Veliko pripomb na predlog zdravstvene reforme
Svet zavoda je 16. marca razpravljal o predlogu zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju predvsem z vidika predvidenih sprememb, ki posegajo tudi na področje dela Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (Zpiz). Zpiz pri pripravi predloga zakona ni sodeloval, čeprav je v javni razpravi tudi bela knjiga o predvideni reformi pokojninskega in invalidskega zavarovanja. Ker gre pri omenjenem zakonu za temeljit poseg v ureditev, ki je stara že 25 let, bi pričakovali, da bodo pri njegovem oblikovanju aktivno in konstruktivno sodelovali tudi tisti zavodi in organi, ki so jim s predlaganimi spremembami naložene nove naloge in finančne obveznosti. Zato ne čudi, da je bilo v dosedanji javni razpravi, kot je na seji v uvodu pojasnila predstavnica ministrstva za zdravje, danih že mnogo pripomb in predlogov in bo verjetno javna razprava podaljšana.
Na premoženjska in druga pravna vprašanja odgovarja mag. Janez Tekavc
SINOVI DOLGOVI
Bralka ima sina, ki se je neuspešno podal v podjetniške vode. Ker si je nabiral le dolgove, so se začeli razni postopki zoper njega, tako da so se posamezni upniki pojavili tudi že pred bralkinimi vrati, še posebej odkar se je sin preselil nazaj domov. Bralka je opazila, da sin prejema vse več pošte s sodišča, zato jo skrbi, ali ne bodo morda zaradi njegovih dolgov na koncu prodali še njenega stanovanja. Eden izmed upnikov je namreč grozil, da bo kmalu prišel rubežnik in vse prodal.
Primere iz psihološke svetovalnice predstavlja Zdenka Peloz
TAŠČINO VMEŠAVANJE
Hčerka naše naročnice se je poročila pred tremi leti. Z možem se dobro razumeta, težave pa ima s taščo, ki preveč uveljavlja svojo voljo v medsebojnih odnosih. Narekuje jima, kaj naj kupita, kam naj gresta na dopust, nazadnje pa je sodu izbilo dno dogajanje ob snahinem rojstnem dnevu. Gospa je že zjutraj poklicala sina in predlagala, da se dobijo na kosilu v znani restavraciji in gredo še na izlet. Sogovornico je to zelo prizadelo, saj je bil to njen dan, zato ga je hotela preživeti tako, kot si je želela. Partnerja sta se sprla, saj je možu zamerila, ker mame ni takoj zavrnil, kar je kasneje naredila sama, in to zelo obzirno, da je ne bi preveč užalila. Slab občutek pa ostaja.
Kritični do zdravstvene reforme
VESTI IZ ZDUS
Pri Zvezi društev upokojencev Slovenije imajo precej pripomb na predlog zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju. Prepričani so, da je bilo besedilo pripravljeno prehitro in so nekatere rešitve nepremišljene ali pomanjkljive, zato bi moralo ministrstvo za zdravje upoštevati pripombe in ponovno dati prenovljen predlog v javno obravnavo.
Kot so povedali na novinarski konferenci, ne želijo kritizirati ali celo rušiti prizadevanj ministrstva, pač pa izboljšati določene rešitve, saj imajo v svojih vrstah številne strokovnjake in obilo znanja ter izkušenj. Predvsem jih moti, da vlada, če že dela reformo zdravstvenega sistema, ni pripravila celotne zakonodaje s področja zdravstva. Potrebovali bomo tudi usklajeno pokojninsko zakonodajo, saj predlog zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju predvideva tudi spremembe v zvezi z dolgotrajnimi bolniškimi odsotnostmi.
Na vprašanja s področja pacientovih pravic odgovarja mag. Boštjan J. Turk
PRAVICA DO SPREMSTVA
Bralko iz okolice Celja je njen osebni zdravnik napotil na operacijo kolena v Ljubljano. Ker zaradi poškodbe hrbta težko hodi, poleg tega ima še druge zdravstvene težave, jo zanima, ali ima pravico, da jo na operacijo spremlja sin. Prav tako jo zanima, ali ima pravico do spremstva tudi v primeru odobrenega zdraviliškega zdravljenja in ali je njen sin v tem primeru lahko opravičeno odstoten z dela.
Pravica do spremstva vam je v tem primeru zagotovljena. V skladu s pravili obveznega zdravstvenega zavarovanja ima namreč zavarovana oseba, ki je napotena k izvajalcu zunaj kraja prebivališča, pravico do spremstva na poti, če zaradi svojega zdravstvenega stanja ali drugih razlogov ni sposobna sama potovati.
Odločno za usklajevanje pokojnin po pokojninskem zakonu
Svet Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije na decembrski seji ni sprejel finančnega načrta za leto 2018 z utemeljitvijo, ker ni vseboval uskladitve pokojnin in drugih prejemkov za to leto. Svet je zadolžil strokovno službo zavoda, da pripravi finančni načrt, ki bo vseboval tudi načrtovana sredstva za uskladitev pokojnin in drugih prejemkov na podlagi zakona ZPIZ-2. O dopolnjenem finančnem načrtu za leto 2018 naj bi svet razpravljal konec januarja. Strokovna služba je dejansko pripravila tak finančni načrt in ga v skladu s predpisi posredovala tudi ministrstvu za finance in ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti že v prvi polovici januarja.
Kaj prinaša predlog nove zdravstvene reforme
Zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju sta pomemben del zdravstvene reforme, ki jo že dolgo pričakujemo, saj je minilo že 25 let, odkar smo sprejeli zdaj veljaven zakon. Pri tem pa je treba vedeti, da so v razpravi tudi drugi zakoni, kot so zakon o pacientovih pravicah, zakon o zdravstveni dejavnosti, pričakujemo pa tudi nov zakon o zavodih, s katerimi lahko pričakujemo bistvene spremembe zdaj veljavnega zdravstvenega sistema.
Toda omejili se bomo le na zakon o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju ter opozorili na najpomembnejše razlike v primerjavi s sedanjim. Nov zakon upošteva stališča Ustavnega sodišča RS, da se lahko le z zakoni uredijo pravice, vrste in njihov obseg. Sedanji zakon je v tem pogledu nepopoln in nekonsistenten, ta vprašanja pa so urejena s podzakonskimi akti oziroma pravili ZZZS. Predlagani zakon v največji meri ureja prav pravice in obseg zdravstvenega varstva, zelo podrobno, in obvezno zavarovanje.
Novost pri izplačilu letošnjih letnih dodatkov
V eni izmed prejšnjih številk revije smo poleg višine letnih dodatkov, ki bodo upravičencem izplačani letos, predstavili tudi pomembno novost. Uveljavljena je bila z zakonom o izvrševanju proračunov Republike Slovenije za leti 2017 in 2018 (ZIPRS1718), objavljenem v Uradnem listu RS št. 80/16, in zadeva vse tiste uživalce slovenskih pokojnin ali denarnih nadomestil iz invalidskega zavarovanja, ki prejemajo tudi pokojnine od tujega nosilca pokojninskega ali invalidskega zavarovanja. Te pokojnine bodo – v primerjavi z do zdaj veljavno ureditvijo – skupaj s slovenskimi prejemki vplivale na višino letnega dodatka, ki bo lahko izplačan upravičencu. Ker je izplačilo letnega dodatka tem upravičencem odvisno od njihovega aktivnega sodelovanja, na to pomembno zakonsko spremembo znova opozarjamo.
Na pokojninska vprašanja odgovarja Milena Paulini
IZPLAČILO 20-ODSTOTNE PREDČASNE POKOJNINE
Bralec s Primorskega navaja, da je od zavoda konec januarja letos prejel negativno odločbo, da ne izpolnjuje pogojev za izplačevanje 20-odstotne predčasne pokojnine. Zahtevano starost 59 let in 4 mesece je namreč izpolnil konec decembra 2016, zahtevek za izplačilo 20-odstotne predčasne pokojnine pa je vložil takoj po novoletnih praznikih. Pogoj pokojninske dobe 40 let pa je imel izpolnjen že poleti 2016. Ker nima vse pokojninske dobe ovrednotene kot pokojninske dobe brez dokupa, 1 leto si je namreč plačeval prispevke za prostovoljno zavarovanje, bo ostal v delovnem razmerju še toliko časa, da bo imel 40 let pokojninske dobe brez dokupa. Zanima ga, ali je odločitev zavoda pravilna, glede na to, da je pogoje za izplačevanje 20-odstotne predčasne pokojnine izpolnil decembra 2016.
Na zdravstvena vprašanja odgovarja zdravnica internistka prim. Tatjana Erjavec
ANGINA PEKTORIS
72-letna bralka ima bolečine v levi rami, ki so v zadnjih mesecih vedno hujše in se širijo v vrat, nadlaket in predel lopatice. Pri rentgenskem slikanju so ugotovili obrabo v ramenskem sklepu in kalcinacijo. Prebrala je, da se takšne bolečine pojavijo tudi pri angini pektoris, zato jo zanima, ali mora na pregled srca.
Osnovni vzrok za nastanek srčne bolečine (angina pektoris) je pomanjkanje kisika v srčni mišici zaradi zoženih žil, ki srcu dovajajo kri. Bolečina na začetku bolezni nastane pri telesnem ali psihičnem naporu, obilnem obroku, hudem mrazu, kasneje se lahko pojavi tudi pri manjših naporih ali v mirovanju. Značilna »anginozna« bolečina se začne v predelu prsnice, se širi v vrat, čeljust, največkrat v levo ramo, med lopatici ali v zgornji del trebuha. Je pekoča, tišči ali daje občutek tesnobe.