za pridobitev pravice do starostne oziroma predčasne pokojnine se marsikateri zavarovanec sprašuje, ali je zanj ugodnejša upokojitev v letošnjem ali prihodnjem koledarskem letu in kolikšna je lahko razlika v višini pokojnine. V zvezi s to odločitvijo je letos situacija še zahtevnejša, kot je bila lani.
Žal ni mogoče točno odgovoriti, ker bo podatek o povečanju neto plač v letu 2021, ki vpliva na višino valorizacijskih količnikov in posledično na višino pokojnine, znan šele februarja 2022, takrat pa je že prepozno za odločitev o upokojitvi: ali 31. decembra 2021 ali 1. januarja 2022. Prav tako še ni jasno, ali bo v decembru izredna uskladitev in v kolikšnem obsegu. Za tiste, ki imajo namen delati vsaj še nekaj mesecev v naslednjem letu, pa ni nobene dileme, da je to ugodnejše kot upokojitev konec letošnjega leta.
Primere iz psihološke svetovalnice predstavlja Zdenka Peloz
PRAZNIKI
Z naročnico sva se pogovarjali o smiselnosti praznikov. Živi sama, nima sorodnikov in dela proste dni doživlja kot obremenitev. Na živce ji gre, da si ljudje vse povprek voščijo, kupujejo po njenem mnenju nepotrebna darila in se veselijo tja v en dan. Sama praznike najraje prespi.
Za praznike čestitamo z izrazi, s katerimi želimo nekaj dobrega. Ravno lepe želje so bistvo voščilnic. Že če nekomu zaželimo dobro jutro, mu privoščimo, da bi čas, ki je pred njim, preživel lepo, ali lahko noč, da nekomu spanja ne bi zmotile nočne more. Ko drugim povemo, da jim želimo dobro, jim pokažemo, da nam je mar za odnos.
Na vprašanja s področja pacientovih pravic odgovarja mag. Boštjan J. Turk
PRAVICA DO KAKOVOSTNE OBRAVNAVE
Bralec ima že dolgo časa zdravstvene težave z »dolgim covidom«, a mu zdravnica nezainteresirano svetuje le, naj malo počiva. S tem ni zadovoljen, saj je slišal, da imajo ponekod v tujini celo posebne covidne klinike za take primere. Želi nasvet.
Problematika dolgega covida je trenutno ena izmed najbolj »vročih« zdravstvenih tem, saj se z njo ukvarja cela vrsta vrhunskih znanstvenikov in strokovnjakov po vsem svetu. Res je, da se v zvezi s tem zdravstvenim stanjem še ne ve prav veliko, a po mojem vedenju vsaj v razvitem svetu zdravniki že priporočajo celo niz terapij in tudi farmakološko zdravljenje.
-
Zakon o pokojninskem zavarovanju Slovenije določa, da lahko invalidnino, tj. mesečno denarno nadomestilo za telesno okvaro, pridobijo upravičenci le za telesno okvaro, ki je posledica poškodbe pri delu ali poklicne bolezni. Triindvajsetega julija 2021 je bil v Uradnem listu objavljen Zakon o spremembah Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (v nadaljevanju: ZPIZ-2J), ki določa, da lahko zavarovanci ponovno pridobijo pravico do invalidnine tudi za telesno okvaro, ki je posledica bolezni ali poškodbe zunaj dela.
Na zdravstvena vprašanja odgovarja zdravnica internistka prim. Tatjana Erjavec
IZVID GASTROSKOPIJE
Dvainsedemdesetletna bralka je prejela izvid gastroskopije, ki jo je opravila zaradi stalnih bolečin v zgornjem delu trebuha, napenjanja in pogostih drisk. Zaradi kamnov so ji odstranili žolčnik. Približno teden jemlje Nolpazo, vendar ne čuti izboljšanja. V izvidu gastroskopije so opisani biliarni gastritis, žariščna metaplazija in atrofija sluznice antruma želodca, benigni želodčni polip, hiatus hernija in HP O. Sprašuje, kako nevarne so te spremembe.
Na pokojninska vprašanja odgovarja Milena Paulini
DATUM IZPOLNITVE POGOJEV ZA 40 ODSTOTKOV STAROSTNE POKOJNINE
Bralka navaja, da je lani prejela izračun pogojev za predčasno pokojnino, ki jih bo izpolnila pri starosti 60 let in 4 mesece s 40 leti pokojninske dobe, to je 15. decembra 2021. Pogoje za starostno pokojnino pa bo izpolnila pozneje, ko bo dopolnila 40 let pokojninske dobe brez dokupa, to je 30. novembra 2022, ker je bila vse od leta 2005 do 15. decembra 2013 vključena v prostovoljno pokojninsko zavarovanje kot nezaposlena oseba. Zdaj je slišala za spremembo zakona, da se tako prostovoljno zavarovanje šteje v pokojninsko dobo brez dokupa, zato jo zanima, ali lahko uveljavi 40 odstotkov starostne pokojnine in kdaj.
Na premoženjska in druga pravna vprašanja odgovarja mag. Janez Tekavc
POGODBA O PREUŽITKU
Bralec se spomni, da je bilo včasih v navadi, da se je kmetija izročila nasledniku, stari gospodar pa si je izgovoril preužitek. Zanima ga, ali to še vedno obstaja in kako je videti takšen preužitek.
S pogodbo o preužitku se ena stranka (preužitkar) zavezuje, da bo na drugo stranko (prevzemnika) prenesla lastninsko pravico na svojih določenih nepremičninah, prevzemnik pa se zavezuje, da bo preužitkarju ali komu drugemu do njegove smrti nudil določene dajatve in storitve. Skupaj z nepremičninami so predmet pogodbe tudi premičnine, ki so namenjene za rabo in uživanje nepremičnin, če stranki ne določita drugače.
Na vprašanja iz delovnega prava odgovarja Dušan Bavec
STATUS STAREJŠEGA DELAVCA
Bralec, ki bo kmalu dopolnil 56 let, je dobil dodatne tri dni letnega dopusta zaradi statusa starejšega delavca. Prav tako ga je delodajalec zaprosil za pisno soglasje za nadurno delo. Zanima ga, ali ga ta status varuje tudi pred morebitno odpovedjo zaradi poslovnih razlogov.
Odkar velja Zakon o delovnih razmerjih (ZDR-1), prihaja večkrat do podobnih dvomov in vprašanj. Dejstvo je namreč, da ZDR-1 pozna dve dokaj sorodni kategoriji zaposlenih, ki marsikoga spravijo v zmoto.
Pripombe k zakonu o dolgotrajni oskrbi
O predlogu zakona o dolgotrajni oskrbi, ki se je po skoraj dvajsetih letih priprav končno znašel v zakonodajnem postopku, je na novembrski seji razpravljal tudi Svet Zpiza. Upamo, da bodo odločevalci imeli toliko modrosti in poguma, da bodo upoštevali ključne pripombe in predloge številnih udeležencev iz javne razprave in s tem sprejeli zakonske rešitve, ki bodo zadovoljile vsaj večino prebivalstva, ki pričakuje, da bi se z zakonom moral izboljšati materialni in socialni položaj tistih, ki že danes nujno potrebujejo storitve dolgotrajne oskrbe.
Na vprašanja s področja pacientovih pravic odgovarja mag. Boštjan J. Turk
PRAVNO VARSTVO PACIENTOV
Bralko zanima, kakšno pravno varstvo imajo zagotovljeno pacienti, če pride pri zdravniku ali zobozdravniku do kršitve njihovih pravic, in kako naj ravnajo.
Če pacient (oziroma pravilneje: zavarovana oseba) meni, da je prišlo pri izvajalcu zdravstvenih storitev do kršenja pravic iz obveznega zdravstvenega zavarovanja (na primer neupravičeno zaračunane storitve), lahko poda zahtevek pri območni enoti oziroma izpostavi Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije.