Primere iz psihološke svetovalnice predstavlja Zdenka Peloz
UČINKI UPORABE TEHNOLOGIJE
Z naročnikom sem se pogovarjala o učinkih tehnologije na otroke. Opazuje vnuke, ki so večino dneva zaposleni z delom na telefonih in računalnikih. Sprašuje se, kako to vedenje vpliva na njihove možgane in spomin. Zdi se mu, da ničesar več ne znajo na pamet, tudi računati ne brez pomoči tehničnega pomagala.
Človeško telo je sestavljeno tudi iz mišic, ki imajo pomembno vlogo pri delovanju celotnega organizma. Vemo, da mišico treniramo in bo v dobrem stanju, če jo uporabljamo, če ne, bo slabotna in slabo uporabna. Ena od mišic so tudi naši možgani. Če določena dejanja pogosto ponavljamo, se povečuje tudi število povezav med živčnimi celicami in le-te se bolje povezujejo. Pred nastopom tehnologije so ljudje pisali z roko in računali peš, uporabljajoč le svinčnik in papir.
Uspešno poslovanje zavoda kljub epidemiji
Zaradi spremenjenih razmer, ki jih je povzročil izbruh koronavirusa, je več sredstev za pokojnine prispeval državni proračun. Svet ugotavlja, da je poslovanje zavoda v danih razmerah uspešno. Ta mesec pa bo upokojence razveselila še izredna uskladitev pokojnin za dva odstotka.
Svet zavoda je na oktobrski seji razpravljal o polletnem poročilu poslovanja zavoda in bil seznanjen tudi s podatki za obdobje od januarja do septembra. Ugotovil je, da je poslovanje v danih razmerah uspešno. Zavod je imel 4.466.339.907 evrov dohodkov in 4.463.305.833 evrov odhodkov, kar pomeni presežek dohodkov nad odhodki v višini 3.034.074 evrov. Še spodbudnejše pa je, da je redno izplačeval vse svoje obveznosti. K temu nedvoumno prispeva tudi konstruktivno sodelovanje z ministrstvom za finance in ministrstvom za delo, družino in socialne...
Na vprašanja s področja pacientovih pravic odgovarja mag. Boštjan J. Turk
POSLEDICE MALOMARNEGA RAVNANJA MED EPIDEMIJO
Bralec pravi, da je večina državljanov že dobro seznanjena z obveznimi zaščitnimi ukrepi med epidemijo covida-19. Ne glede na to pa opaža, da nekateri ljudje, med njimi tudi starejši, še vedno ne nosijo mask ali pa jih nosijo površno, se ne držijo pravil socialnega distanciranja ipd. Zanima ga, kakšne sankcije lahko take ljudi doletijo.
Za nekatere posameznike je denarna kazen edini ukrep, ki lahko spremeni njihovo nerazumno in nevarno obnašanje. Namreč zavedanje, da jih lahko nespoštovanje pravil občutno udari po žepu.
Na vprašanja iz delovnega prava odgovarja Dušan Bavec
ODPRAVNINA OB UPOKOJITVI IN JUBILEJNA NAGRADA
Bralec bo na dan upokojitve dosegel tudi 20 let dela pri zadnjem delodajalcu. Zanima ga, ali mu ob izplačilu zadnje plače pripada poleg odpravnine ob upokojitvi tudi jubilejna nagrada za 20 let delovne dobe.
Pravica do odpravnine ob upokojitvi je zakonska pravica, ki je urejena v 132. členu Zakona o delovnih razmerjih (ZDR-1), na podlagi katerega je delodajalec delavcu, ki je bil pri delodajalcu zaposlen najmanj pet let in se upokoji, ob prenehanju pogodbe o zaposlitvi dolžan izplačati odpravnino v višini dveh povprečnih mesečnih plač v Republiki Sloveniji za pretekle tri mesece oziroma v višini dveh delavčevih povprečnih mesečnih plač za pretekle tri mesece, če je to zanj ugodnejše. Kolektivna pogodba na ravni dejavnosti pa lahko glede te pravice določa drugačne pogoje.
Na pokojninska vprašanja odgovarja Milena Paulini
UPOKOJITEV LETOS ALI DRUGO LETO
Bralec navaja, da prejema 40 odstotkov starostne pokojnine že od aprila letos, ko je dopolnil 40 let pokojninske dobe brez dokupa. Glede na negotovo rast plač v letošnjem letu, ki je podlaga za izračun valorizacijskih količnikov, ga zanima, kdaj bi bila zanj ugodnejša upokojitev, ali letos ali drugo leto. Predvideva tudi, da bi se v pokojninski osnovi upoštevala še plača iz letošnjega leta, ker je nekoliko višja kot plača iz prvega leta izračuna pokojninske osnove.
Decembra višje pokojnine za 2 odstotka
Svet Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije je oktobra potrdil izredno uskladitev pokojnin in drugih prejemkov, ki bo izvedena v decembru, za dva odstotka. Ker je bilo zadnje desetletje več posegov v usklajevanje pokojnin, je zavod pripravil izračune za primerjavo med dejanskimi uskladitvami in uskladitvami po veljavnih pokojninskih zakonih. Od decembra so višje tudi najnižja in najvišja pokojninska osnova, najnižja pokojnina, najnižja osnova za odmero nadomestil iz invalidskega zavarovanja ali najvišji znesek nadomestila za čas poklicne rehabilitacije, nova je tudi zgornja meja za izplačilo dela vdovske pokojnine.
Primere iz psihološke svetovalnice predstavlja Zdenka Peloz
O ZAMERAH
Naročnica je prišla na svetovanje v zvezi s težavo, ki jo bremeni že dolgo časa. Pred leti sta se sporekli s sestro in od takrat ne govorita več druga z drugo. Neprijetni občutki zamere pa ne ponehajo in ji grenijo življenje. Rada bi našla notranji mir in sestri odpustila.
V življenju velikokrat naletimo na okoliščine, ko ena oseba želi nekaj, druga pa ji ne ustreže. Vse je odvisno od tega, kako razumemo nastalo situacijo. Če znamo ločiti, da nas drugi ne zavrača kot osebo, pač pa samo ni pripravljen na to, da nam ne ustreže v vedenju, potem je vse v redu. Tak nesporazum lahko presežemo in nadaljujemo odnos še naprej. V nasprotnem primeru pa se zavrnjena oseba počuti izigrano, prevarano in globoko razočarano. Začne verjeti, da je drugi nepravičen, in s tem nastane zamera. Ta ne vpliva le na medčloveški odnos, ampak tudi na čustveno življenje tistega, ki zameri. Čustvena vsebina tega počutja je mešanica jeze, razočaranja in tudi žalosti zaradi izgubljenega odnosa. Prvi kazalnik takšnega novonastalega razmerja je distanca, ki jo prizadeta oseba vzpostavi do drugega. Bolj ko je odnos pomemben, bolj boli zamera, ki lahko traja leta. Lahko se pojavita celo sovraštvo in želja po maščevanju.
Na zdravstvena vprašanja odgovarja zdravnica internistka prim. Tatjana Erjavec
DALJŠI PREMORI PRI DIHANJU
Bralka se je zelo ustrašila, ko se ji je zdelo, da je mož ponoči nehal dihati. Čez nekaj dolgih sekund je po nekajkratnem globokem vdihu ponovno normalno dihal in zaspal. Po tem dogodku je še večkrat zaznala tudi daljše premore pri dihanju. Mož je malo predebel in ima mejno povišan krvni sladkor. Drugače je zdrav. Vendar se mu zaradi tega ne zdi vredno obiskati zdravnika. Kaj svetujete?
Občasne prekinitve dihanja v spanju niso tako redka in tudi ne nedolžna težava. Pojavlja se približno pri desetih odstotkih oseb, večkrat pri moških, starejših in predebelih ljudeh. Ti ljudje običajno smrčijo zaradi anatomskih sprememb, dodatnega nabiranja maščobnega tkiva v žrelu ali oslabelosti mišic žrela v starosti. Če ohlapne mišice in jezik zaprejo dihalno pot, dihanje preneha (obstruktivna spalna apneja – OSA). Centralna spalna apneja – CSA lahko nastane ob možganski kapi.
Na vprašanja iz delovnega prava odgovarja Dušan Bavec
NADOMESTILO ZARADI KARANTENE
Bralka, ki je zaposlena v družinskem podjetju, pove, da je bila vzgojiteljica v vrtcu okužena s koronavirusom in so celotni oddelek poslali v karanteno za 14 dni. Otroci in starši so bili doma zadnji teden septembra in prvi teden oktobra. Obvestilo o tem je dobila po elektronski pošti, odločbe o odreditvi karantene pa ne. Zanima jo, do kolikšne plače je upravičena in ali je delodajalec upravičen do kakega povračila.
Po vsej verjetnosti delavka ne bo prejela odločbe o karanteni, razen v primeru okužbe njenega otroka. V zadevnem 14-dnevnem obdobju bi delavki skladno z relevantnim 6. odst. 137. člena ZDR-1 zaradi višje sile, ki se šteje v tovrstnem primeru zaradi potreb varstva otroka, pripadalo nadomestilo plače le v višini 50 odstotkov plače, ki bi jo prejela, če bi delala, in ne manj kot 70 odstotkov minimalne plače, pri čemer delodajalec ne bi bil upravičen do refundacije.
Ugodnosti za kmete po zadnji spremembi zakona
Pred kratkim je bil sprejet Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (ZPIZ-2H), ki je poleg sprememb v zvezi z dokupljeno pokojninsko dobo uredil tudi izenačitev pravic kmetov glede na vplačane prispevke v letih od 1984 do 1992.
Največji učinek za upokojence, ki bodo izpolnjevali pogoje za novo odmero pokojnine, bo ta, da bodo deležni odmere od najnižje pokojninske osnove, lahko bodo pridobili pravico do dodatka za pomoč in postrežbo, če bo taka potreba izkazana, in vsako leto še letni dodatek. Enako bo veljalo tudi za zavarovance, ki so bili v določenem obdobju zavarovani kot drugi kmetje in se bodo šele upokojili.