-
Ministrica za zdravje obiskala Zdus
Sredi aprila je pred sejo upravnega odbora Zdus obiskala ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc s sodelavci. Tema pogovora je bila nova zdravstvena reforma – predlog zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju. Ministrica je poudarila, da zagovarja solidarno in javno dostopno zdravstvo, zmanjšanje neenakosti in solidaren način financiranja, zato košarica pravic ostaja enaka. Menila je, da je slabost dosedanjega sistema, da je odvisen le od enega vira – prispevka od plač, zato je glavno sporočilo nove reforme, da bodo tisti, ki zaslužijo manj, za zdravstvo plačevali manj. V razpravi so bila vprašanja glede pravic do denarnega nadomestila, zavarovanja po družinskem članu, zavarovanja malih kmetov, odškodnine pri prometnih nesrečah in tudi glede zagotovitve sredstev prispevne stopnje za upokojence.
Primere iz psihološke svetovalnice predstavlja Zdenka Peloz
SPROŠČANJE
Naročnica, ki je prišla na svetovanje, je stara 56 let, še zaposlena in pod hudim stresom. Vedno je bila zelo aktivna, delovna, ves čas v gibanju, skrbela je za družino in bližnje. V zadnjih letih pa doživlja obdobja tesnobnosti, kar zelo težko prenaša. Odločila se je poiskati pomoč, saj je prepričana, da ji nemir in strahovi poskušajo nekaj povedati.
Določena psihična stanja so opozorilo, da nekaj v življenju ne počnemo prav. Da pretiravamo na enem področju in da nam zmanjkuje časa in energije na drugem. V tem primeru je očitno, da je sogovornica odgovorna in skrbna ženska, ki pa vedno postavlja potrebe drugih pred svoje. Pogovarjali sva se o tem, kaj naj spremeni v svojem življenju. Ena izmed stvari, ki jih je začela uvajati, so tehnike sproščanja, s katerimi dosežemo umirjenost, zmanjšamo mišično napetost, izboljšamo koncentracijo in spomin ter spanje.
-
Člani sveta Zpiza so na zadnji seji največ časa namenili razpravi o gmotnem položaju uživalcev pravic iz obveznega pokojninskega in invalidskega zavarovanja. Osnova za razpravo je bila raziskava – Socialno-ekonomski položaj upokojencev in starejšega prebivalstva v Sloveniji, ki jo je pripravil Inštitut za ekonomska raziskovanja. Temeljna ugotovitev raziskave, ki zajema obdobje od 2006 do 2014, je, da so upokojenci v slabšem dohodkovnem položaju v primerjavi z drugo populacijo.
Raziskava obravnava samska moška ali ženska gospodinjstva in upokojenske pare. V upokojenskih gospodinjstvih, kjer je nosilec gospodinjstva upokojenec ali upokojenka in v katerem ni delavno aktivnih ali brezposelnih oseb, je leta 2014 živelo 67,5 odstotka upokojencev, pokojnina pa je bila njihov edini ali glavni vir dohodka. V letu 2014 so pokojnine v teh gospodinjstvih predstavljale več kot 84 odstotkov vseh dohodkov.
O poslovanju nepremičninskega sklada
Svet Zpiza je v funkciji skupščine Nepremičninskega sklada pokojninskega in invalidskega zavarovanja, d. o. o., razpravljal o njegovem dolgoročnem razvojnem načrtu. Člani skupščine so ugotovili, da mora sklad tudi v prihodnje opravljati svoje poslanstvo, to je upravljati nepremičnine in zagotavljati namenska najemna in oskrbovana stanovanja za upokojence in druge starejše osebe. Zato niso soglašali s stališčem, ki je bilo objavljeno v medijih, da naj bi se ta družba pripojila na novo oblikovanemu demografskemu rezervnemu skladu. Poudarili so, da gre pri tem skladu za popolnoma drugačno poslanstvo kot pri nepremičninskem skladu. Skupščina je soglasno sprejela dolgoročni razvojni načrt družbe za desetletno obdobje od 2017 do 2026.
Na vprašanje s področja pacientovih pravic odgovarja mag. Boštjan J. Turk
VAROVANJE POKLICNE SKRIVNOSTI
Bralkinega moža, ki prihaja iz manjšega kraja, je pred kratkim zadela kap, kar naj bi bilo povezano tudi s prekomernim pitjem alkohola. Skrbi jo za moževo zdravje, poleg tega pa ji ni vseeno, če bi se v vasi razvedelo, da je bil mož alkoholik. Zanima jo, ali imajo zdravniki dolžnost, da molčijo o zdravstvenem stanju svojih pacientov.
Vsi zdravstveni delavci ter tudi osebe, ki so jim zaradi narave njihovega dela podatki o pacientovem zdravstvenem stanju dosegljivi, so dolžni kot poklicno skrivnost varovati vse, kar pri opravljanju svojega poklica ali dela izvedo o pacientu, zlasti pa informacije o njegovem zdravstvenem stanju kot tudi njegovih osebnih, družinskih in socialnih razmerah ter informacije v zvezi z ugotavljanjem, zdravljenjem in spremljanjem bolezni.
Za generalnega direktorja ponovno imenovali Marijana Papeža
Na seji sveta Zpiza 27. februarja je bil za generalnega direktorja zavoda ponovno imenovan dosedanji direktor Marijan Papež. Razpravljali pa so tudi o poslovanju zavoda v preteklem letu in pozitivno ocenili poročilo, ki ne omogoča upravljanja le organom, temveč tudi drugim, še zlasti Državnemu zboru RS, Vladi RS in pristojnim ministrstvom, temeljit vpogled v poslovanje na različnih področjih. V poročilu ni prikazano le stanje v lanskem letu, temveč tudi trendi za daljše časovno obdobje, kar omogoča, da lahko ugotovimo, kako učinkuje zadnja pokojninska reforma (ZPIZ-2) in ali so predlagane rešitve učinkovite.
Na zdravstvena vprašanja odgovarja zdravnica internistka prim. Tatjana Erjavec
BOLEČINA V MEČIH
58-letni bralec ima pri hoji bolečine v mečih desne noge, ki se širi proti stegnu in postane tako močna, da se mora ustaviti. Po nekaj minutah počitka bolečina preneha. Že pred leti so mu odkrili zožitev hrbteničnega kanala. Pogosto ga boli križ. Temu pripisuje tudi težave z nogo. Še vedno občasno opravlja zidarska dela in pokadi 20 cigaret dnevno. Bolečina je postala moteča pri vsakdanjem življenju, zato sprašuje, kako naprej.
Vprašanje, ki ga je postavil bralec, je pogosto. Poznam kar nekaj ljudi po amputaciji noge, ki so bili prepričani, da je za vse kriva hrbtenica, in so prepozno ugotovili, da je vzrok slaba prekrvitev.
Na pokojninska vprašanja odgovarja Milena Paulini
PRENEHANJE PRAVICE DO INVALIDSKE POKOJNINE
Bralka A. K. s Ptuja navaja, da je bila njenemu možu pred leti priznana pravica do invalidske pokojnine. Pred kratkim je pridobil možnost prevzema lastniškega poslovnega deleža v gospodarski družbi. Mož se za to možnost še ni odločil, ker se boji, da bi z vstopom v lastništvo podjetja izgubil pravico do invalidske pokojnine.
Po zakonu o pokojninskem in invalidskem zavarovanju se namreč obvezno zavarujejo osebe, ki so družbenice ali družbeniki oziroma delničarji gospodarskih družb, ustanovljenih v skladu s predpisi v Republiki Sloveniji, oziroma ustanoviteljice ali ustanovitelji zavodov ter zadrug in so poslovodne osebe, če niso zavarovane na drugi podlagi. To pomeni, da mora biti oseba, za katero je obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje, poslovodna oseba in hkrati družbenik ali delničar gospodarske družbe.
Za nove upokojence višje pokojnine
Veljavni zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (ZPIZ-2) ne zagotavlja več tako imenovane horizontalne enakosti med prejemniki pokojnin, uveljavljenimi v različnih obdobjih. To so zagotavljali tako prejšnji kot tudi nekateri pred njim veljavni predpisi. Kazala se je v višini pokojnin, odmerjenih od pokojninskih osnov, izračunanih na podlagi približno enakih plač ali zavarovalnih osnov, za enako dolgo pokojninsko dobo v različnih letih. Take pokojnine se – kljub različnim datumom odhoda v pokoj – med seboj niso bistveno razlikovale. Čas upokojitve tedaj ni igral pomembnejše vloge, saj je bil sistem v tem pogledu nevtralen. Razlike na ravneh pokojnin so pogojevale predvsem osebne okoliščine zavarovancev, izvirajoče iz njihovih plač in zavarovalnih osnov, upoštevanih pri izračunu pokojninskih osnov, dolžine dopolnjene pokojninske dobe ter sistemskih spodbud, pogojenih z odlaganjem upokojitve na poznejši čas po izpolnitvi pogojev za pridobitev pravice do pokojnine.
Na vprašanja iz delovnega prava odgovarja Dušan Bavec
TEHNOLOŠKI VIŠEK IN SOCIALNA VARNOST
Bralka dela v manjšem podjetju, kjer s sodelavko opravljata enaka računovodska dela, ker pa dela ni dovolj za obe, delodajalec želi, da se dogovorita, kateri lahko da odpoved. Glede na bližino izpolnitve pogojev za upokojitev se bralka nagiba k temu, da bi ona postala tehnološki višek, seveda če ji bo do tedaj zavod za zaposlovanje omogočal socialno varnost. Zanima jo, kako bi bilo v primeru morebitnega bolniškega dopusta in kako je z odpravnino za 11 let dela pri tem delodajalcu.